Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БАКЗТ: В Странджа може да изградят хранилище за ядрени отпадъци

Притеснение относно относно намерение Странджа да стане терен, на който да се изгради хранилище за радиоактивните отпадъци, заявиха от Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм. Повод за него е отговор на министъра на енергетиката Румен Радев на въпрос на депутата Джевдет Чакъров. Там се посочва, че за съхранение са подходящи места в Югоизточна България и Дунавската равнина, без да се назовава конкретна локация.

Представители на асоциацията са инициирали среща с областния управител на Бургас Пламен Янев.Те са го потърсили за съдействие и проверка на информацията, обясни Валентин Атанасов, председател на  БАЗКТ.

Според него, те са се запознали с намеренията  от доклад, който е бил публикуван, а след това изтеглен. В него са посочени три варианта, които могат да бъдат избрани, за да се направи хранилище. Първият е решението да се  вземе централно с нормативен акт на властимащите институции, като населението ще се се информира впоследствие. 

Вторият е решението да се  вземе чрез национален референдум след като вече локацията е определена. Това е и вариантът, който е приложен в Швейцария. Третият е след като локацията бъде определена, собственикът на радиоактивни отпадъци да  предложи обезщетение на засегнатите граждани и фирми.

Атанасов има опасения, че Странджа е обезлюдена и лесно може подобен обект да бъде изграден там:

"Доколкото разбрах от доклада, всичко е свързано с конкретния вид скали, геоморфология, която би позволила да се прави подобно депо в конкретни места. Именно заради това е и притеснителното, че знаете, в тези райони, които са - и Странджа, и Сакар, има налични такива геоморфологии".

Ще бъдат засегнати и природата, и туризма: 

"Ако подобно нещо се случи, независимо на колко километра ще е от националния парк или някои от туристическите обекти за посещения, неминуемо ще доведе до отлив на туристи".

В отговора на министър Радев е посочена причината. В него пише:

"България разчиташе дълго време на договор за охранение и преработване на  отработени ядрени отпадъци в Руската Федерация , но и в случая, България има задължение за приемане и погребване на остъклените високо активни отпадъци след преработка, като конкретните обекти и характеристики на високо активните отпадъци  следва да бъдат определени по съгласувана между двете страни Методика эа определяне на количеството и характеристиките на връщаните им, отговаряща на международната практика. Методиката трябва да бъде съгласувана 10 години преди физическото им връщане. Поради променената геополитическа среда, взаимоотношенията с Руската федерация пораждат несигурност и рискове - остава открит същественият въпрос с т.н. ценен материал - изотопи на плутония и урана кой и при какви условия ще го съхранява.

Тези обстоятелства наложиха актуализация на Стратегията за управление като усилията са насочени към намиране на алтернатива за преработване на отпадъците, както и към разглеждане на сценарии за възможни опции за реализация, когато говорим за съхранение или погребване."

Подготвят се сигнали и до други институции, за да бъде информирана обществеността, обясни Валентин Атанасов.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинският съвет в Бургас даде зелена светлина на ниското строителство в „Крайморие“

Община Бургас и Центърът за подводна археология ще си сътрудничат за развитието на културно-историческия туризъм. До момента и двете страни имат общи дейности, които са културни събития и проучвания на подводното културно наследство на Черно море. След споразумението предстои да се създаде и развие лаборатория за консервация..

обновено на 30.07.24 в 16:30

В Камено представиха проекта за Общ устройствен план на общината

В Камено се проведе информационна среща за разработването на нов устройствен план и за разширяване на територията на града и съставните селища.  Към момента общината не разполага с устройствен план.  В новия стратегически документ са заложени в перспектива зони, точки и райони, които имат пряко отношение за развитие на местната икономика.  Има..

публикувано на 30.07.24 в 16:20

Село Кости ще отбележи празника си на 3 август

Село Кости ще отбележи празника си на 3 август. Това е денят на Св. Илия по старому. Той се почита от местните хора, които очакват свои близки и приятели от цялата страна. За първи път от няколко години насам за празника ще има народни борби, каза за БНР Бургас Стела Никова от местното кметство. Ще участват представители на клубове от региона...

публикувано на 30.07.24 в 14:53

Неопренов руски костюм от патрулен кораб бе открит на плаж "Листи" в Синеморец

Неопренов костюм, собственост на  руски патрулен кораб и турски варел с моторно масло откриха на плаж "Листи" в Синеморец граждани, които са участвали в акция по почистване на ивицата.  Тя  е традиционна и се провежда два пъти в годината, през лятото и през октомври. Имахме информация, че плажът е много замърсена след разразила се буря, обясни..

обновено на 30.07.24 в 13:13

Бургас ще има интелигентна трансформация

Община Бургас ще кандидатства с проектно предложение по процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програма "Околна среда", за “Зелени мерки в градска среда”, по приоритет “Въздух”. Това решиха общинските съветници. Те приеха и стратегия за интелигентна трансформация на общината.  Стратегията е разработена с цел насочване на..

публикувано на 30.07.24 в 11:15

От четвъртък синята зона в Бургас става 1,30 лв на час

От четвъртък Синята зона в Бургас на час ще се таксува по 1 лев и 30 стотинки. Зелената зона остава на 1 лев/час.  Новата цена бе гласувана от общинския съвет в края на годината, но влиза в сила сега, заради обжалване от областния управител от декември 2023 година.  По 390 лева ще се плаща за годишен служебен абонамент в Синя и Зелена..

публикувано на 30.07.24 в 09:53

Доброволци, земеделци и пожарникари локализираха пожара в село Малко Шарково

Сигналът за първоначалното задимяване в района е подаден в 13:30 часа днес.  Вятърът е спомогнал за бързото разрастване на стихията и превземането на по-голяма територия. За няколко минути доброволци, заедно с кметовете на селата Мамарчево и Воден, ръководени от Христо Христов - кмет на община Болярово и Нина Терзиева - зам.-кмет, се включиха в..

публикувано на 29.07.24 в 17:07