Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Миразчийски: Парите за здраве никога не стигат

| обновено на 30.11.23 в 08:12


Бюджетът на Здравноосигурителната каса не беше приет на първо четене от парламентарната ресорна комисия. ГЕРБ и ДПС гласуваха "въздържал се", БСП и "Възраждане" заявиха, че са "против" и  одобрение имаше само от ПП-ДБ. 

Една от причините да не бъде одобрен  беше т.н мораториум за разкриване на нови болници догодина. В същото време финансовата рамка предвижда  3.5 млрд. лева да бъдат дадени за болници.60 млн ще бъдат насочени към тези, които поемат пострадали след аварии, катастрофи и инциденти. Потърсихме за коментар на тези цифри д-р Бойко Миразчийски. Той е директор на УМБАЛ Бургас.Парите за здраве никога не стигат, защото ние искаме качество и обслужване като в другите нормални държави, а то струва скъпо :

"По-добре е, отколкото беше досега. Надявам се да ни стигнат да покрием всички разходи. Ще има и увеличение на заплатите, щом увеличат клиничните пътеки.Защото, ако те останат на същото ниво, на което са сега, няма да има на практика увеличение на парите в здравеопазването."

Относно 60 млн лева, д-р Миразчийски каза:

Не мога да кажа дали са много или малко, трябва да видим как ще бъдат разпределени. Надявам се на първо време да стигнат, а след това дано да има увеличение. Все пак е нещо, от което започваме.

Д-р Миразчийски заяви, че колкото повече болници, има толкова повече конкуренция.Тя е стимул на развитие, на търсене на по-добро качество:

Нашата професия е регулирана, завършват толкова лекари, толкова сестри. Имаме ограничение при назначаването. Не можеш да назначиш акушерка като сестра и обратно. Като няма съобразяване с регулацията, се получава това задръстване на пазара."

Новите болници изискват човешки ресурс, а той няма откъде да дойде освен от региона или от града. Получава,че има много болници, които са постигнали някакво ниво на кадрите, като се появи нова тя привлича персонал.  Така, вместо да има три или четири работещи болници, има четири или пет, които работят на малко-по ниско ниво, защото персоналът е намалял, уточни директорът.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:



По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С близо 50 000 лева от дарители обновяват детска апаратура в УМБАЛ Бургас

С близо 50 000 лв., събрани от благотворително бягане, ще бъде обновена апаратурата на двете педиатрични отделения в УМБАЛ Бургас. Доброволческата инициатива е на организацията 5km run и се провежда традиционно през определен период от време. Представители и последователи на организацията в цялата страна определят ден, в който бягат с благотворителна..

публикувано на 18.07.24 в 14:37

Изтича забраната за износ на инсулин и антибиотици за деца

Изтича удължената забрана за износ на инсулин и антибиотици за деца. Тя действа от началото на ноември миналата година и беше въведена след сигнали за системен недостиг на животоподдържащи медикаменти за хората с диабет. Издадената преди месец заповед за удължаване на забраната за антидиабетни лекарства и детски антибиотици се основаваше на нови данни..

публикувано на 17.07.24 в 14:44
д-р Стефан Шишков, УМБАЛ - Бургас

Неврохирургията на УМБАЛ Бургас отчита ръст на падналите от тротинетка

Расте броят на хората, приети в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас след инцидент с електрическа тротинетка. Случаите са през ден, а преди две седмици половината от леглата в отделението са били заети от такива пациенти. Повечето от пострадалите са мъже. Тревожното е, че освен без каска, те са карали електрическите возила и след употреба на..

обновено на 15.07.24 в 14:30

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52

На плаж до 12.00 ч., след това е опасно горещо

Възрастните хора и децата да не излизат между 12.00 ч. и 15.00 ч. по обед, когато слънцето е най-силно, защото те са най-застрашената група. Това съветва Даниел Страхов, специалист по бедствия и водно спасяване към БЧК в Бургас. Летовниците на плажа също трябва да използват по-ранните часове за своите морски бани, допълни Страхов...

публикувано на 11.07.24 в 11:55

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19