Заплатите на асистентите в университетите ще се увеличат със задна дата от 1 януари и ще станат 2 100 лева, а от 1 април ще има ново повишение на 2 516 лева. Това предвижда проект на постановление на Министерския съвет, публикувано за 14-дневно обществено обсъждане, след което ще бъде гласуван.
Промяната е продиктувана от последните изменения в Закона за висшето образование, които обвързаха най-ниското основно възнаграждение в университетите със средната брутна заплата за страната. Оттук нататък то трябва да е равно на 125% от нея при досегашен фиксиран размер на асистентските заплати от 1 810 лева.
Изменението касае не само асистентите, а всички над 12 хил. преподаватели, които работят на основен трудов договор към университети у нас, включително доценти и професори. Техните възнаграждения също се очаква да бъдат увеличени. Съгласно закона, те трябва да достигнат 180 на сто от средната заплата за страната за предходните 12 месеца.
Повишение се предвижда и за изследователите, специалистите и експертите във висшите училища. От 1 април висшистите сред тях ще се разписват срещу 2 013 лева, а наетите на позиции, за които е достатъчно средно образование – 1 610 лева.
За да покрие разликата между сегашните и бъдещите заплати, правителството отпусна 39 млн. лева допълнително на университетите и висшите училища, но те покриват единствено разликата до 2 100 лева. Очаква се с подзаконов нормативен акт да се осигури и останалата сума.
Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..