През този месец се навършват 100 години от рождението на народния певец Сава Попсавов. Много популярен той става с изпълнението на редица странджански народни песни, но най-голяма слава му донася "Ясен месец веч изгрява" – бунтовният марш на Преображенското въстание. Изпълнението на странджанския певец прозвуча по радио София и бързо става популярно в цялата страна.
Сава Попсавов е роден на 13 ноември 1923 година. в село Сърмашик, Малко Търновско (днес Бръшлян), разказва Тонка Георгиева, младши експерт в Държавен архив в Бургас:
"Роден е в семейството на учителя Жеко Попсавов, а песните научава от майка си Стефка Градева, която знаела близо 500 народни мелодии. Сава Попсавов Учи в Бургаската мъжка гимназия и за кратко учителства в родния край до приемането му през 1947 година в Музикалната академия в София със специалност оперно пеене, неговия глас е бас - баритон."
Въпреки че пее в състава на Музикалния театър в София и в Бургаската опера, връзката му с народните песни не е прекъсната. Участва в редица концерти на сформираната група „Тракийска песен“ при Съюза на тракийските културно - просветни дружества.
През 1947 г. Сава Попсавов започва да си сътрудничи с редакция „Народна музика“ при БНР, където записва странджански песни. Сред тях са "Българе глава вдигнали", „Трендафилче, разговорче“ и др. За първи път той изпълнява „Странджанската Марсилеза“, както наричат песента „Ясен месец" по радио София през 1953 г.
"В Архива пазим писма на слушатели на радио Стара Загора, което участват в музикална загадка и познават по гласа Сава Попсавов. Те споделят, че знаят, че е от Малкотърновско и много харесват изпълненията му. През 1961 година писмо до Радиото пише третокласник. Той моли да го свържат с изпълнителя, за да получи от него текста на песента "Ясен месец", защото в училище са им поставили за задача да научат любима песен", разказа още Тонка Георгиева.
Във фонда на Сава Попсавов в Държавния архив в Бургас има запазени снимки както от концертни изпълнения, така и семейни, плакати и афиши от негови участия, автобиография, кореспонденция от радио Стара Загора, грамоти, дипломи от фестивали на народното творчество.
През 1957 г. изпълнителят се завръща в родния край и участва в проявите на бургаския Фолклорен ансамбъл "Атанас Манчев" при читалище „Пробуда“. Получава златен медал в народния събор на Агликина поляна известен като „Прослава на хайдутството“. Редовно пее в местните събори "Странджа пее" и в тържествата на Петрова нива, свързани с паметта на героите от Преображенското въстание. В репертоара си той има над 250 народни песни, 24 от тях са включени в златния фонд в радио София и 30 в златния фонд на радио Стара Загора.
През 1971 г. Сава Попсавов е удостоен с орден „Кирил и Методий“ – втора степен.
Спектакълът "Рибарят и златната рибка" ще бъде игран днес, 17 ноември в залата на Държавен куклен театър - Бургас. Вечната класика ще бъде представена в стил типичен за класическия руски уличен театър. Два персонажа "петрушковци" разказват приказката на Пушкин. "Прекрасните кукли и сценични решения на сценографа и музиката на живо, дават..
Поморие се включва в Нощта на театрите. За 12-та поредна година Нощта на театрите ще отвори врати на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Градовете ще се превърнат в „сцени“ и за няколко часа животът ще придобие други измерения, насищайки се с особен артистичен смисъл. Програмата за днес събира многобройни събития в различни театрални..
За четвърта поредна година Ямбол ще е домакин на хорова среща-концерт в навечерието на Въведение Богородично, който се отбелязва и като Ден на православната християнска младеж и семейство. Проявата се организира от Народно читалище „Тракийска лира- 2012" - Ямбол и Хорова школа „Проф. Георги Димитров", с подкрепата на Община Ямбол. Събитието ще се..
Днес в Бургас предстои калиграфска работилница за деца и родители „Аз пиша красиво“. Тя ще бъде в бургаския филиал на Националната художествена академия, в Магазия 1, и е за проекцията от красивите букви към красотата в живота и ученето. Началото е от 10:30 до 12 часа. В съботния ден ще има и калиграфски курс за „Кирилицата – Азбука на..
В чест на Националния ден на четенето - 15 ноември, Фондацията „Шанс за децата и природата на България“ и Центъра за млади таланти в Бургас организираха Седмица на четенето с 5 вдъхновяващи инициативи, насочени към поощряване на любовта към книгите. Днес е кулминацията с акцията „Прочети ме“. С нея талантите от литературната школа на..
Спектакълът „Севилският бръснар“ от Джоакино Росини ще представи днес Държавната опера в Бургас. Н а 15 ноември от 19 часа на сцената ще излязат баритонът Андрей Юрковский и мецосопраното Мария Юрковская. Двамата солисти са партньори не само на сцената, но и в живота. Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, а оригиналните..
С 51 обичани водещи актьори, режисьори, творци от българското кино ни среща кинокритикът Деян Статулов в книгата „Между два кадъра“. Тя беше представена в регионалната библиотека на Бургас. Модератор бе заместник-кметът с ресор „Култура“ Диана Саватева. Разговорите, правени в последните 5 години, са моментна снимка на работата на кинотворците..
В чест на Националния ден на четенето - 15 ноември, Фондацията „Шанс за децата и природата на България“ и Центъра за млади таланти в Бургас..
За четвърта поредна година Ямбол ще е домакин на хорова среща-концерт в навечерието на Въведение Богородично, който се отбелязва и като Ден на..
Поморие се включва в Нощта на театрите. За 12-та поредна година Нощта на театрите ще отвори врати на сценичните изкуства към сърцата на зрителите...