Национален фестивал на детската книга в Сливен започна днес. Откриването на 26-ото издание бе във фоайето на ДТ „Стефан Киров“ по традиция с концерт. Началото на тридневната програма обяви кметът Стефан Киров, който приветства гости и участници:
„Детските книги – където се ражда магията, вълшебният свят, където всичко е възможно и чудесата стават реалност. Те носят и поуки, събуждат детската любознателност и оставят трайна следа в детската мисъл“, заяви кметът. Той припомни, че създаването на детските книги е плод на много труд и усилия на издатели, автори, илюстратори, редактори. Благодари и на екипа на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ за олганизацията на събитието.
Събитието уважиха областният управител Чавдар Божурски, председателят на Общински съвет – Сливен Димитър Митев, зам.-кметът Пепа Чиликова, членове на Организационния комитет на фестивала, гости, участници във фестивалната програма и деца. Сред гостите на бяха още народните представители Десислава Танева, Мария Белова и Татяна Султанова.
Със свои изпълнения в концерта се включиха актьорите Силвана Петрова и Андрей Иванов, Детски хор „Милка Стоева” – гр. Бургас, Вокална група „Славейче” при ОУ „Христо Ботев” – Сливен, Балетна школа „Пети Па“, Балет „Тиара” към Военен клуб - гр. Айтос, младите музиканти от НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас и най-добрите танцови двойки от Клуб по спортни танци „Сливен“.
След откриването посетителите имаха възможност да разгледат изложба „Театрални кукли на любими литературни герои”. В нея са подредени творби на участниците в XIII Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои - 2024.
Тридневната програма на фестивала в Сливен – от 8 до 10 май, обещава палитра от събития - премиери на най-новите книги на писателите Петя Кокудева, Весела Фламбурари, Силва Налбантян – Хачерян и др. Планиран е литературен маратон с писатели и издатели-гости на фестивала в най-големите сливенски училища, представяне на издателства, връчване на Националната награда „Константин Константинов” – за принос в детското книгоиздаване за 2024 г. Ще се проведат изложби, майсторски класове по творческо писане, илюстрация и анимация, театрални представления, концерти, карнавално шествие и др.
Акцент в програмата на фестивала и тази година са тенденциите в развитието на съвременната детска илюстрация. В зала „Май” ще бъде експонирана уникална изложба – илюстрации от V Международен студентски конкурс „Из приказния свят на Йордан Радичков”, посветен на 95г. от рождението му, един много успешен проект на РБ „Сава Доброплодни“, реализиран с подкрепата на НХА-София. В конкурса се включиха студенти от НХА-София, ВТУ “Св. св. Кирил и Методий“, Художествената академия в Сараево /БиХ/.
Всички прояви, включени в програмата на фестивала са безплатни за посетителите. За децата – участници в различните прояви, са осигурени много сувенири и книги.
Фестивалът се организира от Регионална библиотека „Сава Доброплодни” – Сливен, в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, Изпълнителна агенция за българите в чужбина, най-големите детски издателства и др.
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще разберат..
Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..
До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..
Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..
Тече записване за участие в третото издание на Националния фолклорен конкурс ,,С песните на Златка Ставрева”. Той ще се проведе на 25 и 26 април и има за цел да предостави възможност за изява на индивидуални изпълнители и фолклорни колективи от страната. Те ще изпълняват песни от репертоара на странджанската народна певица Златка Ставрева. Заявки за..
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа...
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари от 11:00ч. в зала 2 на Експо център..