Пострадали са преместваемите обекти за бързо хранене на плажа, които работят целогодишно. Има увредена техника и липсващ инвентар, който е отнесен в морето. Всичко това е възстановимо, притеснителна е щетата върху самия морски плаж. Ситуацията е най-тежката извън сезона, откакто стопанисваме плажа-пояснява управителят на Северния плаж Симеон Цветков:
"Дължината на плажа е 1.7 км, а заливаемата площ се е изместила с над 5 метра напред, сами може да сметнете колко квадратни метра по-малко е площта на плажа. Плажната ивица се изяжда. Това нанася щети, които са относими към всичките години на нашия договор, които предстоят. Тази щета не е нещо, което се възстановява с финансов ресурс."
Това можеше да се избегне, ако имаше пясъчен насип, коментира Цветков:
Повечето хора си мислят, че правим диги за да си запазим заведенията и това е огромен проблем в техните очи. Най-важното нещо, което трябва да запазим е, морския плаж, защото това е ресурсът, с който работим, там че те отиват да си починат през лятото. Погрешно са наричани диги, това е пясъчен насип. Целта му е, когато приливната вълна дойде, нейната сила да се намали от срещата с брега и когато стигне до това депо да няма силата да отнесе пясъка.Това се прави и там, където няма преместваеми обекти."
През 2021 година тогавашният областен управител професор Мария Нейкова издаде заповед, с която се забранява изграждането на диги с тежка техника на плажните ивици.
Повече чуйте в звуковия файл."Недоволни сме, защото след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се върнахме в изходна позиция. “ С тези думи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на националната асоциация Радостина Жекова обясни стачната..
Министерството на туризма изплати 4,063 млн. лева на хотелите и почивните бази, които са настанили украински граждани, получили временна закрила в България, и осигурили им подслон и храна. Средствата покриват разходите им за месеците март, април, май и юни 2024 г. Те са по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с..
Регистрираните като земеделски стопани имат право да изберат как да бъдат облагани доходите за дейността им, напомни Националната агенция за приходите 13 работни дни преди изтичането на срока. До края на декември те могат да заявят това чрез декларация, която ще важи не само за 2025 година, но за пет последователни данъчни години. Декларацията е по чл...
С европейско финансиране ще се следи за чистотата на Черно море, регионът ще се опазва от пожари и бедствия. Двата български проекта са финансирани от Програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027. Те получиха статут на стратегически обекти заради значителния им принос и са отличени като особено добър пример за сътрудничество. Те ще бъдат..
Периодът януари – септември 2024 г. е рекорден за българския туризъм по брой регистрации на туристи, брой нощувки и приходи от тях, според данните на Националния статистически институт. „В този период общият брой туристически регистрации е 7,5 млн., като ръстът спрямо същия период на 2019 г., е 9,4%. Увеличението на туристите в морските области е с..
Възможно е цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, стана ясно по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той не се ангажира с конкретна прогноза: "Опасност за режим на тока в България няма! Друг е въпросът каква ще бъде цената! Предвид повишената консумация на електрическа енергия от..
Българското движение „Син флаг“ обявява началото на кампанията за кандидатстване за едноименното световно екоотличие за новия сезон. До 20 януари процедурата е отворена за концесионерите и наемателите на морски плажове. Едва 7% от близо 300 плажове у нас кандидатстват за наградата „Син флаг“ за разлика от нашите туристически конкуренти..
"Недоволни сме, защото след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се..