Перспективите България да развива климатолечение като част от здравния туризъм обсъди министърът на туризма Евтим Милошев заедно с представителите на Сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“. В срещата участваха заместник-министрите на туризма Ирена Георгиева и Павлин Иванов, както и заместник-председателят на Комисията по туризъм в Народното събрание Любен Дилов.
От сдружението представиха своята идея, инициатива и на Българската асоциация за климатолечение и здравен туризьм, за създаване на дигитална карта на климатичните курорти в България като инструмент за целогодишно устойчиво развитие както на туризма у нас, така и на местните общности. Според тях това би могло да е и стъпка кьм реализирането на нов рекламен и маркетингов бранд за комбиниран целогодишен зелен туризъм. Възстановяването на някогашните санаториуми и болници за долекуване може да привлече и нови европейски пазари с фокус върху здравния туризъм и форми на профилактика и лечение.
Климатолечението успешно може да допълни балнео и здравно-рекреативни центрове с минерални и термални извори, местата с морска луга, с красива непокътната природа, старинни обичаи като нестинарството в Странджа и други автентични местни фестивали, които заедно да оформят един богат и разнообразен туристически продукт.
„Това е една голяма концепция, която изисква сериозна дългосрочна работа. За да се установи климатолечението като вид туризъм и да залегне в закона, трябва да има много ясни критерии и стандарти,“ подчерта министърът на туризма Евтим Милошев, но допълни: „Смятам, че си струва да се работи в тази посока.“
В България има близо 90 климатични планински и морски курорта, за които се знае малко, но крият огромен потенциал, подчертаха от сдружението. Това са места с абсолютно чиста среда, красива природа и лечебен въздух, които са лесно достъпни, но не са посочени в Закона за туризма. Те дадоха примери като районите на Странджа, Сандански и Петрич, Юндола, Котел и други малко популярни точки на картата. Същевременно, тези места често са с демографски срив и превръщането им в целогодишни дестинации за зелен и здравно-рекреативен туризъм ще има голям социален и икономически ефект за местните общности, подчертаха от Сдружение „Рафаел“. Те представиха още любопитни факти, които са предпоставка за развитието на различни форми на еко и природосъобразен туризъм: Странджа е планината с най-старата дъбова гора в Европа и с най-много защитени местности, с огромен потенциал от неразкрито археологическо богатство и с единствените насаждения на бамбук в България. А само на две места в страната ни, едното от които се намира там – в Малко Търново и в Св. Влас се срещат т.нар. „климатични кислородни фунии“ или природен процес на естествено озониране, който носи изключителни ползи за здравето и е предпоставка за лечебното въздействие на въздуха.
Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..
С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП. Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...
Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..
България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..
Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..
С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица..
Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов,..
Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение..