На 22.04.2024г. от 11:30 часа в Заседателна зала на община Бургас се състоя Заключителна пресконференция по проект „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено oбразование и грижи в ранна детска възраст“ относно приключването на проекта и представянето на постигнатите резултати.
Проектът бе осъществен с финансовата подкрепа на Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линията на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМЕИП) 2014-2021 г.
Бенефициент по проекта е Община Малко Търново.
Партньори по проекта:
В заключителната пресконференция взеха участие екипът по управление на проекта, експертите, участващи в изпълнението на дейностите по проекта, представители на образователната система, служители на общинска администрация, представители на заинтересованите страни и местната общественост, както и партньорите по проекта.
Деян Йотов – ръководител на проекта представи екипа за управление на проекта и запозна присъстващите с помощта на мултимедийна презентация с финансирането, целите, изпълнените дейности и получените резултати от реализирането на проекта.
Обединяващата цел на проекта бе подобряването на достъпа до образование, опазването на здравето и развитието на социалните умения за лица на възраст 0 - 6 г., които не посещават или нямат достъп до детска градина или ясла, или живеят в изолирани селски/градски и/или бедни райони с концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация.
Постигнати са и специфичните цели на проекта - предоставянето на подкрепа за деца в ранна детска възраст и подкрепа за достъп до образование; подобряването на достъпа до социални и здравни услуги за деца от уязвими групи и подпомагане на преходa от семейна към формална образователна среда. Цели се ангажиране и активиране на семействата и общността за осигуряване на качествено образование и грижи в ранна детска възраст чрез множество последователни интервенции- формиране на родителски умения, здравна грижа, социалните и житейските умения, както и развитието и образованието на децата.
Проектът предостави подкрепа на деца от уязвими групи, включително от ромски общности в ранна детска възраст и техните семейства за подобряване на достъпа до здравна грижа, формиране на родителски умения, подобряване на семейната среда, повишаване на училищната готовност на децата за включване в образователната система, като се цели да се ограничи и предаването на бедността между поколенията.
Комплексните интегрирани мерки бяха насочени към подобряване на достъпа до образование, опазване на здравето и развитие на социални умения за деца на възраст 0 – 6 г., които не посещават/нямат достъп до детска градина или ясла, или живеят в изолирани селски/градски и/или бедни райони с концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация.
По време на заключителната Пресконференцията бяха представени получените резултати и изпълнените дейности, както следва:
1.Дейност по управление и организация на проекта
Осигурено ефективно и качествено изпълнение на проекта от членовете на ЕУП въз основа на ефективно приложени процедури и вътрешни правила за организацията на работа и комуникация в ЕУП.
2.Дейност „Образование и развитие в община Малко Търново“
Получени резултати:
3. Дейност „Образование и развитие в община Бургас“
Получени резултати:
4.Дейност „Картографиране на уязвимите семейства с деца от 0 до 6 години
Получени резултати:
5.Дейност „Създаване на групи по самопомощ и патронаж в общността“
Получени резултати:
6. Дейност „Засилване ефекта от работата на терен и създаване на капацитет в медиаторите - интервенции за работа на терен и надграждащи обучения за екипите“
Получени резултати:
7.Дейност „Обмяна на добри практики“
Получени резултати:
8.Дейност „Създаване на стационарен хъб в гр. Бургас“
Постигнати резултати:
9.Дейност „Създаване на мобилни центрове и закупуване на автомобили за предоставяне на комплекс от услуги за образование и грижи в ранна детска възраст в община Малко Търново и община Бургас“
Получени резултати:
10.Дейност „Информация и публичност“
Получени резултати:
С изпълнението на тази дейност бяха постигнати се постигна повишена информираността на бенефициентите и потенциалните бенефициенти относно възможностите, предоставяни от Общността и популяризиране приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
Общата стойност на проекта е 1 144280,00лева /585 070,04 евро/, разпределени, както следва:
Безвъзмездно финансиране: 977 280,00лева /499 682,99 евро/, от които 830 688,00 лева /424730,54евро/ от Финансовия механизъм на Европейско икономическото пространство и 146 592,00 лева /74952,45евро/ от Национално финансиране.
Съфинансиране от страна на бенефициента: 167 000,00 лева /85 387,05 евро/.
Изпълнението на проекта стартира на 18.04.2022г., като продължителността му съгласно договора за безвъзмездна финансова помощ е в рамките на 24 месеца и приключва на 30.04.2024г.
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има..