В един от последните работни дни на 49-ия парламент се очаква в дневния ред да бъде поискано включване на предложение за предсрочно освобождаване на председателя на НС Росен Желязков.
Депутатите решават окончателно и дали да отложат с една година либерализацията на пазара на електроенергия. Първа точка в приетия дневен ред са промените в Закона за Черноморското крайбрежие.
Целта им е да се улесни достъпа на хора с увреждания до морския плаж. В програмата е заложено още приемане на актуализираната Пътна карта за климатична неутралност и мерки за улесняването на достъпа на хора с увреждания до морския плаж.
Предложението за предсрочно освобождаване на председателя на НС Росен Желязков е внесено с подписите на депутатите от ПП - ДБ и БСП. В мотивите са посочени четири основания. На първо място, нарушената процедура при прекратяване на мандата на управителя на Здравната каса Станимир Михайлов въпреки заявлението, че той е оттеглил вече подадената оставка от поста. Сред другите причини са системни злоупотреби с правото на председателя да предлага точки в дневния ред, нарушения при провеждане на блиц контрола и недопускането вчера на минута мълчание по повод 109-ата годишнина от Арменския геноцид. За отстраняване на председателя е необходимо обикновено мнозинство.
Първа точка в приетия дневен ред са промените в Закона за Черноморското крайбрежие. Целта им е да се улесни достъпа на хора с увреждания до морския плаж. Министрите на регионалното развитие и на труда и социалната политика ще определят с решение кои ще са достъпните плажове и с наредба ще определят техническите изисквания в зависимост от релефните характеристики и хидрологичните особености на прилежащата акватория и това ще залегне като едно от изискванията в договорите с концесионерите.
Депутатите ще обсъдят на второ четене и предложенията за отлагане с година на либерализацията на електроенергийния пазар. Така излизането на свободния пазар ще се случи на 1 юли 2025-та, вместо още от тази година. Целта е дотогава държавата да подготви механизма за компенсации и да се попълни Фонда за енергийна сигурност. Трите предложения, идващи от БСП, ГЕРБ СДС и ИТН, са обединение за второ четене в общ законопроект.
В проекта на решение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност е записано, че целта е такава да бъде постигната до 2050 г. чрез дълбока трансформация на националния енергиен микс към източници с ниски въглеродни емисии.
Общинският съвет в Царево прие изменения на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени. С промените за издаване на разрешение за строеж вече ще се заплаща не 100 лева, както досега, а 300 лева. Целта на предложенията, съгласно докладната записка са привеждане на наредбата в съответствие с електронната информационна система на..
Очаква се днес, на поредно заседание, да се събере Съветът за съвместно управление към правителството. Не него ще бъдат обсъдени назначенията във вторият ешелон на властта - заместник-министри, областни управители и част от регулаторите, съобщи БНТ. Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон От там..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов са на посещение в Бургас. Искаме да се въведе не таван на цените, а ограничаване на надценките. Така министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов коментира внесения в НС от БСП - "Обединена левица" законопроект за..
ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6% от гласуващите, сочи публикувано днес социологическо проучване на "Тренд". С близки позиции остават ПП-ДБ (13.2%) и "Възраждане" (13%). На четвърта позиция се нарежда ДПС-Ново начало с 10.3%, следвано от Демокрация, права и свободи (7.1%). "Лека ерозия в сравнение с изборния резултат от..
Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас. Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета. От..
Изграждане на нови структури на "Продължаваме промяната" в бургаски регион ще е една от целите на областния председател на партията Тодор Терзиев. Той бе избран на този пост вчера. Има голям потенциал в хората, които са в Бургас да работят в посока разширяване на "Продължаваме промяната" и в други общини, обясни той. В момента структури има в областния..
Общинските съветници от групата на ГЕРБ в Бургас разпространиха позиция по повод бъдещото строителство върху терена на ъгъла на улиците „Цар Самуил“ и „Цар Калоян“ в комплекс „Възраждане“. Темата бе повдигната преди дни от колегите им от партия „Възраждане“. Община Бургас от години настоява за придобиване на терена на ъгъла на улиците „Цар..
Очаква се днес, на поредно заседание, да се събере Съветът за съвместно управление към правителството. Не него ще бъдат обсъдени назначенията във вторият..
Общинският съвет в Царево прие изменения на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени. С промените за издаване на разрешение за..