Архитектурният проект на сградата на бъдещия Факултет по фармация ще бъде представен на 22 май от 11:00 ч. в аулата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, съобщават от лечебното заведение.
„Архитектурното бюро, което спечели обществената поръчка за изготвяне на проекта, ще го презентира пред Академичния състав на университета. Каним фармацевтите и всички желаещи също да присъстват, за да можем след това да дадем зелена светлина на процедурата по неговото създаване”, каза ректорът проф. д-р Христо Бозов, дм.
Сградата на Факултета по фармация ще се намира между корпус „Mедицински науки” и общежитие N3. Тя ще е на 5 етажа, с 13 000 m² разгъната застроена площ. В нея ще има учебни зали, лаборатории, аптека, симулационен център, а в отделно крило - библиотека.
„В лабораториите ще се синтезират различни лекарствени продукти, а аптеката ще е и база за част от обучението на студентите по фармация. В едно от крилата ще бъде позиционирана голяма библиотека, чийто книжен фонд ще бъде дигитализиран. Тя ще използва най-модерните технологии, за да могат студентите от целия университет да се радват на една от най-иновативните библиотеки в Европа”, допълни проф. Бозов. В сградата ще се намира и симулационен център за студентите по медицина и здравни грижи. А на първия етаж ще има нов модерен студентски център.
„Мислим за изграждане на ботаническа градина, защото за обучението на студентите по фармация са необходими различни лечебни растения и билки. Тя ще бъде отворена и за гражданите, и гостите на университета от Бургас и страната”, поясни проф. Бозов.
Изготвянето на архитектурния проект, който ще бъде презентиран, е финансиран от Министерството на образованието и науката с отпуснати целеви средства. От университета се надяват през следващата година да бъдат гласувани средства и за самия строеж. Техният размер ще стане ясен, след като техническият проект бъде одобрен и се направи количествено-стойностна сметка.
„За строежа ще разчитаме на подкрепа от държавата, от Община Бургас и от частни дарители, защото това ще бъде една много ценна придобивка за града. Освен обучението на студенти по фармация и запълването на недостига на фармацевти в аптеките, това ще допринесе за отварянето на нови, сред които и денонощни. Недостигът на последните е голям проблем в Бургас и в цялата област, особено през летния сезон”, заяви проф. Бозов.
Намеренията на ръководството на университета са Факултетът по фармация да приема по около 50 студенти на година, които ще се обучават за магистър-фармацевти. Приемът ще става с изпити по биология и химия.
„Разбира се, първо трябва да преминем през всички процедури, които включват: оценяване от Националната агенция по оценяване и акредитация, положително становище от Министерския съвет и накрая от Народното събрание. Предстоят ни важни стъпки, затова се надяваме на подкрепа от цялата бургаска общественост и от всички институции”, призова проф. Бозов.
Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това потвърдиха за БНР от пресцентъра на министерството. Освобождаването на Кристияна Станкова-Добрева от длъжност е след получена най-ниска оценка на годишното оценяване – „неприемливо изпълнение“, се казва в..
В Бургас на 5 февруари гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“. Тя ще бъде открита от 14.00 часа в Културен дом НХК и представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика,..
Три литературни четения са организирали във Вечерното средно училище „Захари Стоянов“. Те са били под надслов: „Довиждане, златна есен“, „Здравей, вълшебнице Любов“, „Светът е оцелял, защото се е смял“. Учителите по български език и литература организират, а учениците се изявяват, доказвайки, че всяко участие в тези инициативи е стъпка към лично..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния бестселър на университетското издателство – „Приобщаващо образование“. Изданието обединява творческите виждания на повече от 20 специалисти. Приобщаващото образование цели да приобщи няколко..
Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на Област Сливен прие държавният план-прием в неспециализираните професионални и профилирани гимназии и средни училища в област Сливен за учебната 2025/2026 година. Той е изготвен на база на направен анализ за последните три учебни години. Предвижда се през следващата учебна година в..
АЕГ „Гео Милев“ с подкрепата на институт "Конфуций" – София отбелязват Китайската лунна нова година с празничен концерт и културна работилница. На 1 февруари (събота) Културен център НХК ще се превърне в сцена на източните традиции, където бургазлии и гости на града ще могат да се потопят в магията на Китай. Празничната програма ще предложи на..
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев...
Преди дни проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет, представи в Бургас абсолютния..
В Бургас на 5 февруари гостува изложба, посветена на българските олимпийци по науки и техните ръководители – „Фантастични умове“, специално издание на..