Българският червен кръст помага на нуждаещи се при бедствия и кризи, на социално слаби и уязвими групи в обществото, на болни и самотни хора. През тази година, на 25 октомври организацията отбеляза 145 години от създаването на първото червенокръстко дружество в България.
Хилядите доброволци на организацията отстояването на фундаменталните принципи на Червения кръст - хуманност, безпристрастност, неутралност, независимост, доброволност, единство и универсалност.
Мисията ни е да сме там, където са бедата и болката и да помогнем на нуждаещите се, каза директорът на БЧК - Бургас Виолета Радева:
"Ние работим по много програми на нашите международни партньори УНИЦЕФ и ВКБ и продължаваме да помагаме на украинските бежанци, които са най - многобройни в нашата област. Ние откликваме на техните нужди, консултации, психосоциална подкрепа, интервюта, кеш програми и др. Имахме разкрити хуманитарни пунктове в Приморско, Несебър, Бургас и Поморие. Помогнали сме с хранителни продукти и санитарани материали на над 50 хиляди души. Организирахме и коледни тържества за украинските деца, над 1500 души получиха скромен подарък от Дядо Коледа."
Доброволците и служителите на БЧК безрезервно помагат за преодоляване на последиците от бедствия, подкрепят и се грижат за пострадалите, осигуряват хуманитарна помощ на нуждаещи се групи от обществото, самоотвержено работят в областта на първата долекарска помощ и по психосоциална подкрепа.
"Ние изпратихме даренията от българския народ за пострадалите при земетресението в Турция. Включиха се всички местни общини, кой с каквото може, хората предоставиха и дариха храни и нови дрехи и завивки. При наводнението в община Царево, ние реагирахме своевременно. Изключителните аплодисменти са за местната организация на БЧК, която с местната власт действа перфектно. Предоставени бяха 60 тона вода, 644 хранителни пакети и дрехи за пострадалите, оказана беше и психосоциална подкрепа", добави Радева.
повече може да чуете в звуковия файл:
В рамките на два до три месеца Министерството на образованието и науката ще изнесе резултатите от обсъжданията с педагози, директори и образователни специалисти за начините и методите за повишаване на резултатите от външните оценявания. Това обяви в сливенското село Тополчане заместник-министъра на образованието Емилия Лазарова. Тя присъства на..
В Ямбол - родния град на загиналия в Ивицата Газа капитан Марин Маринов, приятели и близки настояват за по-активна намеса на държавата в изясняването на инцидента. Изключително отговорен и дисциплиниран, интелигентен и с огромно сърце – това е Марин, сподели негова приятелка от детството. "Потресена съм от това, което е станало, не мога да..
Над 30 общини от страната и градове от цял свят ще се включат в инициативата" Часът на земята". Тя ще се проведе за 18-ти път и съвпада тази година със Световния ден на водата. Затова и организаторите на кампанията от Световния фонд за природата апелират и да угасим осветлението за час на 22 март, и да почистим най-близкия водоем, до който живеем...
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече водят до спорове сред жителите на малките населени места. Не по-различна е ситуацията и в Ямболско, където жители на няколко села коментираха пред репортер на БНР пощенските клонове да станат хранителни..
Проектите на община Созопол, които бяха одобрени, но не получиха финансиране през миналата година се очаква средствата да бъдат прехвърлени през тази. Това коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев, по повод приетия държавен бюджет за 2025 година. Добрата новина е, че беше приет през март, а не както преди две години през септември месец, уточни той...
Районната прокуратура в Бургас разпореди проверка на търговски обекти, предлагащи автомати за печалба на играчки срещу пари, след публикации в медиите, определящи дейността като „хазарт за деца“. Проверката се извършва съвместно с ОД на МВР в Бургас и обхваща собствеността на обектите, издадените разрешителни и цялостната документация. Ще бъдат..
Дълготрайните материални активи за опазване на околната среда в област Бургас възлизат на 1 059.6 млн. лв. към края на 2023 г., което е с над 200 млн. лв. по-малко спрямо предходната година. Данните са на Териториално статистическо бюро – Югоизток. През 2023 г. в областта са образувани 218 хил. тона битови отпадъци — увеличение с 6.1% в..
Поради сериозна авария по деривация "Ясна Поляна" днес са възможни аномалии и спиране на водоподаването по системата до отстраняването й, съобщават от..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече водят..
Протестна акция пред сградата на Народното събрание под надслов „Искаме видимо увеличение на заплатите с Бюджет 2025“ организират днес..