Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас е училище посланик на Европейския парламент. Нейни ученици реализират инициативи, чрез които научават повече за Евросъюза. Младшите посланици посетиха и БНР – Бургас, за да разкажат за своята дейност и да споделят какво мислят за развитието и бъдещето на обединена Европа.
Гостуваха ни ученици от 10 б клас, които учат „Строителство и архитектура“, с тяхната учителка по история Петя Кудева, която е и старши посланик по проекта.
Азра Сьонмез, Ирена Кирова, Нефизе Хюсеин и Стилиян Дринков разказаха, кои ученици са младшите посланици, каква е тяхната дейност и мотивация да участват в тази програма и какви са проблемите през обединена Европа, които трябва спешно да бъдат решени:
„Младшите посланици са тези, които информират своите връстници за същността и работа на Европейския съюз. Дейността ни е разнообразна – направихме кът за младшите посланици в училище и презентации за правата на човка и защита на личните данни. Включваме се в тази програма защото имаме интерес към политиката, културата и обществото на Евросъюза. Той трябва спешно да се справи с икономическата нестабилност, миграция, екологичните проблеми и политическата поляризация.“
Учениците разказаха, че през февруари са осъществили виртуална среща с ученици от XI клас на Неделното българско училище " Св. св. Кирил и Методий" в град Атина. Поставено е началото на съвместно сътрудничество във връзка с дейностите по Програмата за училища - посланици на ЕП. Заложена е поредица от инициативи и събития с активното участие на учениците и младшите посланици от двете училища.
Осъществена е и среща с Николета Калева - стажант в Европейския парламент. В Конферентната зала на гимназията е проведена беседа, свързана с работата на стажантите в ЕП, с дейностите на самия парламент и с това колко е важен за България Евросъюза.
По време на гостуването си в БНР – Бургас младшите посланици Тихомир Петров, Ралица Кисьова, Исмаил Рамадан и Стефани Георгиева изразиха вижданията си за това в каква Европа искат да живеят, каква е ролята на България в Европейския съюз, младите хора и тяхното отношение към европейските политики и защо е важно страната ни да стане пълноправен член на шенгенското пространство.
„Искаме да живея в Европа, в която всички демократични принципи се ценят, спазват и прилагат...България участва активно в дейността на Евросъюза, в икономическата и политическата му дейност...Младите хора имат важна роля в определянето на политиките на Обединена Европа и техния глас трябва да бъде чут на предстоящите избори. Приемането на страната ни в Шенгенската зона ще улесни пътуванията и ще стимулира икономиката и подобри общата сигурност в региона“
повече може да чуете в звуковия файл:
В Бургас днес (5 февруари) гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. Тя ще бъде открита от 14.00 часа в Културен дом НХК и представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика,..
Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това потвърдиха за БНР от пресцентъра на министерството. Освобождаването на Кристияна Станкова-Добрева от длъжност е след получена най-ниска оценка на годишното оценяване – „неприемливо изпълнение“, се казва в..
Три литературни четения са организирали във Вечерното средно училище „Захари Стоянов“. Те са били под надслов: „Довиждане, златна есен“, „Здравей, вълшебнице Любов“, „Светът е оцелял, защото се е смял“. Учителите по български език и литература организират, а учениците се изявяват, доказвайки, че всяко участие в тези инициативи е стъпка към лично..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния бестселър на университетското издателство – „Приобщаващо образование“. Изданието обединява творческите виждания на повече от 20 специалисти. Приобщаващото образование цели да приобщи няколко..
Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на Област Сливен прие държавният план-прием в неспециализираните професионални и профилирани гимназии и средни училища в област Сливен за учебната 2025/2026 година. Той е изготвен на база на направен анализ за последните три учебни години. Предвижда се през следващата учебна година в..
АЕГ „Гео Милев“ с подкрепата на институт "Конфуций" – София отбелязват Китайската лунна нова година с празничен концерт и културна работилница. На 1 февруари (събота) Културен център НХК ще се превърне в сцена на източните традиции, където бургазлии и гости на града ще могат да се потопят в магията на Китай. Празничната програма ще предложи на..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев...
Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това..
В Бургас днес (5 февруари) гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на..