Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изграждането на втория ж.п. граничен преход при Лесово с Турция със срок до 2030 г.

„Заложено е ускорено изграждане на втори ж.п. граничен преход при Лесово, на границата с Турция със срок до 2030 г.“ Това отговори в парламента транспортният министър Георги Гвоздейков на въпрос на депутата Кристиян Вигенин. През лятото на миналата година беше подписан Меморандум за изграждането на втора връзка между двете страни по трасето Ямбол – Елхово – Одрин. Тогавашният служебен министър съобщи, че са започнали прединвестиционните проучвания и са проведени разговори с Европейската комисия за възможностите за финансиране на проекта. Беше дадена и прогноза за започване на строителните дейностите до 3-4 години. 

Кристиян Вигенин посочва, че изграждането на транспортната връзка е важна не само за България, но и за Централна и Източна Европа. Очаква се, че по този начин ще се облекчи и трафикът по пътя Лесово – Окоп, ще се привлекат и нови инвестиции в региона. Вигенин попита на какъв етап е реализацията на проекта и какви са планираните източници за финансирането му. 

"От българска страна е проведена открита процедура на 12 септември и е сключен договор с предмет на дейност - изготвяне на прединвестиционни проучвания с предложения за вариант и анализ, разходи и ползи, трафик, прогнози, капацитет за изграждане на ж.п. линия по направление Ямбол - Елхово- Лесово - границата с Република Турция. Сключеният договор е на стойност 525 хил. лв. без ДДС и е със срок на изпълнение 12 календарни месеца, считано от датата на стартиране. Финансирането по този договор е осигурено изцяло със средства на НКЖИ. През декември 2023 г. по инициатива на НКЖИ, се предприемат действия за включване на ж.п. участъка в TNT мрежата с цел осигуряване на възможност за последващо финансиране на реализация на проекта със средства на Европейския съюз", отговори министър Гвоздейков.

Той допълни, че се очаква допълнението да залегне в предстоящата актуализация на Регламента за развитие на TNT. "След като линията Ямбол - Елхово - Лесово - границата с Република Турция, стане допустима за финансиране от Европейския съюз, НКЖИ ще предприеме действия за кандидатстване за осигуряване на европейско финансиране по реализацията на този проект. В средата на 2023 г. участъкът Ямбол - Елхово - Лесово-границата с Република Турция, стана част от мрежата за националните военно-транспортни коридори като на базата на това, Европейската комисия счита предложението на българската страна за включване на участъка в TNT за приемливо и го определя като допринасящо за подобряване на военната мобилност между двете страни членки на НАТО", допълни министърът. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30