Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е опитът на ААА Construction and Development, която ще преработва нефтените утайници?

| обновено на 03.04.24 в 16:10


През февруари 2008 г. американската компания ААА Construction &Development е спечелила обществената поръчка за преработката на нефтените утайници на „Лукойл“. Впоследствие компанията е вписана в българския Търговски регистър през януари 2017 г. като клон на чуждестранен търговец на база сключения договор с нефтената рафинерия. Към днешна дата е трудно да се намери информация за дейността й, тъй като официално посоченият сайт не е активен, а фейсбук страницата не е обновявана от 2013 г. 


Акционерното дружество ААА Construction &Development е регистрирано през 2000 г. в Маями, Флорида. Тогава управител е бил Пол Шехади. Според американските регистри от тогава, като учредители са вписани Алфонсо Шехади, Соня Шехади, Пол Шехади и Фабрицио Синьорели. Последният е и управител на дружеството към днешна дата.

На общественото обсъждане на Доклада по ОВОС на проекта в Бургас присъства българският представител на компанията - Милена Димитрова. Хората я попитаха какъв е опитът на компанията до този момент. 

Тя обясни, че дружеството е разработило технология, която пречиства въздух и вода и има патент за това от 2000 г. Методът е бил предложен първоначално на министерството и би могъл да бъде приложен и към настоящия момент. 

"Първата технология, която е реализирана от фирмата е за "Shell" в Нигерия. За съжаление, инженерът, който е участвал в поръчката почина докато чака 16 години да се реализира проектът. На практика неговият син продължава в Италия да прави същите пиролизи. Тук е правена по специален начин. Ние се борим реално да почистим тези резервоари, които реално навлизат в земята и се борим с Министерството на околната среда вече колко години. Проект, който е правен 2016 г. и е приет 2018 г. - комплексният доклад, на 7 декември, няма как да бъде съобразен с директиви последно влезли през годините. Сега тази процедура, докато тече и свърши, може да бъдат вкарани нови директиви. Не зависи от фирмата. Фирмата е дала цена, която не е променяна от 2007 г. до момента", посочи тя.

На въпрос дали от 2000 г. досега фирмата е реализирала сходни проекти като този, който се предвижда за нефтените утайници на „Лукойл“, Милена Димитрова отговори:

"Точно такъв, този да е сходен, няма. Просто, защото тази инсталация е правена специално за този случай. Всеки проект е сам по себе си е различен. Според доклада, който направихме и пробите тогава - първите, още, когато е правена поръчката, имаше първи проби направени, подадени от "Лукойл" на базата, на които г-н Остин, който почина за съжаление, направи тази инсталация. Няма инсталация, която да е еднаква с друга инсталация. Фирмата е американска, италианец е управителят, тъй като двама от другите собственици починаха"

Милена Димитрова посочи, че няма пълна информация за други проекти на компанията

По време на обсъждането стана ясно, че при премахването на другите утайници, е използвана различна технология.

Главният еколог на „Лукойл“ Петър Бъчваров обясни каква е една от причините за забавянето на проекта от 2016 г. досега. "Проектът е внесен в МОСВ, Министерството на финансите и в Агенцията по приватизация за одобрение. Няколко пъти е връщана документацията. По технологичната част е имало някакви несъответствия. Първото е справяне с финансовата рамка, че проектът е излизал извън одобрената финансова рамка. Това, което имам като документация е, че връщат за доработка, но не коментират какво връщат за доработка. Фактически връщат веднъж техническата част за доработка. След това през 2019 г. те са отстранили несъответствията, техническата част е приета от МОСВ. От там нататък обаче остават проблемите с финансовата част, тъй като са излизали извън тази рамка. Те (бел.ред. фирмата -изпълнител) са дали проектно решение, което излиза сумата и са казали, че трябва да се оптимизират разходите. В тази сума влизат разходите от всякакво естество - наем на офиси, командировки, специалисти, заплати. Всичко това, не е само самата технология и реализацията на самия проект. Тънкият момент е, че тази инсталация ще се експлоатира от техен персонал и те вътре са си включили разходи за заплати", обясни той.  

Петър Бъчваров допълни, че за да се поиска допълнително финансиране от държавата, трябва да се разработи проектно – сметна документация, която да бъде внесена в междуведомствения експертен екологичен съвет към МОСВ. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 1 милион къса контрабандни цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети  с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..

публикувано на 07.02.25 в 11:00

Предлагат ваучерите за храна да станат до 300 лева

Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..

публикувано на 07.02.25 в 09:30

Заради ВиК ремонт, затварят за месец част от бургаската ул. "Ивайло"

Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа днес /7 февруари/ до 14 март се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена временна..

обновено на 07.02.25 в 08:31

Българово ще си има собствена пречиствателна станция и канализация

Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че  Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..

публикувано на 06.02.25 в 16:00

Стотици безработни се включиха в трудовите борси организирани в Ямбол

Над 170 безработни се включиха в организираните от Агенцията по заетостта трудови борси в Ямбол. В момента в региона се отчита най- високата за сезона безработица.  Стълпотворение от безработни очакваха представителите на 16- те работодателски фирми, които се  се включиха в борсите:  „За работа чакаме, имам осми клас. Мога да работя в заводи, да..

публикувано на 06.02.25 в 15:31

Плакет за Радостин и Мартин, които спасиха общинския пазар в Поморие

Плакет за заслуги към общината получиха Радостин и Мартин, които спасиха общинския пазар в Поморие от изгаряне. Днес кметът Иван Алексиев награди младежите. Той ще внесе в Общински съвет и докладна записка, с която ще предложи осигуряването на парична награда за смелата постъпка на двете момчета.  Полицията в Поморие задържа мъж за палежа на..

обновено на 06.02.25 в 13:19

Бургас отбеляза тържествено 147 години от освобождението си

Бургас отбеляза 147 години от своето освобождение с празничен ритуал по полагане на венци и цветя, изложба и  фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година в града влиза „летящият отряд“ на полковник Александър Лермонтов и така се слага край на османското иго, продължило пет века.  Под звуците на националния химн и в присъствието на..

публикувано на 06.02.25 в 13:06