Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас е училище посланик на Европейския парламент. Нейни ученици реализират инициативи, чрез които научават повече за Евросъюза. Младшите посланици посетиха и БНР – Бургас, за да разкажат за своята дейност и да споделят какво мислят за развитието и бъдещето на обединена Европа.
Гостуваха ни ученици от 10 б клас, които учат „Строителство и архитектура“, с тяхната учителка по история Петя Кудева, която е и старши посланик по проекта.
Азра Сьонмез, Ирена Кирова, Нефизе Хюсеин и Стилиян Дринков разказаха, кои ученици са младшите посланици, каква е тяхната дейност и мотивация да участват в тази програма и какви са проблемите през обединена Европа, които трябва спешно да бъдат решени:
„Младшите посланици са тези, които информират своите връстници за същността и работа на Европейския съюз. Дейността ни е разнообразна – направихме кът за младшите посланици в училище и презентации за правата на човка и защита на личните данни. Включваме се в тази програма защото имаме интерес към политиката, културата и обществото на Евросъюза. Той трябва спешно да се справи с икономическата нестабилност, миграция, екологичните проблеми и политическата поляризация.“
Учениците разказаха, че през февруари са осъществили виртуална среща с ученици от XI клас на Неделното българско училище " Св. св. Кирил и Методий" в град Атина. Поставено е началото на съвместно сътрудничество във връзка с дейностите по Програмата за училища - посланици на ЕП. Заложена е поредица от инициативи и събития с активното участие на учениците и младшите посланици от двете училища.
Осъществена е и среща с Николета Калева - стажант в Европейския парламент. В Конферентната зала на гимназията е проведена беседа, свързана с работата на стажантите в ЕП, с дейностите на самия парламент и с това колко е важен за България Евросъюза.
По време на гостуването си в БНР – Бургас младшите посланици Тихомир Петров, Ралица Кисьова, Исмаил Рамадан и Стефани Георгиева изразиха вижданията си за това в каква Европа искат да живеят, каква е ролята на България в Европейския съюз, младите хора и тяхното отношение към европейските политики и защо е важно страната ни да стане пълноправен член на шенгенското пространство.
„Искаме да живея в Европа, в която всички демократични принципи се ценят, спазват и прилагат...България участва активно в дейността на Евросъюза, в икономическата и политическата му дейност...Младите хора имат важна роля в определянето на политиките на Обединена Европа и техния глас трябва да бъде чут на предстоящите избори. Приемането на страната ни в Шенгенската зона ще улесни пътуванията и ще стимулира икономиката и подобри общата сигурност в региона“
повече може да чуете в звуковия файл:
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения. В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..
ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..