Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат създаване на система с GPS устройства за хора с деменция в Бургас

Снимка: Pixabay


Предложение за създаване на система за предоставяне на GPS устройства на хора, страдащи от деменция е внесено за разглеждане в Общинския съвет в Бургас.  Докладната записка е на общинския съветник от Продължаваме Промяната – Демократична България д-р Мартин Кръстев. Предложението е насочено и към хората със заболявания, водещи до проблеми с ориентацията и риск от изгубване. 

По време на Комисията по здравеопазване към Общинския съвет бяха поставени много въпроси как може да се приложи тази система. Още в началото на дискусията по докладната записка, общинските съветници  попитаха вносителя как Общината ще проучи необходимостта за въвеждането на такава система, как и защо ще бъде събирана информацията от тези устройства. Д-р Мартин Кръстев обясни, че е възможно да се ползват данни от НСИ и Дирекция "Социално подпомагане" в Бургас. "Освен тези данни, имаме и информация, че има допълнително 73 души чакащи, които са с умствена изостаналост и други с психични разстройства -124 души, още за защитено жилище има 74 души. От там може да добием напълно достатъчно детайлна информация колко хора биха били обхванати от тази мярка", поясни той. 

Относно нужда от създаване на подобна система, вносителят посочи като пример случаи, в които полицията е издирвала хора с подобни заболявания. Той допълни, че подобна мярка е била приета в София през 2022 г.  Общинският съветник д-р Диан Господинов обаче контрира, че там е въведена по обратния ред -  първо са закупени устройствата, а след това хората са имали възможност да кандидатстват за тях. "След като човек не е под запрещение, буквално нарушаваме Хартата за правата на човека", допълни той. 

Мария Куманова от Община Бургас обясни, че проследяването на хората с подобни заболявания ще бъде трудна задача. Тя поясни, че при част от тях данните не са пълни, защото нямат ТЕЛК или поставена диагноза. Според нея има и юридически проблем. "Доколко имаме право да правим подобно нещо? Как и кой на практика ще може да следи? В настоящия момент не мисля, че има някакъв начин общинска структура да прави това проследяване", посочи тя. 

Общинският съветник д-р Лидия Стефанова предложи чрез общинската програма "Грижовник"  да бъде предоставена възможност на социално слаби хора да получат чрез кандидатстване подобни устройства. "Навлизаме в личното пространство. Ако докладната записка мине във вариант като социална функция, да се предложат средства на социално слаби семейства и по лична инициатива да желаят да кандидатстват за такива устройства - да. Ще получим някаква финансова справка и ще можем да определим сума да помогнем на тези семейства. Себестойността на такова апаратче в около 100 лв.", поясни тя.  

Д-р Кръстев обясни, че отговорност за следенето на хората с подобни заболявания, ще имат техните роднини. При потребителите на социалните центрове, контролът ще се случва от специалистите в тях. "Обхваща тези пациенти, които са с умерена деменция. Не става въпрос за тежки случаи. При тях тези хора дори не излизат от вкъщи. При умерената деменция имаме следните характеристики: сериозна загуба на памет, лоша преценка, загуба на ориентация и тогава те се губят. Тези хората, които вече са диагностицирани, че са с риск, проследява ги с цел тяхна безопасност. Това ние го правим с цел превенция", допълни вносителят. 

Докладната записка ще бъде гласувана на  предстоящата сесия на местния парламент. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28