Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БГ ФИШ: Не сме против перките в морето, борим се за нашия поминък

Браншът настоява за компенсации за онези, които ще бъдат ощетени от вятърните електроцентрали

| обновено на 30.01.24 в 09:49
Снимка: БГ ФИШ


Не сме против вятърните перки, а се борим за нашия поминък. Това заяви изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ Йордан Господинов по повод приетия на първо четене закон, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море. Няма научни изследвания и програми за мониторинг, които да докажат как биха повлияли тези офшорни вятърни паркове на рибите, рапаните, които са основна суровина, на мигриращите видове риби, посочи Господинов. Няма платформа за диалог и резултатите са налице, категоричен е изпълнителният директор на БГ ФИШ:

"Хората са емоционални, защото това е техният бизнес. Те са вложили стотици хиляди левове  в кораби, България изгради рибарски пристанища, имаме предприятия за десетки милиони. Обучили сме хора. На всички е ясно, че вятърната енергия е добра, но ние искаме да бъде отдалечена достатъчно от брега. Искаме да бъдат разработени финансови стимули за хората, които ще бъдат ощетени. Отношението, което виждам от страна на депутатите законотворци и от експертите, които работят за офшорните вятърни централи, е меко казано пренебрежително"

Господинов заяви, че браншът е очаквал да бъде привлечен в определянето на зоните в морето, а говоренето по темата какви перки ще се правят-забити в дъното или плаващи платформи продължава да е разнопоосочно.

Среща по темата е предвидена на 6 февруари с всички заинтересовани страни. Господинов коментира:

"Можеше предварително да ни питат къде са проблемите. В Балтийските страни също ще се изграждат такива ветропаркове, но правителството преговаря с рибарите каква да бъде компенсацията на ден за ощетените. Ние при всички случаи ще бъдем ощетени. Въпросът е да не ги направят на брега, а на 100 метра дълбочина. Само че тези кабели ще бъдат по дъното, това означава, че там също ще бъде забранен риболовът. Това означава, че ние ще трябва да ходим по-надалеч и по настрани да ловим риба, а човекът, който живее в Шабла или Каварна, той има интерес да лови в акваторията пред своя бряг. "

Към момента от бранша не правят заявка за протести.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30