Съюзът на парамедиците предлага екипите на Спешна помощ да бъдат снабдени с боди камери. Тази мярка е преди всичко защита за работещите там, обясни за БНР Бургас Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България, която даде пример с това, че бургаската полиция вече има 95 подобни камери и 17 полицейски автомобила с видеорегистратори:
„Основният мотив за това наше предложение е зачестилите през последните няколко години случаи на агресия срещу екипите на Спешна помощ. Това е причината да има и отлив на кадри, които да работят в Спешна помощ. Едни боди камери, които са въведени в Западна Европа, а и изобщо по света е доказано, че има спад на тези инциденти с пациенти, с 60%. Смятаме, че това е добър вариант и за България. Не става дума само да се използват срещу агресията, но и във връзка с координационните центрове, когато има взаимодействие за спешна помощ на пациентите.
При нас нещата се случват постфактум, след като имаме вече сериозен проблем, който ескалира и е двустранен. Както от страна на екипите, така и от страна на пациентите. Затова предлагаме такъв вариант, защото няма да има „дума срещу дума“, каквато е ситуацията в момента.
Друг аспект е приложението на боди камерите в ситуации с масови бедствия и аварии и извънредни ситуации – например пожари, наводнения, промишлени аварии, сериозни пътно-транспортни произшествия. Директни кадри на живо служат за надеждна и незабавна комуникация между медиците и централите. Не се губи време в обяснения, командният пункт вижда реалната ситуация и може да даде насока или да изпрати допълнителен екип с нужни медицински специалисти.
Камерата помага и за видеодиагностика и телемедицинска връзка с лекари от различни специалности, които могат да дадат консултация и по този начин да спасят пациента или да предотвратят допълнителни усложнения.
Освен защита при агресия, записът от камерата може да служи за доказателство при жалби от пациенти и техни близки в случаи, когато не са удовлетворени от оказаната помощ. Така ще се докаже, че медикът е действал по алгоритъм и е направил всичко, което се изисква от него.
Предстои до две седмици да се внесе това предложение и в Министерството на здравеопазването“, уточни Ива Пехливанска.
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение. Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..
В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на епидемичните нива и за това мерките..
Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция. Заболяемостта е..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция...
В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на..