Българският червен кръст започва раздаването на хранителни помощи в област Бургас на социално уязвими хора. От днес пакетите ще могат да се получат в Несебър и Поморие, а поетапно ще бъдат включени всички предвидени 15 общини. В Бургас кампанията започва на 8 април.
15 518 души от областта имат право да получат хранителните продукти и продуктите за хигиена, съобщи директорът на БЧК в Бургас Виолета Радева пред БНР – Бургас. Списъкът е определен от Агенцията за социално подпомагане на база няколко критерия. На безплатните пакети имат право:
- хората, които получават целева помощ за отопление за последния отоплителен сезон – 2023-2024 г.;
- хората с ниски доходи, които получават месечни помощи за отглеждане на дете към януари 2024 г.;
- хората с над 90% степен на увреждане с определено право на чужда помощ и ниски лични доходи от пенсията, които получават месечна финансова подкрепа също към януари;
- хората/семействата, които са получили месечни помощи за януари за отглеждане на дете с трайни увреждания;
- получилите еднократно или получаващи месечно помощи за превенция и реинтерация, за отглеждане на дете при близки и роднини и в приемно семейства;
- лицата и семейства, подпомогнати с еднократна помощ по чл. 16 от Правилника към Закона за социалното подпомагане, въз основа на инцидентно възникнали обстоятелства през месец януари 2024 г.;
- лица и семейства с ниски доходи, получили отказ за помощи за отопление през последния отоплителен сезон.
Част от хората ще получат голям пакет, а останалите – малък. Малък пакет (10,890 кг.) е предвиден за едночленните и двучленните семейства. Големите (28,580 кг.) са за тричленни и по-големи семейства.
Най-многобройни са правоимащите в община Бургас – над 4000, на второ място е Руен – 2 600 души, следват с почти една и съща бройка – над 1 200 - Айтос, Средец и Сунгурларе. Най-малко са хората в Приморско и Малко Търново.
Всеки може да провери дали името му е в списъка на тел. 056/814 905.
СПИСЪК на временните пунктове и периодите за раздаване на пакети с хранителни продукти
№ | Временен пункт /населено място/ | Адрес на пункта | Период на раздаване /начална и крайна дата/ |
Област Бургас | |||
1 | Бургас | гр.Бургас, ул."Оборище" №95 /социална трапезария на БЧК/ | 08.04.2024 г. – 10.05.2024 г. |
2 | Айтос | гр. Айтос, ул. "Паркова"№ 52 /общината/ | 15.04.2024 г.- 30.05.2024 г. |
3 | Камено | гр. Камено, ул. "Христо Ботев” № 46 ( сградата на Домашен социален патронаж) | 22.04.2024 г. - 22.05.2024 г. |
4 | Карнобат | гр.Карнобат, ул."Граф Игнатиев"№ 2 ( стола на Домашен социален патронаж) | 17.04.2024 г. - 17.05.2024 г. |
5 | Малко Търново | гр. Малко Търново, ул. "България" № 18 (читалище) | 29.04.2024 г. - 15.05.2024 г. |
6 | Несебър | с. Равда, ул."Македония" №2 (община) | 03.04.2024 г. - 30.04.2024 г. |
7 | Поморие | гр. Поморие, ул. "Солна" № 19 (партер на СУ „Иван Вазов“) | 03.04.2024 г. - 30.04.2024 г. |
8 | Приморско | гр.Приморско,ул."Ропотамо"№ 50 (сграда на Домашен социален патронаж) | 02.05.2024 г. - 20.05.2024 г. |
9 | Руен | с. Руен, ул."Първи май" № 36 (община) | 10.04.2024 г. - 23.05.2024 г. |
10 | Созопол, пункт № 1 | гр. Созопол, ул."Каваци"№ 9а (Детска млечна кухня) | 24.04.2024 г. - 24.05.2024 г. |
11 | Созопол, пункт № 2 | с. Зидарово (Домашен социален патронаж) | 24.04.2024 г.- 24.05.2024 г. |
12 | Созопол, пункт № 3 | с. Росен (кметство) | 24.04.2024 г.- 24.05.2024 г. |
13 | Средец | гр. Средец, ул. "Васил Коларов" №28 (сграда на ОП на БКС) | 22.04.2024 г. - 29.05.2024 г. |
14 | Сунгурларе | гр.Сунгурларе, ул."Георги Димитров" № 46А (сграда на общината) | 25.04.2024 г.- 30.05.2024 г. |
15 | Царево | гр. Царево, ул. "Нептун"№ 1 (Детска млечна кухня) | 30.04.2024 г. - 30.05.2024 г. |
|
Зимен ски базар за деца ще се проведе тази неделя в Бургас. Той ще се случи в паркинг зоната към културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Негови организатори са дамите от Coworking Family Burgas. Акцент на събитието ще бъде размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности, ски оборудване, ски..
Със символична първа копка започват строително-ремонтните дейности по обновяване на административната сграда на Община Болярово. Те се реализират с проект за подобряване на енергийната ефективност на сградата. Ремонтните дейности трябва да приключат в рамките на 4 месеца. Проектът е финансиран от Националния план за възстановяване и..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка", учениците на двете училища ще учат днес в онлайн режим. Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Фирмата, отговаряща за поддръжката на централата работи..
22 снегопочистващи машини обработват пътищата в Бургаска област. Сняг в момента вали в общините М. Търново, Карнобат и Айтос. Заснежени участъци има и по АМ "Тракия". Пътната настилка е мокра, видимостта е добра. Няма затворени пътища в региона, информираха от Областното Пътно управление в Бургас. На проходите "Шипка" и "Република"..
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..
"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка",..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна..