Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири икони на свети Никола притежава Бургаският исторически музей

Те са датирани от края на XIX век


Четири икони с лика на свети Никола има в Регионалния исторически музей в Бургас. Те са част от колекцията „спасени икони“, които се съхраняват в културната институция. Три от тях са големи т.нар. "царски" икони, а четвъртата е малка и се съхранява в църквата на остров „Св. Анастасия“.  


Свети Николай Чудотворец или свети Никола е бил архиепископ на град Мира в областта Ликия, Мала Азия. Той е известен като противник на езичеството и арианството. В иконографията на Източноправославната църква често се изобразява редом с Исус Христос и Дева Мария. През целия си живот Никола помага на страдащите, защитава невинните и укрепва слабите със словото на истината и вярата. След смъртта си е почитан като светец и покровител на бедните,децата, моряците, рибарите, пътешествениците, търговците и банкерите, разказа главният уредник в РИМ – Бургас Иванка Делева:

"Иконите на свети Никола са едни от най-популярните, защото и самият светец е един от най - почитаните не само в православния свят. Той е покровител на най - много каузи в сравнение с други светци и е обичан от хората заради това, че е бил добър приживе и е правил много добри дела!"


Царските икони са били част от иконостасите на църкви в региона и са с по големи размери. На едната в горните два ъгъла са изобразени Исус Христос и св. Богородица, което е знак за особена почит към светеца, разказа Делева: 

"На друга икона Св. Николай е изобразен анфас, благославящ, в епископско одеяние, в лявата ръка държи затворено евангелие. В третата в долния пояс на иконата, зографът е изписал част от молитвата, която се изрича на Никулден в тържествената служба на св. Никола.Тя е свързана с това да бъде помолен светеца да закриля хората и неговата доброта да им помага. Малката икона е в наивестичен стил, най - вярно е домашна и е допоясно изображение на светеца отново във владишко облекло. Надписите са на гръцки и най - вероятно иконописецът й е от гръцки произход. Има посветителски надпис, който посочва, кой е дал средствата за изографисването й."   


Иконите са от края на 19 век, предполага се че са от Тревненската иконописни школа, но навярно са рисувани от местни зографи. Те са част от колекцията на музея, но не са открити в резултат на събирателска работа на музейните работници, а са в резултат на успешни акции на полицията срещу трафика на културни ценности и в края на 90 - те години са предоставени на музея, т.нар. спасени икони бяха реставрирани след дарителска кампания, за която помогнахме и ние от БНР - Бургас.  

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявяват тази вечер победителите от BIFF 2024

Кино  седмицата на деветото издание на Международен филмов фестивал Бургас е на финалната права. Тази вечер, от 19.00 часа, в Културен дом НХК ще бъдат отличени най-добрите заглавия от конкурсната програма. За голямата награда и подкрепата на уважаваното международно жури в състав: Константин Божанов, Юлиан Вергов, Карло Сирони, Катринел Данаята,..

публикувано на 25.07.24 в 13:06

Арт пленер в Царево стартира през този месец

От 23 юли в град Царево стартира нов проект като част от културната си програма: „Арт пленер Царево“. Тази инициатива ще събере шестима талантливи художници за едноседмично творческо пътешествие от 23 до 28 юли, което ще завърши с голяма изложба в последната вечер. В проекта участват петима художници, един скулптор и един фотограф, всеки от които..

обновено на 24.07.24 в 16:18

Как се раждат хитове от стихове разказва Костадин Филипов

С текстове към две от песните финалисти на „Бургас и морето“, популярният телевизионен водещ Костадин Филипов прави своя дебют на фестивала. Едната от тях е озаглавена „Просто любов“ и е автобиографична, разказа авторът. "Текстът е много по-различен от това, което сме слушали до сега, не е просто за любов, въпреки че се казва "Просто любов". Мога..

обновено на 24.07.24 в 14:16

Септември ще е месецът на културата в Созопол

Културните мероприятия в Созопол продължават до септември. Ще бъдат отбелязани два юбилея – 40 години празници „Аполония“ и 50 години от обявяването на Созопол за архитектурно-археологически резерват. Това уточни Мария Вълчева от отдел „Култура“ в морския град: „А на 14 септември предстои гала боксова вечер. Очаква се присъствието на много..

публикувано на 24.07.24 в 12:30

Над 20 певци стоят зад "Ти ми обеща", сред тях е и Жаклин Таракчи

„ Ти ми обеща“ е песента, с която вокален ансамбъл “HighLigh" влиза във финала на конкурса“ Бургас и морето“. Над 20 души от едноименната музикална школа стоят зад проекта, аранжиментът е на Петър Алексиев: "Работим от 3 години заедно и сме имали страхотни моменти. Продължаваме да имаме, енергията е страхотна. Песента е създадена преди три лета,..

обновено на 23.07.24 в 16:37

Кукли пресъздават кримскотатарския живот в регионалната библиотека

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ от 17 часа ще се състои събитието  „Традиционна култура на кримските татари: обреден и извънобреден контекст“. Ще бъде представена изложба, която съчетава куклени композиции, както и живопис на български и украински, в т.ч. и кримскотатарски, млади художници. 45 куклени композиции на 35 майстори от 7..

публикувано на 23.07.24 в 16:26

Огнян Георгиев представя "Сънят на ореха" на "Бургас и морето"

Огнян Георгиев ще се представи на конкурса“Бургас и морето" тази година. Зад неговата песен “Сънят на ореха“ стоят имената на известния бард Митко Динев и старозагорския поет Йордан Пеев. В песента има много послания, разказа Динев: "Аз казах на Пеев, че това е прекрасен стих. Орехът всъщност е животът.Ако минем през короната му, в другия край..

обновено на 23.07.24 в 16:24