Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Миразчийски: Парите за здраве никога не стигат

| обновено на 30.11.23 в 08:12


Бюджетът на Здравноосигурителната каса не беше приет на първо четене от парламентарната ресорна комисия. ГЕРБ и ДПС гласуваха "въздържал се", БСП и "Възраждане" заявиха, че са "против" и  одобрение имаше само от ПП-ДБ. 

Една от причините да не бъде одобрен  беше т.н мораториум за разкриване на нови болници догодина. В същото време финансовата рамка предвижда  3.5 млрд. лева да бъдат дадени за болници.60 млн ще бъдат насочени към тези, които поемат пострадали след аварии, катастрофи и инциденти. Потърсихме за коментар на тези цифри д-р Бойко Миразчийски. Той е директор на УМБАЛ Бургас.Парите за здраве никога не стигат, защото ние искаме качество и обслужване като в другите нормални държави, а то струва скъпо :

"По-добре е, отколкото беше досега. Надявам се да ни стигнат да покрием всички разходи. Ще има и увеличение на заплатите, щом увеличат клиничните пътеки.Защото, ако те останат на същото ниво, на което са сега, няма да има на практика увеличение на парите в здравеопазването."

Относно 60 млн лева, д-р Миразчийски каза:

Не мога да кажа дали са много или малко, трябва да видим как ще бъдат разпределени. Надявам се на първо време да стигнат, а след това дано да има увеличение. Все пак е нещо, от което започваме.

Д-р Миразчийски заяви, че колкото повече болници, има толкова повече конкуренция.Тя е стимул на развитие, на търсене на по-добро качество:

Нашата професия е регулирана, завършват толкова лекари, толкова сестри. Имаме ограничение при назначаването. Не можеш да назначиш акушерка като сестра и обратно. Като няма съобразяване с регулацията, се получава това задръстване на пазара."

Новите болници изискват човешки ресурс, а той няма откъде да дойде освен от региона или от града. Получава,че има много болници, които са постигнали някакво ниво на кадрите, като се появи нова тя привлича персонал.  Така, вместо да има три или четири работещи болници, има четири или пет, които работят на малко-по ниско ниво, защото персоналът е намалял, уточни директорът.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:



По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 96% от децата в България имат поне един кариес

Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..

публикувано на 27.11.24 в 13:04

Ямболска област: Два пъти по-висока от средната за страната заболяемостта от грип

Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип  в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева  и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:17

Има още 70 000 лева за подпомагане на ин-витро процедури в Бургас

Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..

публикувано на 26.11.24 в 13:44

3D биопринтер с изкуствен интелект лекува диабетно стъпало в УМБАЛ Бургас

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение.  Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...

публикувано на 26.11.24 в 09:35

Представиха 30 доклада на Есенния медицински форум в Бургас

Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас.  Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..

публикувано на 25.11.24 в 10:41
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева

Министър Кондева: Броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа  все още не е навлязъл в пика си...

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:56