Притеснение относно относно намерение Странджа да стане терен, на който да се изгради хранилище за радиоактивните отпадъци, заявиха от Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм. Повод за него е отговор на министъра на енергетиката Румен Радев на въпрос на депутата Джевдет Чакъров. Там се посочва, че за съхранение са подходящи места в Югоизточна България и Дунавската равнина, без да се назовава конкретна локация.
Представители на асоциацията са инициирали среща с областния управител на Бургас Пламен Янев.Те са го потърсили за съдействие и проверка на информацията, обясни Валентин Атанасов, председател на БАЗКТ.
Според него, те са се запознали с намеренията от доклад, който е бил публикуван, а след това изтеглен. В него са посочени три варианта, които могат да бъдат избрани, за да се направи хранилище. Първият е решението да се вземе централно с нормативен акт на властимащите институции, като населението ще се се информира впоследствие.
Вторият е решението да се вземе чрез национален референдум след като вече локацията е определена. Това е и вариантът, който е приложен в Швейцария. Третият е след като локацията бъде определена, собственикът на радиоактивни отпадъци да предложи обезщетение на засегнатите граждани и фирми.
Атанасов има опасения, че Странджа е обезлюдена и лесно може подобен обект да бъде изграден там:
"Доколкото разбрах от доклада, всичко е свързано с конкретния вид скали, геоморфология, която би позволила да се прави подобно депо в конкретни места. Именно заради това е и притеснителното, че знаете, в тези райони, които са - и Странджа, и Сакар, има налични такива геоморфологии".
Ще бъдат засегнати и природата, и туризма:
"Ако подобно нещо се случи, независимо на колко километра ще е от националния парк или някои от туристическите обекти за посещения, неминуемо ще доведе до отлив на туристи".
В отговора на министър Радев е посочена причината. В него пише:"България разчиташе дълго време на договор за охранение и преработване на отработени ядрени отпадъци в Руската Федерация , но и в случая, България има задължение за приемане и погребване на остъклените високо активни отпадъци след преработка, като конкретните обекти и характеристики на високо активните отпадъци следва да бъдат определени по съгласувана между двете страни Методика эа определяне на количеството и характеристиките на връщаните им, отговаряща на международната практика. Методиката трябва да бъде съгласувана 10 години преди физическото им връщане. Поради променената геополитическа среда, взаимоотношенията с Руската федерация пораждат несигурност и рискове - остава открит същественият въпрос с т.н. ценен материал - изотопи на плутония и урана кой и при какви условия ще го съхранява.
Тези обстоятелства наложиха актуализация на Стратегията за управление като усилията са насочени към намиране на алтернатива за преработване на отпадъците, както и към разглеждане на сценарии за възможни опции за реализация, когато говорим за съхранение или погребване."
Подготвят се сигнали и до други институции, за да бъде информирана обществеността, обясни Валентин Атанасов.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Благотворителната коледна кампания „Доброто продължава - Да дарим УсмиВка на възрастните хора в Бургас “ продължава до 30 ноември. 700 възрастни хора в Бургас ще получат хранителни продукти, като от Сдружение „Усмивка“ посочват, че всеки може да се включи доброволно в даренията. По желание, освен хранителни продукти от първа необходимост,..
В Ямбол започна изграждането на два центъра за настаняване на възрастни хора. Преустроени ще бъдат две детски градини с отпаднала необходимост. В двете бивши детски градини ще могат да бъдат настанени 64- ма потребители, в условия максимално близки до домашна среда, обясни Галина Караджова от общинската администрация: „Настоящият проект се..
45-годишната майка на три деца – Станислава Ангелова води тежка битка с онкологично заболяване. Тя се нуждае от спешна операция в Турция, но семейството ѝ не разполага с необходимите средства за лечението. През 2023г. тя е диагностицирана със злокачествен аденокарцином на шийката на матката Последвали са хистеректомия, четири курса химиотерапия и 25..
От днес започва 40-дневният пост преди Рождество Христово, който ще завърши на Бъдни вечер. Той е вторият по продължителност след Великия пост. Иконом Стелиян Кунев от храм "Света Богородица" в Бургас каза, че постът е подготовка на тялото, той е очакване. " Поста е време, в което ние натягаме малко повече нашите сили, за да се обърнем към..
Няма проблем с осигуряването на дърва за жителите на община Малко Търново и всяко едно домакинство, което си е поръчало има с какво да се отоплява тази зима, това съобщи кметът Илиян Янчев. Той добави, че тази година благодарение на добре свършената работа на горските стопанства в Малко Търново, Звездец и Граматиково доставките са..
Постановката “Ритуали на Душата” ще бъде поставен в Бургас на 22 ноември в НХК. Той е създаден от б ургаската танцова компания “Дюн”. Спектакълът е с над 60 представления в България и участие в 7 международни фестивала. Той е носител на награда "ИМПУЛС" 2022 за оригинална хореография и награда "ИМПУЛС" 2022 на Радослав Йорданов за танцов..
Рождественският (Коледният) пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Той е 40 дни. Започва от 15 ноември и завършва на 24 декември, напомнят от Светия синод на Българската православна църква. През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни..
Две фирми ще осъществяват зимното поддържане на улици и обществени места в община Бургас. Консорциум „Почистване Бургас“ /бившата „Нелсен/ ще..
45-годишната майка на три деца – Станислава Ангелова води тежка битка с онкологично заболяване. Тя се нуждае от спешна операция в Турция, но семейството ѝ не..
От днес започва 40-дневният пост преди Рождество Христово, който ще завърши на Бъдни вечер. Той е вторият по продължителност след Великия пост...