Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Биволарски: Има лек ръст на онкоболните в Бургаска област

В Бургаска област се наблюдава лек ръст на онкологичната заболеваемост, най-вече по отношение на карцинома на гърдата, на белия дроб, стомаха и на дебелото черво. Това съобщи началникът на отделението по медицинска онкология в Комплексния онкологичен център (КОЦ) д-р Иван Биволарски в отговор на въпрос от БНР – Бургас за данните през последната година в сравнение с предходните пет. 

Според лекаря те може да се дължат и на забавяне вследствие на пандемията от коронавирус: „Имаме лек ръст на заболеваемостта, но все пак трябва да се отбележи и фактът, че преди около две години изкарахме епидемия от COVID-19, която забави някои части от леченията. Те се натрупват и сега се провеждат такъв тип прегледи, които да вкарат (ситуацията – бел. ред.) донякъде в релси. Затова мога да кажа, че се касае за повишаване, но в никакъв случай за някакъв рязък скок в заболеваемостта. Тя следва стандартната за страната“.

Други посочени от него вероятни причини са застаряването на населението в страната, от което бургаските жители не правят изключение, както и „някакви други странични замърсители“. Извън цитираните видове рак има повишение и при останалите, но „в никакъв случай в много големи стойности“, увери той.

Днес (7 февруари) и на 14 февруари в КОЦ се провеждат безплатни прегледи, за които могат да се запишат както пациенти с ракови заболявания, така и хора, които просто искат да проверят здравния си статус, да зададат въпроси или дори да споделят страховете си. „Никой няма да бъде върнат“, увери д-р Биволарски и насърчи хората да се възползват от възможността. За да няма струпване пред кабинетите, желаещите могат да запишат предварително час на регистратурата или на телефонен номер 0894439603.

На въпрос какви симптоми трябва да накарат евентуалните пациенти да се обърнат към онколозите д-р Биволарски изброи: „Няма нормално състояние, при което да имат кръвохрач, няма нормално състояние, при което да имат постоянно повишена температура повече от четири, пет дена; няма нормално състояние, при което да имат болка където и да е в тялото си. Когато се появят тези симптоми, веднага трябва да потърсят лекарска помощ и да не забавят този процес. Тези дни, които отпускаме, са точно за такъв вид оплаквания“.

Извън сегашната кампания с безплатни прегледи от лечебното заведение планират и други, но те ще зависят от интереса към инициативата на 7-и и 14 февруари. Възможно е подобна да се организира веднъж месечно, например като ден на отворените врати.

Апелът на онколога хората да се възползват, е подбуден и от друг мотив: много болни от рак търсят помощта на медиците твърде късно, когато те не могат да направят много за тях:

„Това е един много болен въпрос за мен и за цялата ни общественост, но трябва с неприятно чувство да споделя, че всъщност диагностицираме заболяванията в много късен стадий. Мога да дам конкретен пример с рака на белия дроб, който за Бургаска и Ямболска област в най-късния стадий – четвърти – се хваща в 84% от случаите. Това е огромен процент! Огромен процент! Това са хора, които вече подлежат само на един вид лечение, което е палиативно (т.е. което води само до временно облекчаване на болка, страдание, без да лекува окончателно – бел. ред.)“.

Все пак има и положителна тенденция при някои видове рак, които в по-голям процент се диагностицират по-рано и тогава преживяемостта на пациентите е по-голяма.

„Ранните стадии са почти изключение, но има и радостна тенденция за някои заболявания като рака на гърдата, където скрининговата програма – макар и слабо застъпена в цяла България, я има и подобрява и диагностиката, и лечението, и преживяемостта при тези хора. Но не можем да се похвалим с много силни данни за ранната успеваемост при други заболявания като рак на стомаха, рак на белия дроб, рак на хранопровода или на дебелото черво“, каза д- Биволарски.

Последните официални данни за смъртността по видове заболявания на Националния статистически институт са за 2022 година. В Бургаска област от тях са починали 253.4 души на 100 хил. души население. Ракът на белия дроб е отнел живота на най-много хора в областта: 49.6/100 хил. души население, с голям превес на мъжете – 75.7 при 25.4 честота при жените. На второ място е ракът на дебелото черво с 37.7 души на 100 хил. души население.

