Бургас е на 35-о място по заплати в България с 1 482 лева средно месечно брутно възнаграждение. Той е 224-и сред всички 265 общини в страната по процент на увеличението за периода от 2018 г. до 2022 г. със своите 42 на сто. През 2021-2022 г. ръстът е с 9%. Това съобщи Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ) за БНР - Бургас.
ИПИ оповести данните за цялата страна в рамките на инициативата си „265 истории за икономика“. Изчисленията са към 2022 година. Базирани са на са най-актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ). Обхванати са наетите по трудово и служебно правоотношение в частния и обществения сектор.
Първенец по заплати е Челопеч с 3 398 лева, следван от Козлодуй с 2 949 лв. и Кнежа с 2 813 лв. Столична община се нарежда веднага след тях, на четвърто място, с 2 475 лв. Топ 10 допълват Раднево (2 450 лв.), Пирдоп (2 440 лв.), Гълъбово (2 260 лв.), Девня (2 156 лв.), Панагюрище (2 050 лв.) и Божурище (1 925 лв.).
Първите три места заемат общини, където работят водещи компании от добивната индустрия, енергетиката, селското стопанство и преработката на маслодайни култури, обясняват от ИПИ. В Топ 10 преобладават общините от Средногорието, които имат силна добивна и свързана с нея преработваща промишленост, както и общините, които приютяват най-големите енергийни компании в страната. Пробив сред първите 10 прави Кнежа. Там има силно развито зърнопроизводство. В общината е базиран и най-големият производител на слънчогледово олио в страната – стопански дейности, които отчитат много силни финансови резултати през 2022 г., отбелязват от ИПИ.
Положителните процеси от последните години водят до ръст в средната заплата във всяка община в страната в периода 2018-2022 г. Средната заплата на наетите в 215 общини в страната бележи ръст между 40% и 70% за четири години. В големите общини (Столична, Пловдив и Варна) той надхвърля 50% в периода 2018-2022 г. Най-високият се наблюдава в общини, които не са били сред лидерите по възнаграждения, но през последните години са привлекли нова инвестиция или съществуващи компании са се разраснали и са подобрили значително своите резултати. Такива са примерите на общините Кнежа, Брезник и Куклен. В района на Крумовград също се наблюдава сериозен ръст.
Сред големите областни центрове най-високите средни възнаграждения са в Столична община – 2 475 лв. (4-то място в страната), община Варна – 1 642 лв. (17-то място в страната) и община Пловдив – 1 584 лв. (22-ро място в страната). В Топ 25 по заплати в страната влизат общините Божурище, Елин Пелин, Костинброд и Ботевград от широката периферия на София, както и Девня и Белослав, които са в непосредствена близост до Варна, а също общините Марица и Куклен до Пловдив.
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Ремонтът на жп надлеза на бул. „Европа“ в Ямбол ще започне на 2 януари, съобщават от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“. Отсечката съвпада с трасето на второкласния път II-53 Ямбол - Сливен. При изпълнението на строително-монтажните работи движението ще бъде ограничено и ще се пренасочва по обходен маршрут - по път III-5303 Обход Север на..
Днес ще бъдат изплатени сумите на всички получаващи парични обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за месец декември, съобщиха от НОИ. Плащането обхваща около 68 хиляди души. На 3 декември бяха изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се..