Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През това лято:

Центърът по подводна археология продължава с проучванията на пристанището на Созопол

Археолозите ще работят и край Несебър и Китен

Център за подводна археология започна новият археологически сезон в акваторията на о. Св. Св. Кирик и Юлита, Созопол. Проучванията там се провеждат за трета година, защото пристанището там е многослоен археологически обект с материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранна бронзова и късно халколитна епохи. Мястото е добило днешния си облик след реализацията на няколко големи строителни проекта през 20 век, каза директорът на Центъра д-р Найден Прахов: 

"Тук е натрупан много богат пласт архефакти още от създаването на Аполония Понтика до ден днешен. Открити са и две праисторически селища, които ние също проучваме. Едното е от трето хилядолетие преди Христа, а другото е от пето хилядолетие преди Христа. И двете са много добре запазени, с много артефакти и запазени конструкции на сградите. Проучванията тук са по проект финансиран от Министерството на културата. Повечето обекти не са на голяма дълбочина - на 4 -5 метра е морското дъно, но самият културен пласт е много дебел - близо 5 метра, така че ние правим един изкоп в дъното, което е едно сериозно предизвикателство, техническо и като теренен археологически подход. Не знам в света да има подобен тип проучвания и където сме ги представяли са предизвиквали голям интерес!"  

 

Преди няколко дни, работната площадка на изследователския кораб „Христина“, с който се правят проучванията е посетена от британския историк проф. Бетани Хюз. Тя е известна като водещ на популярното телевизионно предаване "Съкровищата на света", излъчвано по Viasat History и засне нов епизод от поредицата си. Интересът и е провокиран от изключителния подводен археологически комплекс, който се намира на  дъното на созополското пристанище и който екипът на Центъра по подводна археология вече трети пореден сезон проучва. 



Учените от Центъра за подводна археология в Созопол работят и по още подводни обекти, които крият много интересни артефакти. Планирано е недеструктивно проучване на Северното Черноморие, което все още представлява "бяло петно" на българската археологическа карта, но крие огромен потенциал. Продължава и проучването на потънал кораб в южния залив на Китен, като и на потъналата част на древна Месамбрия. 

Според д-р Прахов тепърва ще бъдат правени много археологически открития в Черно море, което е изпълнено с добре запазени образци от древността до днес. Покачването на морското ниво след последния ледников период и високият интензитет на седиментация, която покрива и опазва обектите, превръщат Черно море в съкровищница за световната подводна археология. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът на фолклорната носия край Жеравна – пътуване назад във времето

В продължение на три дни Жеравна ще се върне в миналото. Този петък там се открива 16 – ят фестивал на фолклорната носия. Над 25 хиляди посетители се очаква да се включат в проявите му. Те ще са част от тридневен скок назад във времето (23, 24, 25 август), който е доброволно откъсване от придобивките на съвременния живот и връщане към света..

публикувано на 23.08.24 в 13:00

В кухнята на Етнографския музей показват как се приготвя гюзлеме

В Етно кухнята на бургаския музей ще представят как се приготвя гюзлеме. Е дна вкусна и добре позната на много поколения закуска, която се прави от домашно точени кори, а плънката ѝ може да бъде различна – сирене, извара, кайма, зеленчуци. Тестеното изделие е част от турската кухня, но все по-популярно и у нас. На много места се пече върху сач, за..

публикувано на 23.08.24 в 11:02

Румънско семейство благодари на бургаските лекари за спасяването на бебето им

12 години едно румънско семейство не забравя лекарите от УМБАЛ Бургас, които са спасили живота на бебето им. На всеки 13 август Кристина и Юлиян Домитро благодарят на Родилно отделение и Отделение по неонатология за своята Антония. И винаги се стараят да отбележат този ден тук, в Бургас. През 2012 година семейството е на почивка в Слънчев бряг, когато..

публикувано на 23.08.24 в 10:00

„Мери Бойс Бенд“ снима клип на „Здравей“ в родния Бургас

Тази неделя „Мери Бойс Бенд“ ще снима в Бургас клип към песента "Здравей" – първи сингъл от дългоочаквания нов албум, който ще бъде посветен на 30-тата годишнина на групата.  "„Здравей“ е изключително важна песен за мен и момчетата, много лична и зареждаща! Минаха точно 6 години от издаването на предишния ни албум „Щастливи дни“… През това време събрахме..

публикувано на 22.08.24 в 15:37

Откриха нимфеум при разкопките на Акве Калиде

Бургаските археолози с ръководител доц. д-р Димчо Момчилов откриха нимфеум при разкопките на Акве Калиде. Това съобщи кметът Димитър Николов във фейсбук.  Той заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите нимфи - покровителки на минералните извори. В сяка година се разкриват все повече интересни..

публикувано на 20.08.24 в 17:15

Продължават проучванията на римските терми в Деултум

И през това лято продължават проучванията на римските терми в националния археологически резерват Деултум край Дебелт.  Това е един от четирите проекта, които са спечелили финансиране от Министерството на културата и ще бъдат реализирани, съобщи директорът на НАР - Деултум Красимира Костова. „Ще се работи в северното..

публикувано на 20.08.24 в 12:32

Котки вместо грозни надписи на фасадата на блок в кв. "Възраждане"

Четири котки са изрисувани на фасадата на бл. 47 в кв. "Възраждане". Откриването беше днес в 19 часа с поставянето на две къщички за птици и чаша шампанско за присъстващите. Лентата на графита прерязаха две деца от квартала. Рисунката е на Иван Янков - Esteo и е по инициатива на сдружение "Посока Бургас". Гражданската..

публикувано на 19.08.24 в 20:55