Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Древен съд за вино показват за първи път в Археологическия музей на Бургас



Камбановиден кратер от IV век преди Хр. показват днес и утре в Археологическия музей в Бургас. Артефактът се представя за първи път пред посетители и е изваден специално от фонда, по повод 14 февруари – Деня на виното, любовта и археологията.  


Съдът за вино е спасен при полицейска акция срещу иманяри в Сливенско. Открити са 5 такива кратера и те се съхраняват в бургаската археологическа експозиция, съобщи Гергана Данабашева от музея:

„Гърците всъщност са използвали този съд да смесват виното с вода. Кратерът е бил главният съд в сервиза. Той е с червено фигурна украса, покрит е с черна глазура. Реставриран е. Фигуралните композиции са в две отделни пана, които представя сцени от празниците на Дионис. Нарисуван е от т.нар. художник на „Черния тирс“, като в страната има открити близо 80 съда рисувани от него. Той е известен с това, че единствен рисува венеца на Аполон черен.“


В постоянната експозиция на музея може да се види многообразието от съдове използвани за консумацията на вино – различни видове амфори, хидрия, чаши и др. Тук има изключително красиви кратери, които са открити в местността „Сладки кладенци“.  

Посетителите на археологическата експозиция днес и утре ще имат възможност да научат от Гергана Данабашева как в древността предците са консумирали виното, какви видове съдове са използвали и историята на камбановидния кратер. Гостите на музея ще могат да се насладят и на чаша вино от 11 до 13 часа, ден преди празника Трифон Зарезан. 

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двудневен рибен фестивал ще се проведе в Поморие

Утре започва двудневен рибен фестивал, организиран от Община Поморие за жителите и гостите на града. Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за втора поредна година и цели да насърчи..

публикувано на 20.06.24 в 15:57
архив

Канят на Яньовден в странджанското село Стоилово

По стара традиция и тази година ще бъде отбелязан Еньовден в Странджа. В региона празникът се нарича Яньовден. Програмата ще е в два дни - 23 и 24 юни и ще се проведе в местността „Чадъра“ над село Стоилово.  Програмата ще започне в неделя, 23 юни от 18.00 ч., когато момичетата ще наберат китки от поляните около село Стоилово, както е било едно..

публикувано на 20.06.24 в 13:45

Първи "Палеоуикенд" в Бургас от 28 до 30 юни

След традиционния за Бургас уикенд на тема "Етно" и мидени деликатеси, следва Палеоуикенд. Акцентът в него ще бъде организираният от Регионален исторически музей - Бургас и Националния природонаучен музей при БАН Палеофест 2024. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия..

публикувано на 20.06.24 в 11:43

В Несебър предстои събор на The Hells Angels Motorcycle Club

В Община Несебър ще се проведе ежегодният мото събор на рокерите от мотоклуб Hells Angels. В Свети Влас, Слънчев бряг и Ахелой се събират от началото на седмицата стотици рокери от цял свят. На 22 юни е предвидено мотошествие на членовете на Hells Angels. То ще се проведе от 14.00 до 15.00 часа по маршрута Свети Влас–Слънчев бряг до кръговото кръстовище..

публикувано на 20.06.24 в 09:10

Изработват триметрова пластика на Иван Александър, ще я поставят на крепостта Русокастро

В началото на юли започва работата по изработването на монументалната пластика на  български цар Иван Александър. Това ще се случи в град Камено, в творческата база на мецената Руси Куртлаков. Той е осигурил камъка за пластиката – врачански варовик с тежест 8 тона. Автори на монумента са Даниел Кънчев и Атанас Стоянов.  Идеята е да се изработи..

публикувано на 19.06.24 в 16:41

Бургаският музей набира доброволци за разкопки на крепостта Русокастро

Разкопките на крепостта Русокастро през тази година се планира да започнат на 1 юли. Задачата на археологическият екип е да допроучи северозападната крепостна стена на средновековния град, с прилежащите ѝ кули. Разкопките за поредна година са финансирани от Община Камено и се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас. Поради огромното..

публикувано на 19.06.24 в 10:32

Бургаският музей плете венец от 77 билки и половина за Еньовден

Поредицата от интересни събития предстоят в бургаския Етнографски музей по случай Еньовден.  Началото на етно уикенда, ще бъде дадено още на 21 юни (петък), от 17:30 часа, с интересна тематична лекция в Етнографската експозиция на улица „Славянска“ 69.  Росица Топалова – уредник в отдел „Етнография“, ще представи лекцията с презентация „Билки омайни“...

публикувано на 17.06.24 в 15:08