България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция за влажните зони в света. В списъка на Конвенцията са представени 11 зони, сред тях са Атанасовското езеро, Поморийското езеро, местността Пода, “Комплекс Ропотамо” и езерото Вая.
Тази година се акцентира на връзката, която хората имат с влажните зони, сподели в Световния ден за опазването им Йорданска Славова, изп. директор на Българска фондация Биоразнообразие (БФБ):
„Те ни помагат в борбата с климатичните промени и смекчават техните ефекти в суша, задържат вода около нас при наводнение, попиват като гъба, така че да не бъдем изненадани от високото количество валежи. Те са важни за биоразнообразието, пазят определени видове, които характерни само за тях и са важни за жизнения цикъл на определени организми. Това, което се случва и на което всъщност е посветена тази година като мото кампанията е „Влажните зони и благосъстоянието на хората“. Тоест точно тези въпроси също се обсъждат. В България бих казала, че усещаме климатичните промени по влажните зони, бидейки едно от най-уязвимите територии. Ние от БФБ работим в няколко посоки, както в Атанасовско езеро край Бургас, където включително изследваме какво се случва с него като екосистема, в условията на климатични промени, за да можем всъщност да видим какви мерки трябва да се предложат за неговото опазване.
За да бъде събрана достатъчно информация, трябва да се проследят няколко години по определена методология, с научни изследвания. Те да бъдат съпоставени и да има определени препоръки. Човечество не може да си позволим да чакаме години наред при толкова много международни законодателни инициативи, които вече са определили, че трябва да действаме в посока опазване на биологичното разнообразие и на климата.
Паралелно с това ние правим опити и за възстановяване на морските треви. Това е едно характерно местообитание, което едновременно поглъща водород, дава дом на много организми и действията, които правим, са пилотни опити за развъждането на морските треви в Атанасовско езеро. По принцип морските треви се срещат по цялото българско Черноморие в плитчините, но са много уязвими, както от незаконните практики за тралене на миди, така и ако реките носят повече замърсяване навътре в морето, от цъфтежа на водата, от температурата, от светлината, от всякакви фактори са зависими. Така, че да съберем информация как могат успешно да се възстановяват тези местообитания е важно.
Всъщност крайбрежните влажни зони, като солените блата и езера, са екосистемите с най-голямо разнообразие на растителни и животински видове, като това ги прави и едни от най-продуктивните екосистеми не само по крайбрежието у нас, но и в световен мащаб.
Водата ще бъде спряна на няколко места в Бургас, уведомяват от ВиК. Причината е аварии, които трябва да се отстранят. До тогава са възможни прекъсвания в к-с "Братя Миладинови" бл.62 между входове 5 и 6, к-с "Братя Миладинови", ул."Родопи" срещу магазин за месо, к-с "Меден Рудник", ул."Залесителна", 9 км при магазин "Джъмбо", кв. "Лозово". Във..
От ВиК-Ямбол предупреждават жителите на град Стралджа и селата Лозенец, Атолово и Воденичане, че от 4-ти до 9 февруари водата, достигаща до потребителите в тези населени места, ще бъде с влошено качество. Тя ще има намалена прозрачност и различна степен на мътност. Причината за това е, че през този период ще се извършва профилактика на..
Община Бургас в партньорство с Фондация „Шанс за децата и природата на България“ изпълняват проект "SUBLIME SDGs", съфинансиран от Европейската комисия NDICI CHALLENGE/2023/448-265. Проектът има за цел да насърчи чувството за съвместна отговорност на гражданите на ЕС към местното и глобалното устойчиво развитие. Неговата реализацията има за задача да..
Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия "Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация "Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и цели да привлече вниманието към значението на защитените територии като убежище на редки и застрашени..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..
60000 къса или 3000 кутии контрабандни цигари откриха митническите служители на пункт Лесово при проверка на товарен автомобил. Той е превозвал мебели от Турция за Франция. Цигарите са били укрити в кухините на тапицирани матраци. Водачът е турски гражданин е превозвал по документи транзитно мебели от Турция за Франция през България. При проверка със..
Кръстовището на улиците „Цар Калоян“ и „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация. Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г. се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на моторни превозни..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените..
Общинският съвет обяви конкурс за нов обществен посредник на Бургас. Срокът за подаване на документи е до 7 февруари. Мандатът на настоящия..
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са..