Според лекаря те може да се дължат и на забавяне вследствие на пандемията от коронавирус: „Имаме лек ръст на заболеваемостта, но все пак трябва да се отбележи и фактът, че преди около две години изкарахме епидемия от COVID-19, която забави някои части от леченията. Те се натрупват и сега се провеждат такъв тип прегледи, които да вкарат (ситуацията – бел. ред.) донякъде в релси. Затова мога да кажа, че се касае за повишаване, но в никакъв случай за някакъв рязък скок в заболеваемостта. Тя следва стандартната за страната“.
Други посочени от него вероятни причини са застаряването на населението в страната, от което бургаските жители не правят изключение, както и „някакви други странични замърсители“. Извън цитираните видове рак има повишение и при останалите, но „в никакъв случай в много големи стойности“, увери той.
Днес (7 февруари) и на 14 февруари в КОЦ се провеждат безплатни прегледи, за които могат да се запишат както пациенти с ракови заболявания, така и хора, които просто искат да проверят здравния си статус, да зададат въпроси или дори да споделят страховете си. „Никой няма да бъде върнат“, увери д-р Биволарски и насърчи хората да се възползват от възможността. За да няма струпване пред кабинетите, желаещите могат да запишат предварително час на регистратурата или на телефонен номер 0894439603.
На въпрос какви симптоми трябва да накарат евентуалните пациенти да се обърнат към онколозите д-р Биволарски изброи: „Няма нормално състояние, при което да имат кръвохрач, няма нормално състояние, при което да имат постоянно повишена температура повече от четири, пет дена; няма нормално състояние, при което да имат болка където и да е в тялото си. Когато се появят тези симптоми, веднага трябва да потърсят лекарска помощ и да не забавят този процес. Тези дни, които отпускаме, са точно за такъв вид оплаквания“.
Извън сегашната кампания с безплатни прегледи от лечебното заведение планират и други, но те ще зависят от интереса към инициативата на 7-и и 14 февруари. Възможно е подобна да се организира веднъж месечно, например като ден на отворените врати.
Апелът на онколога хората да се възползват, е подбуден и от друг мотив: много болни от рак търсят помощта на медиците твърде късно, когато те не могат да направят много за тях:
„Това е един много болен въпрос за мен и за цялата ни общественост, но трябва с неприятно чувство да споделя, че всъщност диагностицираме заболяванията в много късен стадий. Мога да дам конкретен пример с рака на белия дроб, който за Бургаска и Ямболска област в най-късния стадий – четвърти – се хваща в 84% от случаите. Това е огромен процент! Огромен процент! Това са хора, които вече подлежат само на един вид лечение, което е палиативно (т.е. което води само до временно облекчаване на болка, страдание, без да лекува окончателно – бел. ред.)“.
Все пак има и положителна тенденция при някои видове рак, които в по-голям процент се диагностицират по-рано и тогава преживяемостта на пациентите е по-голяма.
„Ранните стадии са почти изключение, но има и радостна тенденция за някои заболявания като рака на гърдата, където скрининговата програма – макар и слабо застъпена в цяла България, я има и подобрява и диагностиката, и лечението, и преживяемостта при тези хора. Но не можем да се похвалим с много силни данни за ранната успеваемост при други заболявания като рак на стомаха, рак на белия дроб, рак на хранопровода или на дебелото черво“, каза д- Биволарски.
Последните официални данни за смъртността по видове заболявания на Националния статистически институт са за 2022 година. В Бургаска област от тях са починали 253.4 души на 100 хил. души население. Ракът на белия дроб е отнел живота на най-много хора в областта: 49.6/100 хил. души население, с голям превес на мъжете – 75.7 при 25.4 честота при жените. На второ място е ракът на дебелото черво с 37.7 души на 100 хил. души население.
Общо 16 301 българи са починали от рак през 2022 година, по данни на НСИ. Информация от последното издание на статистическия годишник за здравеопазване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) показва, че за същия период новооткритите заболявания от злокачествени новообразувания в страната наброяват 26 235. Най-голям брой са тези на храносмилателните органи, следвани от меланом и други злокачествени новообразувания на кожата, млечна жлеза, дихателни органи и гръден кош, мъжки полови органи, женски полови органи и пикочна система.
По данни на Здравния профил на България за 2023 г., изготвен от Европейската комисия, България е сред страните с най-висока смъртност както от предотвратими, така и от лечими заболявания. През 2020 г. ракът на белия дроб съставлява 12% от смъртните случаи, които биха могли да бъдат предотвратени. За разлика от спада в целия Европейски съюз, в България процентът на лечимата смъртност се е увеличил между 2018 и 2020 г., като колоректалният рак съставлява 10% от смъртните случаи по лечими причини.
През 2019 г. процентът покритие на скрининг за рак на гърдата сред жените на възраст 50-69 години в България е 35,5% при среден за ЕС от 65,9%. Процентът на скрининг за рак на дебелото черво сред населението на възраст 50-74 години е вторият най-нисък в ЕС - 3,6%, в сравнение със средния за ЕС от 33,4%. Обхватът на скрининга за рак на маточната шийка сред жените на възраст 20-69 години е 45,5%, което също е доста под средното за ЕС ниво от 59,9%.
Приключи изпълнението на Проект „Грижа в дома в община Несебър“ по Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, на Програмата „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. За да не се допусне прекъсване на предоставяните здравно-социални услуги на най-уязвимите групи, стартира проект с насоченост към нуждаещи се самотно живеещи..
Увеличават се болните от грип и респираторни инфекции в Ямболска област. Засегнати са най- вече децата до 4 години, най-ниска е заболеваемостта при възрастните над 65 години, отчитат от Регионалната здравна инспекция. Скок на случаите е отбелязан още през първата седмица на годината, подчерта директорът на РЗИ д-р Радостина Калчева:..
Личните лекари настояват бюджетът за доболничната помощ да бъде повишен най-малко с индекса на потребителските цени . Според съсловната организация част от изследванията и дейностите, заложени за болниците могат да се извършват от специалисти в първичната медицинска помощ. В началото на януари личните лекари не знаят с какъв бюджет ще..
Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас вече има всички специализирани комисии, които издават и продължават протоколи на пациенти, които се лекуват с биологична терапия по НЗОК в извънболнична помощ, съобщиха от здравното заведение. От април 2024 отделението издава протоколи за скъпоструващото лечение при ревматоиден артрит,..
Акушерката, която бе заснета във видеоклип да танцува с едно от новородените в родилно отделение на сливенската болница "Д-р Иван Селимински", заяви, че съжалява за постъпката си. В същия момент пред болницата семейство твърдеше, че едно от децата в скандалния видеоклип е тяхно внуче. От болницата отрекоха това и поискаха да се спрат манипулациите на..
В Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А . Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип. Това обясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни..
Петима пострадали от неправилно използване на пиротехнически средства са приети в областната болница в Ямбол през първият ден на новата година. С ампутирани пръсти е дете, а 30-годишен мъж е настанен в хирургичното отделение Дете на 7 години е транспортирано по спешност в столичната болница "Пирогов" за извършване на пластична операция, в..
Приключи изпълнението на Проект „Грижа в дома в община Несебър“ по Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, на Програмата..