Общо 16 301 българи са починали от рак през 2022 година, по данни на НСИ. Информация от последното издание на статистическия годишник за здравеопазване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) показва, че за същия период новооткритите заболявания от злокачествени новообразувания в страната наброяват 26 235. Най-голям брой са тези на храносмилателните органи, следвани от меланом и други злокачествени новообразувания на кожата, млечна жлеза, дихателни органи и гръден кош, мъжки полови органи, женски полови органи и пикочна система.

По данни на Здравния профил на България за 2023 г., изготвен от Европейската комисия, България е сред страните с най-висока смъртност както от предотвратими, така и от лечими заболявания. През 2020 г. ракът на белия дроб съставлява 12% от смъртните случаи, които биха могли да бъдат предотвратени. За разлика от спада в целия Европейски съюз, в България процентът на лечимата смъртност се е увеличил между 2018 и 2020 г., като колоректалният рак съставлява 10% от смъртните случаи по лечими причини.

През 2019 г. процентът покритие на скрининг за рак на гърдата сред жените на възраст 50-69 години в България е 35,5% при среден за ЕС от 65,9%. Процентът на скрининг за рак на дебелото черво сред населението на възраст 50-74 години е вторият най-нисък в ЕС - 3,6%, в сравнение със средния за ЕС от 33,4%. Обхватът на скрининга за рак на маточната шийка сред жените на възраст 20-69 години е 45,5%, което също е доста под средното за ЕС ниво от 59,9%.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56

300 деца от Бургас бяха прегледани по програма "Детско здраве" на "Пирогов"

Близо 300 деца от гр. Бургас преминаха безплатни профилактични прегледи при специалистите от Програма "Детско здраве". Кампанията, организирана от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Столична Колегия на БЛС посети морския град с цел проследяване на състоянието на децата, които вече са прегледани и достъп на непрегледани при предходното посещение. Прегледите се..

публикувано на 04.07.24 в 14:27

УНГ специалисти: Слуховият скрининг на новородените трябва да е задължителен

Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат нарушения на слуха в различна степен. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през изминалата 2023 г., между 50 и 60 имат или пълна, или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би следвало, казва доц. д-р Даниел Петков,..

публикувано на 04.07.24 в 11:17

Фармацевти и собственици на аптеки протестираха и в Ямбол

Фармацевти и собственици на аптеки в Ямбол затвориха обектите и се събраха пред сградата на Регионалната здравна каса в знак на протест срещу предложеното изменение на Наредба 4 за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени продукти. Между 14 и 16 часа в града останаха отворени само аптеките на големите вериги, пред всички..

публикувано на 03.07.24 в 15:54

Протест на фармацевти в Бургас

Само две аптеки по централните улици“ Александровска“и „Богориди“ в Бургас не работиха днес и протестираха от 9 до 10 часа. Това са малки, частни обекти. Репортерска проверка показа, че аптеките на големите вериги в същия район не затвориха и обслужваха клиенти. Пред аптека зад БСУ с надписи "Протест" служители посрещаха клиентите си...

публикувано на 03.07.24 в 13:01

Аптеките в Ямбол няма да обслужват пациенти между 14 и 16 часа днес

Собственици на аптеки и фармацевти в Ямбол в продължение на два часа  няма да обслужват пациенти в знак на протест срещу готвеното изменение на Наредба 4 на здравното министерство за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени продукти. Очаква се между 14 и 16 часа всички аптеки в Ямбол да затворят, съобщи Констонтин Попов от..

публикувано на 03.07.24 в 10:41

Акция „Кръводари и приятел покани“ се провежда в държавната болница

Акция „Кръводари и приятел покани“ се провежда днес в Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас.  Всеки, който иска да направи този хуманен акт, може да се обади на свой приятел и да дойдат заедно, за да може бройката да се увеличи, каза зам.-директорът на УМБАЛ Бургас д-р Светослав Тодоров. Той е инициаторът на..

публикувано на 03.07.24 в 10:25