Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През това лято:

Центърът по подводна археология продължава с проучванията на пристанището на Созопол

Археолозите ще работят и край Несебър и Китен

Център за подводна археология започна новият археологически сезон в акваторията на о. Св. Св. Кирик и Юлита, Созопол. Проучванията там се провеждат за трета година, защото пристанището там е многослоен археологически обект с материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранна бронзова и късно халколитна епохи. Мястото е добило днешния си облик след реализацията на няколко големи строителни проекта през 20 век, каза директорът на Центъра д-р Найден Прахов: 

"Тук е натрупан много богат пласт архефакти още от създаването на Аполония Понтика до ден днешен. Открити са и две праисторически селища, които ние също проучваме. Едното е от трето хилядолетие преди Христа, а другото е от пето хилядолетие преди Христа. И двете са много добре запазени, с много артефакти и запазени конструкции на сградите. Проучванията тук са по проект финансиран от Министерството на културата. Повечето обекти не са на голяма дълбочина - на 4 -5 метра е морското дъно, но самият културен пласт е много дебел - близо 5 метра, така че ние правим един изкоп в дъното, което е едно сериозно предизвикателство, техническо и като теренен археологически подход. Не знам в света да има подобен тип проучвания и където сме ги представяли са предизвиквали голям интерес!"  

 

Преди няколко дни, работната площадка на изследователския кораб „Христина“, с който се правят проучванията е посетена от британския историк проф. Бетани Хюз. Тя е известна като водещ на популярното телевизионно предаване "Съкровищата на света", излъчвано по Viasat History и засне нов епизод от поредицата си. Интересът и е провокиран от изключителния подводен археологически комплекс, който се намира на  дъното на созополското пристанище и който екипът на Центъра по подводна археология вече трети пореден сезон проучва. 



Учените от Центъра за подводна археология в Созопол работят и по още подводни обекти, които крият много интересни артефакти. Планирано е недеструктивно проучване на Северното Черноморие, което все още представлява "бяло петно" на българската археологическа карта, но крие огромен потенциал. Продължава и проучването на потънал кораб в южния залив на Китен, като и на потъналата част на древна Месамбрия. 

Според д-р Прахов тепърва ще бъдат правени много археологически открития в Черно море, което е изпълнено с добре запазени образци от древността до днес. Покачването на морското ниво след последния ледников период и високият интензитет на седиментация, която покрива и опазва обектите, превръщат Черно море в съкровищница за световната подводна археология. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двудневен рибен фестивал ще се проведе в Поморие

Утре започва двудневен рибен фестивал, организиран от Община Поморие за жителите и гостите на града. Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за втора поредна година и цели да насърчи..

публикувано на 20.06.24 в 15:57
архив

Канят на Яньовден в странджанското село Стоилово

По стара традиция и тази година ще бъде отбелязан Еньовден в Странджа. В региона празникът се нарича Яньовден. Програмата ще е в два дни - 23 и 24 юни и ще се проведе в местността „Чадъра“ над село Стоилово.  Програмата ще започне в неделя, 23 юни от 18.00 ч., когато момичетата ще наберат китки от поляните около село Стоилово, както е било едно..

публикувано на 20.06.24 в 13:45

Първи "Палеоуикенд" в Бургас от 28 до 30 юни

След традиционния за Бургас уикенд на тема "Етно" и мидени деликатеси, следва Палеоуикенд. Акцентът в него ще бъде организираният от Регионален исторически музей - Бургас и Националния природонаучен музей при БАН Палеофест 2024. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия..

публикувано на 20.06.24 в 11:43

В Несебър предстои събор на The Hells Angels Motorcycle Club

В Община Несебър ще се проведе ежегодният мото събор на рокерите от мотоклуб Hells Angels. В Свети Влас, Слънчев бряг и Ахелой се събират от началото на седмицата стотици рокери от цял свят. На 22 юни е предвидено мотошествие на членовете на Hells Angels. То ще се проведе от 14.00 до 15.00 часа по маршрута Свети Влас–Слънчев бряг до кръговото кръстовище..

публикувано на 20.06.24 в 09:10

Изработват триметрова пластика на Иван Александър, ще я поставят на крепостта Русокастро

В началото на юли започва работата по изработването на монументалната пластика на  български цар Иван Александър. Това ще се случи в град Камено, в творческата база на мецената Руси Куртлаков. Той е осигурил камъка за пластиката – врачански варовик с тежест 8 тона. Автори на монумента са Даниел Кънчев и Атанас Стоянов.  Идеята е да се изработи..

публикувано на 19.06.24 в 16:41

Бургаският музей набира доброволци за разкопки на крепостта Русокастро

Разкопките на крепостта Русокастро през тази година се планира да започнат на 1 юли. Задачата на археологическият екип е да допроучи северозападната крепостна стена на средновековния град, с прилежащите ѝ кули. Разкопките за поредна година са финансирани от Община Камено и се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас. Поради огромното..

публикувано на 19.06.24 в 10:32

Бургаският музей плете венец от 77 билки и половина за Еньовден

Поредицата от интересни събития предстоят в бургаския Етнографски музей по случай Еньовден.  Началото на етно уикенда, ще бъде дадено още на 21 юни (петък), от 17:30 часа, с интересна тематична лекция в Етнографската експозиция на улица „Славянска“ 69.  Росица Топалова – уредник в отдел „Етнография“, ще представи лекцията с презентация „Билки омайни“...

публикувано на 17.06.24 в 15:08