Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В анекса на Рамковия договор с НЗОК:

Лични лекари искат повече правомощия при изписване на лекарства и назначаване на изследвания


Лични лекари настояват да могат да назначават изследвания и да изписват лекарства за определени заболявания, каквито към момента могат да издават само тесните специалисти. Джипитата искат това да залегне в анекса на новия рамков договор със Здравната каса, по който сега текат преговори.  

Д-р Петко Желязков поясни: „Когато личният лекар разполага с по-голяма възможност да назначава изследвания, да изписва лекарства това е по-добре за пациента като цяло, защото има лични лекари и пациенти, които са например в Сунгурларе, М. Търново, а лабораторията и болницата са много далече. В тези случаи, ако медикаментът се изписва от тесен специалист това означава пациентът въобще да не го получи, защото освен, че са далече, тези пациенти често са самотни и трудноподвижни възрастни хора“.  

Сред изследванията, които д-р Желязков даде за пример са кръвни, хормони, високоспециализирани, които сега се изписват само от лекар-специалист.  

От гилдията предлагат още пациентите да могат да се преглеждат при всяко джипи при болест или отпуск на личния им лекар. Проблем би било запознаването му с историята на заболяванията на пациентите, отчитат медици. Затова, според тях, е крайно време да се осигури достъп до електронното здравно досие на пациентите. В момента практиката е преглед при колега, определен от джипито. 

Общопрактикуващите лекари настояват още за намаляване на административната тежест. Институции продължават да искат от тях хартиени отчети, макар всичко да се качва в националната здравно-информационна система.

От организацията предлагат още всеки сертифициран специалист, независимо от специалността си, да може да прави ехографски прегледи на млечни жлези при жените и простата при мъжете, което значително ще улесни хората от отдалечените населени места.

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция.  Заболяемостта е..

публикувано на 31.01.25 в 07:40