Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как започна Новата година за трима от най-добрите български математици

Ангел Христов от Математическата гимназия „Академик Никола Обрешков“ в Бургас е един от математиците в националния ни отбор

 „Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти“. Това е съветът за успех на Мария Дренчева, ученичка от 12 клас в Софийската математическа гимназия. Дренчева е най-добрата математичка в Европа за 2023 г., след като печели Европейската олимпиада за момичета в Словения с максимален брой точки.

През изминалата учебна година Мария Дренчева, заедно с единадесетокласниците Веселин Маркович от Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ в град Варна и Ангел Христов от Математическата гимназия ПМГ „Академик Никола Обрешков“ в Бургас, се състезават в националния ни отбор по математика. 

През 2023 г. Мария Дренчева се явява на три международни състезания и от трите се връща с медали. Веселин Маркович и Ангел Христов за първи се класират в националния отбор на България по математиката миналата година. 

Маркович и Христов представят страната ни на Международната олимпиада в Япония, откъдето донасят две бронзови отличия за България.

„Моят интерес започна още в първи клас или в предучилищна възраст. Аз имам по-голям брат и по-голяма сестра, които са се занимавали със същото и те са били състезатели, и в моята семейство математиката винаги е била много ценена. Учили са ни да сме упорити да не се отказваме. И когато започнах видях, че това е наука, която може много да даде и е много интересна, разказа за "Закуска на тревата" Веселин Маркович от Математическата гимназия във Варна.

"Аз започнах да ходя на състезания за малки, когато бях в първи клас. Много ми харесва чувството, когато спечелих първите си награди и се пристрасти към това и така продължих да ходи на състезания. В един момент влязоха в математическата и вече стана нормално, каза за "Хоризонт" Ангел Христов от Математическата гимназия в Бургас.

"При мен също интересът към математика е може би още от първи клас. Дори от преди това, защото като малка се занимавах с някакви пъзели и главоблъсканици, когато още не можехме да смятаме и след това продължих в училище с математиката, стана ми изключително интересно, започнах да се явявам по състезания и установих колко красива наука е, допълни за БНР Мария Дренчева от Софийската математическа гимназия.

Новата година за 40-те най-добрите български ученици по математика от цялата страна от гимназиален етап започва със Седмица на олимпийската математика. Състезанието се организира и провежда от Института по математика и информатика към БАН.

Седмицата на олимписката математика в Института по математика и информатика е „рожба“ на директора на института проф. Петър Бойваленков и няколко негови колеги. Започват да организират състезанието преди 9 година, като концепцията му е „уникална“, смята Бойваленков.

Целта на състезанието по математика е учениците да сравнят нивото си с останалите и да разберат къде се намират. Резултатите се използват и от учените на института на БАН, които също създават задачи за олимпиади и конкурси, подготвят и водят ученици на международни състезания.

Доктор Константин Делчев от Института по математика и информатика е един от учените, които участва в провеждането на Седмицата на олимпийската математика. Самият той от над 10 години подготвя и води „млади таланти“ на международно състезание EUCYS. Тази година участниците се представят по различен начин – някои по-добре, други по-зле.

По-късно този месец в Благоевград и след това в София през февруари, онези ученици, които желаят могат да подготвят и представят доклади по интересни за тях теми в полето на математиката.

Традиционно в България момичетата, които избират да учат по-интензивно математика, са по-малко от момчетата, но въпреки това отличните резултати и високите постижения не са им чужди.

„Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти. Същевременно е много важно да има добро математическо мислене и математическа интуиция, защото това много помага да се усети правилния път за решаване на една задача, категорична е Мария Дренчева.



Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китайски и японски език ще се изучават от есента в бургаския филиал на Софийския университет

Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират от есента в бургаския филиал на Софийския университет. Това стана ясно на среща на кмета Димитър Николов с декана на Факултета по класически и нови филологии на ВУЗ-а проф. д-р Гергана Петкова, директора на бургаския филиал проф. Теодор Седларски и ресорния заместник Михаил Ненов.  Двата..

обновено на 05.02.25 в 16:53

Изложбата „Фантастични умове“ представя успехите на българските ученици

Изложбата „Фантастични умове“ представя в Бургас успехите на българските олимпийски отбори по математика и други природни науки от най-престижните международни олимпиади. Тя е специално издание на проекта „Моите будители“ и може да бъде разгледана до 15-ти февруари във фоайето на дома на НХК.    Експозицията представя олимпийските отбори от 2024..

публикувано на 05.02.25 в 15:58

Фотоизложбата „Фантастични умове“ е посветена на олимпийците по науки

В Бургас днес (5 февруари) гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. Тя ще бъде открита от 14.00 часа в Културен дом НХК и представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика,..

публикувано на 05.02.25 в 12:00

Освободиха началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен

Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това потвърдиха за БНР от пресцентъра на министерството.  Освобождаването на Кристияна Станкова-Добрева от длъжност е след получена най-ниска оценка на годишното оценяване – „неприемливо изпълнение“, се казва в..

публикувано на 04.02.25 в 21:00

Литературни четения за учениците на Вечерното училище в Бургас

Три литературни четения са организирали във Вечерното средно училище „Захари Стоянов“. Те са били под надслов:  „Довиждане, златна есен“, „Здравей, вълшебнице Любов“, „Светът е оцелял, защото се е смял“. Учителите по български език и литература организират, а учениците се изявяват, доказвайки, че всяко участие в тези инициативи е стъпка към лично..

обновено на 03.02.25 в 17:44
Министър Красимир Вълчев в Шумен

Красимир Вълчев: МОН няма основание да обявява грипна ваканция

Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев.  По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..

публикувано на 03.02.25 в 14:20

Часовете на ресурсните учители са крайно недостатъчни

Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния бестселър на университетското издателство – „Приобщаващо образование“. Изданието обединява творческите виждания на повече от 20 специалисти.  Приобщаващото образование цели да приобщи няколко..

публикувано на 03.02.25 в 11:30