Обща магистърска програма с работно заглавие „Технологии на витража“ бе обсъдена между университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас и Националната художествена академия. На срещата проф. Севдалина Турманова, зам.-ректор по учебната дейност и проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, дискутираха възможностите това да се случи в близката година.
Хибридната магистърска специалност ще бъде насочена към завършили бакалавърска степен по живопис, за които ще бъде много полезно задълбоченото изучаване на видовете стъкла. Доц. Янчо Христов, декан на Факултета по технически науки в Университета, също участваще в работната среща и подчерта, че работата на преподавателите от бургаския държавен университет ще е свързана с обучението по получаване на стъкла, запознаването на студентите с това - какво е глазура, както и как се синтезират керамични бои.
„Образователните политики вървят към това да има колаборация между университетите, да се споделят различни знания от различни професионални направления. Надявам се да сме от първите такива и да дадем един добър пример“, посочи проф. Турманова. В допълнение, тя сподели, че в университет „Проф. д-р Асен Златаров“ се стремят да бъдат максимално гъвкави. За да улеснят кандидат-студентите ще работят върху това - да има два приема за магистърски програми, един през септември и втори през януари.
В края на срещата проф. Бенчев разгледа материалната база и лаборатории на Университета, които ще отговорят на практическите и научни цели в магистърската програма.
Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския..