Изборът на ново ръководство на Сдружение „Бургаска писателска общност“ и нов редакционен екип на списание „Море“, съответно и на алманаха, предизвика реакция сред творческите среди у нас. Причината е, че извън екипа остава досегашният редактор Иван Сухиванов. Български творци публикуваха писмо, в което изразяват опасенията си относно направените промени. То е изпратено на 26 април в Община Бургас и е подписано от проф. Михаил Неделчев, доц. Йордан Ефтимов, Петър Чухов, проф. Кирил Топалов, проф. Александър Шурбанов, проф. Алберт Бенбасат, проф. Пламен Антов и д-р Митко Новков.
Днес на страницата си Община Бургас пусна официално становище относно казуса. В него се казва, че през 2015 г. Общински съвет – Бургас дава съгласие дейностите по подготовка, списване, редактиране, издаване и организиране на разпространението на списание „Море“ да бъдат извършвани от Сдружение „Бургаска писателска общност“. По този начин те автономно организират целия процес по издаването на литературното списание. През 2017 година отново съветниците уреждат статута на редакторите. Като тяхната дейност и заплащане се прехвърлят към Сдружение „Бургаска писателска общност“.
В Бюджет 2024 са предвидени средства, които се предоставят на Сдружение „Бургаска писателска общност“: 48 хил. лв. за списание "Море" и сайта на сдружението, 10 хил. лв. за културни прояви в Дом на писателя. Отделно от това 15 хил. лв. са предвидени за Националния конкурс за поезия на името на Христо Фотев, който Община Бургас организира в партньорство с Бургаска писателска общност. Тази година получихме и допълнително финансиране от Министерството на културата, което ни позволи да отбележим достойно 90-ата годишнина от рождението на Христо Фотев с въздействащ спектакъл като част от церемонията по обявяване на победителите.
Община Бургас подкрепя и издаване на книги на бургаски автори чрез едно от направленията на Общински фонд „Култура“, пише още в позицията на администрацията и се посочва:
"С изключително уважение към г-н Сухиванов като поет, белетрист, критик, д-р по литература и редактор на списание „Море“, фокусираме вниманието ви върху факта, че в продължителен период от време издаването на списание „Море“ се извършваше единствено и само от него. През годината преди кончината си изключителният поет Росен Друмев, другият редактор, не бе в състояние да участва пълноценно в процеса по подготовката и издаването на списанието. Това е сериозна и отговорна дейност, зад която е редно да стои екип, да има ясни правила на работа и разпределени отговорности. Извършването на целия обем от работа от един-единствен човек рефлектира върху качеството на продукта и крие рискове от необективност и други грешки. В тази връзка Ви информираме, че след брой 1 за 2024 г. бяха получени сигнали от автори и издателства за използвани текстове и снимки без тяхно съгласие. Оставяме на Вас да прецените какви могат да бъдат последиците от това. Тъй като част от подателите на писмото са в художествения съвет на визирания бр. 1 от 2024 г., резонен е въпросът дали те, в това си качество, са информирани как е съставен броят.
Надявам се, споделяте позицията, че в Бургаската писателска общност има достатъчно подготвени, талантливи и всеотдайни творци, които да гарантират споменатата и от Вас „толкова важна приемственост спрямо Недялко-Йордановото и Христо-Фотевото наследство“.
Следващият брой на списание „Море“ трябва да има нови редактори, нова концепция за съдържанието и визия.
От община Бургас уточняват:
" По какъв начин новите редактори ще работят с Иван Сухиванов е въпрос на техен избор и решение.
Призоваваме всички, които проявяват загриженост за марката „Море“, да проявят търпение и да дадат кредит на доверие на новото ръководство и редакторите. Обновяването на едно литературно издание е процес, който изисква усилия и време.
Община Бургас ще продължи да подкрепя Сдружение „Бургаска писателска общност“ при спазване на демократичните принципи и зачитане на творческата свобода."
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за..