Такситата в Бургас вече ще са с нови минимални цени. Това решиха общинските съветници, които по закон трябва да определят тарифите. Темата предизвика близо двучасов дебат, в кои освен за цени, стана дума и за качеството на услугата.
Докладната от общинския съветник и председател на Постоянната комисия по транспорт и безопасност на движението Евелина Михалева бе входирана по искане на бранша. Общинската съветничка посочи, че през 2022, когато е било предното увеличение, са оставили по - широка "ножица" от минималната тарифа до максималната, която е била лесен регулатор. Таксиметровите шофьори, обаче настояват за по - високи минимални цени, защото казват, че ниската цена е защита за таксиметровия шофьор, а високата е защита за клиента.
Георги Донев от таксиметровия бранш, посочи, че завишаването на минималните тарифи е необходимо, тъй като са поскъпнали много неща заради инфлацията. Според него големият марж, който досега съществуваше е в ущърб на клиентите, тъй като много от фирмите надували цените до максимум през лятото, за разлика от самостоятелните шофьори.
"Увеличението е нужно заради увеличението на цените на автомобилите, нови и втора употреба с над 35 %, на ремонтите, резервните части и консумативите от 30 до 60 %. Повишени са разходите на едно домакинство с над 40 %, осигурителния праг също е вдигнат на 933 лв."
По темата се изказаха всички политически сили в местния парламент – някои „за“, някои „против“. Според една част от съветниците вдигането на минималните тарифи е помощ към малките играчи в бранша и им дава шанс да изкарват достойно прехраната си.
Според Дилян Георгиев от ГЕРБ, цените на таксиметровите услуги не са променяни от 2 години, а цените на горивата са се вдигали няколко пъти. Той напомни, че таксиметровата услуга е лукс и е нормално да е на по - висока цена.
Против се обяви Иван Иванов от СЕК, който посочи, че с тези промени в цените Бургас ще стане с най - високи тарифи. В София се кара на 1,22 минимална и 1,41 на нощна. В Пловдив - 0.99 лв и 1, 09 нощна, а във Варна карат на 1,10 лв.
Последваха и спорове между общинските съветници дали има икономическа обосновка за исканото увеличение или не, ще се повиши ли качеството на услугата?
Мариела Кирова от КОД/ Български възход беше категорична, че подкрепят докладната, защото увеличението е логично и ще покрие инфлационния индекс през последните години.
Веселин Пренеров от ГЕРБ обяви, че се въздържа, защото като потребител на такисиметровата услуга, за него е важно качеството, а то липсва много често. Севдалина Турманова допълни, че е важен отговора на въпроса - След последното увеличен с какво се е подобрила услугата, защото гражданите сигнализират за обратното?
Гласуването на докладната показа разделението сред съветниците, включително и сред съпартийци. 25 гласуваха „за“, 11 – „въздържали се“ и 4 „против“.
Новите тарифи са: минимална дневна тарифа – от 1,09 лв./км става 1,30 лв./км; - -минимална нощна тарифа – от 1,19 лв./км става 1,50 лв./км
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..