По време на Комисията по здравеопазване към Общинския съвет бяха поставени много въпроси как може да се приложи тази система. Още в началото на дискусията по докладната записка, общинските съветници попитаха вносителя как Общината ще проучи необходимостта за въвеждането на такава система, как и защо ще бъде събирана информацията от тези устройства. Д-р Мартин Кръстев обясни, че е възможно да се ползват данни от НСИ и Дирекция "Социално подпомагане" в Бургас. "Освен тези данни, имаме и информация, че има допълнително 73 души чакащи, които са с умствена изостаналост и други с психични разстройства -124 души, още за защитено жилище има 74 души. От там може да добием напълно достатъчно детайлна информация колко хора биха били обхванати от тази мярка", поясни той.
Относно нужда от създаване на подобна система, вносителят посочи като пример случаи, в които полицията е издирвала хора с подобни заболявания. Той допълни, че подобна мярка е била приета в София през 2022 г. Общинският съветник д-р Диан Господинов обаче контрира, че там е въведена по обратния ред - първо са закупени устройствата, а след това хората са имали възможност да кандидатстват за тях. "След като човек не е под запрещение, буквално нарушаваме Хартата за правата на човека", допълни той.
Мария Куманова от Община Бургас обясни, че проследяването на хората с подобни заболявания ще бъде трудна задача. Тя поясни, че при част от тях данните не са пълни, защото нямат ТЕЛК или поставена диагноза. Според нея има и юридически проблем. "Доколко имаме право да правим подобно нещо? Как и кой на практика ще може да следи? В настоящия момент не мисля, че има някакъв начин общинска структура да прави това проследяване", посочи тя.
Общинският съветник д-р Лидия Стефанова предложи чрез общинската програма "Грижовник" да бъде предоставена възможност на социално слаби хора да получат чрез кандидатстване подобни устройства. "Навлизаме в личното пространство. Ако докладната записка мине във вариант като социална функция, да се предложат средства на социално слаби семейства и по лична инициатива да желаят да кандидатстват за такива устройства - да. Ще получим някаква финансова справка и ще можем да определим сума да помогнем на тези семейства. Себестойността на такова апаратче в около 100 лв.", поясни тя.
Д-р Кръстев обясни, че отговорност за следенето на хората с подобни заболявания, ще имат техните роднини. При потребителите на социалните центрове, контролът ще се случва от специалистите в тях. "Обхваща тези пациенти, които са с умерена деменция. Не става въпрос за тежки случаи. При тях тези хора дори не излизат от вкъщи. При умерената деменция имаме следните характеристики: сериозна загуба на памет, лоша преценка, загуба на ориентация и тогава те се губят. Тези хората, които вече са диагностицирани, че са с риск, проследява ги с цел тяхна безопасност. Това ние го правим с цел превенция", допълни вносителят.
Докладната записка ще бъде гласувана на предстоящата сесия на местния парламент.
Домашен социален патронаж Бургас въвежда от началото на 2025 г. иновативната дигитална здравно-социална услуга – „телеасистенция“ или „дигитален асистент“. Новата услуга ще надгради телемедицинските услуги, които Община Бургас предлага на възрастните, болни и самотни хора от 2 години. Дигиталният асистент представлява всъщност „умна гривна“, която ще..
За броени часове бе разпродаден първия тираж на благотворителния календар на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас. Със средствата ще бъде закупена лампа за фототерапия, която се използва за лечение на физиологична жълтеница. Такава развива всяко второ новородено. Календарът се отпечатва за пети път. Кампанията подкрепи бургаският народен..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки в страната по повод предстоящите празници Коледа и Нова година, в периода до 1 януари 2025 година. Те обхващат ще обекти за производство и търговия на едро и дребно, заведения за обществено хранене, пазари и борси, коледни базари, както и такива в търговски центрове,..
Фондация "Искам бебе" алармира за намаляване на парите за инвитро процедури. Става въпрос за около 2 млн. лева, които ще бъдат прехвърлени на Министерството на земеделието чрез Постановление №407 на Министерски съвет. Според фондацията това решение застрашава надеждите на стотици семейства, мечтаещи за дете, ограничава достъпа до инвитро процедури,..
58-годишният Иван Иванов от Бургас има нужда от животоспасяваща операция. Спешно трябва да му се направи смяна на аортната клапа. Той е биотехнолог по образование и е баща на една дъщеря. През 2000 година Иван е преживял бъбречна трансплантация. Мъжът очаква решение дали интервенцията ще бъде финансирана от Националната здравна каса. Ако това не..
В Ямболска област противогрипни ваксини са си поставили почти всички възрастни над 65-годишна възраст, обхванати от националната програма на здравното министерство, но и тази година не се отчита ръст на ваксинираните срещу белодробните инфекции. Над 7000 възрастни са се ваксинирали срещу грип в Ямболска област до момента, като кампаниите през..
След близо два месеца борба за живот, от УМБАЛ Бургас е изписан пациент, паднал с камион в пропаст между две скали. Инцидентът е от началото на м. октомври на пътя между Попския плаж и къмпинг Арапя в Община Царево. Катастрофата се случва при заден ход на камиона, който пропада и се заклещва в скалите. Подходът е невъзможен по суша и за да извади..
Фондация "Искам бебе" алармира за намаляване на парите за инвитро процедури. Става въпрос за около 2 млн. лева, които ще бъдат прехвърлени на..
Домашен социален патронаж Бургас въвежда от началото на 2025 г. иновативната дигитална здравно-социална услуга – „телеасистенция“ или „дигитален асистент“...
За броени часове бе разпродаден първия тираж на благотворителния календар на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас. Със средствата ще бъде закупена..