Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой участници в литературния конкурс на „Алеф”

Единадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“, ще приключи с рекорден брой участници. В надпреварата вече се включиха 280 младежи от България, Израел, Германия, Румъния, Австрия, Унгария, Украйна, Словакия, Полша, Испания, Франция и Латвия.
Крайният срок за получаване на конкурсните творби изтича през април и организаторите очакват броят на участниците да бъде още по-голям.

За 11 години от възникването на литературната надпревара младежите, посланиците на идеята на „Алеф” за мир и толерантност, вече са над 2000 от 12 различни държави.

Във време, когато на много места по света се водят войни и човешкият живот все повече се обезстойностява, младите хора проявяват все по-голям интерес към ценности като хуманизъм, съпричастност и човеколюбие, към спасяването на човешки живот. Със свои разкази за съдбоносните години на Холокоста досега в конкурса участват 80  младежи от 31 населени места в България. Международните участници са 150 - от Румъния, Словакия, Франция, Унгария, Украйна и Германия. Има изключителна активност на младежите от Румъния. Темата за стойността на човешкия живот и за ужасите на Втората световна война и Холокоста е привлякла вниманието на 138 ученици от 35 населени места в Румъния. За първи път през тази година със свой разказ в конкурса се включва и представител на Франция.

През 2022 г., за Десетото издание на конкурса, „Алеф” даде още една възможност за участие, като разшири състезателните категории. Освен за написването на най-добър художествен разказ, младежите вече се състезават и за създаването на най-добър видео разказ. В единадесетото издание на конкурса вече са постъпили 12 видео разказа от България, Румъния и Словакия /групови и индивидуални/ от общо 37 автори, 22 от тях са от Румъния.

Произведенията на младежите ще бъдат оценявани от жури в международен състав, което ще номинира 30 творби от България и чужбина.

Номинациите ще бъдат обявени на сайта на организаторите www.alef-bg.org, а авторите ще участват в 4-дневния Международен младежки литературен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение”. Център „Алеф” организира фестивала за трета поредна година. Тази година той ще се проведе от 9 до 12 юни в Бургас. Участниците в него отново ще имат възможност да се включат в работилниците по творческо писане с видни писатели и историци. В програмата ще бъдат включени прожекции на филми, посветени на Холокоста и уникалното спасяване на българските евреи, представяне на книги, изложби, литературни четения и други.

Част от фестивала е церемонията по награждаване на победителите в конкурса, които ще бъдат излъчени от 30-те номинирани автори. И тази година организаторите са осигурили парични награди за победителите, а младежите от България, класирали се на І, ІІ и ІІІ място, ще имат възможност да получат целогодишни държавни стипендии. Церемонията по награждаване на победителите ще се проведе в Бургас на 11 юни 2024 г.

Наградените разкази ще бъдат публикувани в самостоятелен сборник, издание на Център „Алеф”, както и в сайта www.alef-bg.org.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вторият бойкот и студа не опразниха магазините в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат.  „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..

публикувано на 20.02.25 в 12:00

Движението на автомобили в област Бургас се осъществява при зимни условия (ОБНОВЕНА)

От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона.   Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...

обновено на 20.02.25 в 10:52

В Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини

Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..

публикувано на 20.02.25 в 09:35
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

обновено на 20.02.25 в 09:03

Масирани проверки в хранителните магазини започват от БАБХ, НАП и КЗП

От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).  Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37