Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В изложба под надслов "Академията като съдба"

Над 40 платна на проф. Илия Петров ще бъдат показани в БХГ „Петко Задгорски"

Отбелязват се 120 години от рождението на бележития художник

| обновено на 07.02.24 в 16:55



Националната художествена академия ще представи в Бургас през тази седмица  експозиция, посветена на големия български художник и дългогодишен преподавател в Художествената академия – проф. Илия Петров. В нея са включени произведения на майстора на портрета, определян като един от най-добрите български живописци. Експозицията е част от музейната програма на НХА. Куратори на изложбата са д-р Милена Балчева и Иво Райков.


В продължение на година изследователският екип, работещ по проекта, насочва вниманието си към един от най-интересните периоди от творческото развитие на Илия Петров – този, свързан с Художествената академия и първите години след дипломирането му. Първото междувоенно десетилетие има голямо значение в процеса на формиране на художника, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират. Това е време на първите професионални опити в света на изкуството, време на непрестанни лутания, време, в което се формира ярката индивидуалност на автора – еднакво внушителна и в живописта, и в рисунката, разказа проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас: 

"Илия Петров е изключително име в българското изкуство, това е наистина едни многопластов художник. Той стартира своя художествен живот много рано, той учи в Мюнхен. Някои от неговите рисунки от този период могат да бъдат видени в изложбата. После  участва в движението "Родно изкуство", много се вълнува от теми като живота на българите, живота в селото. Вълнува го усещането за драматизъм и дълбоката човешка същност на своите персонажи. Те са погледнати с дълбока психология! " 


Важен момент от житейските странствания на Илия Петров е конкурсът за преподавател по живопис в Академията през 1940 г., който той печели в оспорвана битка с редица бележити майстори на четката. С началото на 30-те години на миналия век се затваря една важна страница от развитието на художника. Темите в творчеството му стават все по-социално ангажирани, но вече в различна, неокласическа естетика. 

"В изложбата могат да се видят събрани над 40 произведения от Музейната сбирка на Националната художествена академия, Националната галерия, Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ – Шумен, Дарение „Колекция Светлин Русев“ – Плевен, Исторически музей – Панагюрище и частни колекции. С цел обогатяване на историческия разказ в експозиционното пространство място намират и любопитни архивни документи от Държавна агенция „Архиви“, Архива на Съюза на българските художници и Архивния фонд на Националната художествена академия", съобщи още проф. Светозар Бенчев. 


Изложбата може да бъде разгледана от 7 февруари до 9 март. Откриването е тази сряда от 18.00 ч. в БХГ "Петко Задгорски". 

Предвидено е и интересно съпътстващо събитие -отворена лекция на куратора на изложбата Иво Райков. Тя е озаглавена „Илия Петров– Отвъд родното, отвъд другия“ и ще бъде представена на 27 февруари, в 18.00 часа, в Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“.

Проектът се финансира по програмата на Националната художествена академия за присъщата й научна и художествено творческа дейност.

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто издание на Artistic youth fest ще се проведе в Бургас на 15 и 16 февруари

Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма  на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории-  творческо писане,..

публикувано на 25.01.25 в 15:01

Авторката на поредицата „Феята от захарницата“ гостува в Бургас

Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..

обновено на 25.01.25 в 08:44

„Пътешествията на един художник“ представя Светозар Арнаудов – Зари

Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..

обновено на 24.01.25 в 14:52

Стефан Диомов и хор "Планинарска песен" канят на среща под мотото "Морето среща планината"

Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..

публикувано на 24.01.25 в 09:10

Атанас Хранов представя "Текила в Сицилия"

До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...

публикувано на 23.01.25 в 11:00

Продължението на филма "Вчера" като театрална постановка в Бургас

Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..

публикувано на 23.01.25 в 09:30

Отменя се премиерата на "Тайната вечеря на Дякона Левски" в Бургас

Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона  Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..

публикувано на 22.01.25 в 13:30