Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БГ ФИШ: Не сме против перките в морето, борим се за нашия поминък

Браншът настоява за компенсации за онези, които ще бъдат ощетени от вятърните електроцентрали

| обновено на 30.01.24 в 09:49
Снимка: БГ ФИШ


Не сме против вятърните перки, а се борим за нашия поминък. Това заяви изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ Йордан Господинов по повод приетия на първо четене закон, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море. Няма научни изследвания и програми за мониторинг, които да докажат как биха повлияли тези офшорни вятърни паркове на рибите, рапаните, които са основна суровина, на мигриращите видове риби, посочи Господинов. Няма платформа за диалог и резултатите са налице, категоричен е изпълнителният директор на БГ ФИШ:

"Хората са емоционални, защото това е техният бизнес. Те са вложили стотици хиляди левове  в кораби, България изгради рибарски пристанища, имаме предприятия за десетки милиони. Обучили сме хора. На всички е ясно, че вятърната енергия е добра, но ние искаме да бъде отдалечена достатъчно от брега. Искаме да бъдат разработени финансови стимули за хората, които ще бъдат ощетени. Отношението, което виждам от страна на депутатите законотворци и от експертите, които работят за офшорните вятърни централи, е меко казано пренебрежително"

Господинов заяви, че браншът е очаквал да бъде привлечен в определянето на зоните в морето, а говоренето по темата какви перки ще се правят-забити в дъното или плаващи платформи продължава да е разнопоосочно.

Среща по темата е предвидена на 6 февруари с всички заинтересовани страни. Господинов коментира:

"Можеше предварително да ни питат къде са проблемите. В Балтийските страни също ще се изграждат такива ветропаркове, но правителството преговаря с рибарите каква да бъде компенсацията на ден за ощетените. Ние при всички случаи ще бъдем ощетени. Въпросът е да не ги направят на брега, а на 100 метра дълбочина. Само че тези кабели ще бъдат по дъното, това означава, че там също ще бъде забранен риболовът. Това означава, че ние ще трябва да ходим по-надалеч и по настрани да ловим риба, а човекът, който живее в Шабла или Каварна, той има интерес да лови в акваторията пред своя бряг. "

Към момента от бранша не правят заявка за протести.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28