Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докога ще поскъпва сянката на плажа? Концесионерите ядосани на държавата

Снимка: tourism.government.bg

С нови, по-високи цени на чадърите и шезлонгите, както и поскъпване на цените на плажните капанчета ще ни изненада предстоящият летен туристически сезон. Причината е, че за 2 години инфлационния индекс, с който се повишиха таксите на концесионерите на морските плажове, достигна 25%. Тази седмица концесионерите ще поискат от Министерския съвет да преразглежда на договорите им с цел да се премахнат пределните цени на чадър и шезлонг, заложени в тях.

Спокойните години на пандемия, когато наемите и концесионните такси на плажните ивици бяха намалени наполовина, чадърите и шезлонгите - разположени на по-голяма разстояние един от друг и българският турист се завърна по българското Черноморие, отминаха. Още миналата година държавата даде заявка, че цените на наемите и концесионните такси ще вървят нагоре. За 2023 година повишението беше с 15.3%. Въпреки това, концесионери и наематели на много от плажовете успяха да задържат цените на плажните услуги на допустимо ниво.

За този сезон обаче държавата поиска повишение с нови 9.5%. На част от плажните ивици цените на чадъри и шезлонги са достигнали тавана заложен в договорите на концесионерите с държавата. Сега те ще поискат да отпадне тавана на цените, за да могат концесионерите да компенсират предстоящото увеличение на таксите.

Докога ще нараства цената на сянката на плажа и ще станат ли българските плажове недостъпни за българите?

"Всяка година ги индексират с инфлационния индекс. За миналата година останахме учудени – обявяват един инфлационен индекс, а увеличиха таксите с 15%. Тази година пак, на база на това, което е обявено като инфлационен индекс, вдигнаха с 9.5%", коментира пред БНР заместник-председателят на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Николай Димитров. Според него това "не е нормално на база на това, което се тръби официално".


Концесионерите отчитат и други фактори – по-големите разходи за минимални заплати и осигуровки, поскъпването на тока и водата, а всичко това оскъпява и цената на услугата на плажа. Хем в договорите е предвиден таван, хем всяка година увеличават още и още, изтъква Димитров. Той съобщи, че ще искат от Министерския съвет да преразгледа всички договори.

"Извинявайте, за 2 години 25% с натрупване ни се е вдигнал наемът, но наемът е част от разхода. Най-големият разход са заплатите по водно-спасителната дейност и медицинското обслужване."

На фона на това растат и изискванията за плажовете, пояснява Николай Димитров. 

"Плаж, който е по-голям от 200 метра, да има задължително освен медицинския пункт, и подвижен реанимационен екип с реаномобил." 

По думите му, такова струпване на медицински екипи и спасители по плажовете като у нас в Европа няма.

Вървим в посока изпразване на плажовете заради растящата цена на сянката, изразява опасения Димитров.

Възмутен от сериозното увеличение на концесионните такси на морските плажове е кметът на най-южната черноморска община – Царево, Марин Киров. Той припомня, че плажовете по крайбрежието на Царево пострадаха много при голямото наводнение през септември миналата година. Обезщетения за щетите концесионерите не получиха от държавата, но пък за изненада тя им увеличава концесионните такси.

Марин Киров определя това като "несправедливо и необмислено". Когато държавата увеличи таксата на концесионера, се създава спирала от поскъпване на цените, която не ползва никого, предупреждава той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас разширява границите на града

Общинските съветници в Бургас дадоха старт на процедура за урегулиране на нови терени, както и на правила за застрояване в новия квартал “Мадика”. Целта е той да се превърне в модерен европейски квартал. Ще има нови четирилентови улици с велоалеи и достатъчно озеленяване, с детски зони за игри и спорт. Същият подход ще бъде приложен и в района,..

публикувано на 31.07.24 в 15:36
архив

Лозари и винопроизводители излизат днес на протест в Поморие (ОБНОВЕНА)

Представители на лозаро-винарската камара в Поморие ще протестират срещу наредба на Министерството на финансите от 2023-та година. Тя ги задължава веднъж да претеглят събраното грозде директно в лозовите масиви, а втори път да го претеглят на кантарите в данъчните складове на предприятията за преработка. Ако има несъответствие в килограмите..

обновено на 31.07.24 в 09:22

Контролът върху стоките с висок фискален риск ограничава сивия сектор

От НАП изпратиха до БНР Бургас отворено писмо във връзка с днешния протест в Бургаска област на лозари и винопроизводители. П убликуваме го без редакторска намеса: Лозари и винопроизводители излизат днес на протест в Поморие „ В отговор на обявените протестни действия от страна на лозари и винопроизводители, Националната..

публикувано на 31.07.24 в 09:08

МЗХ определи ставките по три еко схеми за Кампания 2023 г.

Определени са ставките по три еко схеми за Кампания 2023 г., съобщиха от Министерството на земеделието и храните. Размерът на плащането по еко схема за биологично земеделие (селскостопански животни) е 699.88 лв. на хектар (ха). Подпомагането по еко схемата за екологично поддържане на трайните насаждения е 224.00 лв. на хектар за поддържане на..

публикувано на 31.07.24 в 09:00

Туристически маршрут "Черноморски път" съчетава велосипедни пътеки и пешеходни маршрути до морето

Знаете ли, че по протежение на цялото ни ч ерноморско крайбрежие  има туристически маршрут, наречен "Черноморски път"? Той  съчетава велосипедни пътеки и пешеходни маршрути, максимално близо до морето сред природата, с минимално ползване на асфалтови пътища.   Макар и без маркировка към момента маршрутът може да се ползва, като се свалят GPS..

публикувано на 31.07.24 в 08:40

МС приема Програма за компенсиране на разходите на небитовите потребители на ток

Служебното правителство ще заседава днес, като приема Програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия за периода от 1 юли до 31 декември тази година. Народното събрание задължи в края на миналата седмица Кабинета да изплаща компенсациите заради повишените цени на свободния пазар на електроенергия...

публикувано на 31.07.24 в 08:28

Инж. Чанка Коралска: Не трябва да превръщаме квартал край морето в подобие на Слънчев бряг

Хората, които искат да строят в момента в бургаския квартал „Крайморие“ предпочитат ниското строителство, до 2 етажа, до 10 метра. Това каза за БНР Бургас зам.-кметът Чанка Коралска, вносител на докладната записка, която одобриха общинските съветници днес. Бургас ще има интелигентна трансформация От четвъртък Синята зона стана 1,30 лев за..

публикувано на 30.07.24 в 14:10