Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експозиция с восъчни мулажи на кожни болести в Музея на медицината в Бургас


Експозиция с 56 восъчни мулажи на кожни и венерически болести беше открита днес в Музея на Медицинския факултет към Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Предполага се, че те датират от 1960 г., но няма информация кой ги е поръчал и кой ги е изработил. Подобни сбирки в Европа не се срещат често, а повечето от тях се намират към университетски центрове. Това е първа експозиция от Музея на медицината.  

Експонатите са разделени в 5 категории – венерически болести, бактериални, вирусни, паразитни и гъбични инфекции. Изложбата се нарича „История от восък“, за да покажем, че паметта може да се разтопи толкова бързо колкото и восъка, обясни доц. Карен Мауелян. Именно той е намерил мулажите в стар гардероб в медицинския колеж, в лошо състояние.

"Те бяха със сплескани носове, с пожълтели бинтове отстрани, със счупени кутии. Много от тях не ставаха за гледане. Първите мулажи са изработени в края на 19 в. в Париж и те заменят старите гравюри и картини. Едно време са обучавали студентите първо с нарисувани картини и с гравюри. След това възниква това изкуство, което вече е забравено, последните са изработени около 50-те години на миналия век. В цяла Европа са по-малко от 20 тези колекции. Най-голямата е в Париж, в клиниката-майка на дерматологията на цяла Европа в Сен Луи. Единствената друга мулажна сбирка в  България е в "Александровска" болница. За нейната история знаем малко повече, тя е от 20-те години на миналия век, но за тази  за съжаление следите се губят", обясни доц. Мануелян. 

Близо 3 месеца са били необходими за реставратора Цвета Воденичарова да възстанови мулажите до автентичния им вид. Тя посочи, че восъкът, от който са направени е изключително качествен и вече почти не може да се намери подобен. "Не е истина, че човешка ръка ги е правила без компютри, без изкуствен интелект, без 3D опции. Някои от тях имаше нужда да бъдат изградени наново", посочи тя. 

Това е третият музей, който откриваме в рамките на 6 месеца, посочи ректорът на университета проф. Христо Бозов. "След Музея на химията и Музея на педагогиката. Музеят на медицината има едно специфично значение, защото той е един от малкото музеи в България, свързан с медицината. Ние имаме амбицията да направим един музей, който ще бъде от полза и на гражданите на Бургас. Ще събираме и артефакти, за да обогатим и колекцията на музея, а също така и каквото колегите от лечебните заведения ни предоставят като стара техника, която е останала, но има различна художествена и научна стойност, ние също ще отворим и ще разширим пространството, в което ще е музеят. То вече е предвидено - на приземния етаж", допълни той. 

Част от студентите също са помагали при организацията на експозицията. Сред тях е и Екатерина Лалева, която учи медицина и вече е в 5-ти курс. "Това, което ми направи впечатление е, че има много заболявания, които вече са изчезнали, които вече ги няма в света, благодарение на различни причини. Ние можем да ги видим как са изглеждали, какво точно са представлявали. Едно е да ги видим на снимка и е друго да ги видим в триизмерен модел", обясни тя. 

Експозицията може да бъде разгледана във фоайето на Медицинския факултет. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52

На плаж до 12.00 ч., след това е опасно горещо

Възрастните хора и децата да не излизат между 12.00 ч. и 15.00 ч. по обед, когато слънцето е най-силно, защото те са най-застрашената група. Това съветва Даниел Страхов, специалист по бедствия и водно спасяване към БЧК в Бургас. Летовниците на плажа също трябва да използват по-ранните часове за своите морски бани, допълни Страхов...

публикувано на 11.07.24 в 11:55

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това..

публикувано на 08.07.24 в 11:48

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56

300 деца от Бургас бяха прегледани по програма "Детско здраве" на "Пирогов"

Близо 300 деца от гр. Бургас преминаха безплатни профилактични прегледи при специалистите от Програма "Детско здраве". Кампанията, организирана от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Столична Колегия на БЛС посети морския град с цел проследяване на състоянието на децата, които вече са прегледани и достъп на непрегледани при предходното посещение. Прегледите се..

публикувано на 04.07.24 в 14:27