За историята си, пътешествието до Антарктида, работата си там и съпътствалите я перипетии разказва кап. Костов пред БНР - Бургас. Това е първият от поредицата ни подкасти на тема "Морски срещи". В тях ще ви срещаме с интересни личности, чийто живот е свързан с морето.
Корабът му отплава за южните райони през късната есен на 1979 година и се връща през пролетта на 80-а. Целта му е търсене и улов на крил. „Това са едни много дребни скаридки. Нямахме и понятие как се ловят. Те живеят при нулева температура, точно където е границата между леда водата“, разяснява капитанът пред БНР – Бургас.
"От черупката на крила се произвежда хитин, а това е основното вещество, което се втъкава (в дрехите на космонавтите - бел. ред.), защото е противорадиационно и се използва в космонавтиката. Все пак България беше участник в космическите програми“, разяснява кап. Костов.
Българите провеждат експедицията си съвместно с техни колеги от Германската демократична република (ГДР) и – въпреки препятствията, през които екипажът преминава - днес капитанът я оценява като успешна.
Решението за именуването на остров Костов е изненада за капитана, който научава за това едва преди няколко години, и то от приятели. „Аз самият не знаех. Обадиха ми се преди три, четири години. Получих изведнъж поздравление от колеги. Помислих, че е някаква шега. Разбрах, че има над 17 обекта, кръстени на българи, но на бургазлии съм само аз“, казва той.
Остров Костов е дълъг 380 метра в посока север-юг и широк 210 метра. Той е скалист, с площ от 4 хектара.
Всъщност той е единственият остров на Ледения континент, кръстен на бургазлия, но не и единственият обект в Антарктида, именуван на бургазлия. Кръстница на нос Атанасова е журналистът от Българската национална телевизия (БНТ) и автор на повече от 100 документални филма Цветелина Атанасова (1960-2018). Нос Атанасова се намира на северния бряг на остров Ливингстън, където е и българската база. Цветелина Атанасова участва в няколко експедиции до Антарктида. Сред филмите ѝ са „Антарктида:25 стъпки в бъдещето“, „90 градуса южна ширина“, „Сърдити ледове“ и „Мисия Антарктида“.
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...