Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според архитекти:

Бургас губи от облика си, нужни са мерки за опазване паметниците на културата

"Богориди" се превърща в Капаль чарши


Събарянето на емблематична сграда на ул „Славянска 19“ и постъпилите множество сигнали, станаха повод бургаските архитекти да се обединят и да потърсят начини за опазването на културното наследство и старинния вид на града. Това се случи на кръгла маса в "Морското казино".  

Според аpx. Bлaдимиp Mилĸoв, председател Камарата на архитектите, Бургас има нужда от План за управление на старата си час, както и да се промени общия устройствен план и специфичните правила и норми, за да се изработят режими.


„Около 1/3 от старите сгради паметници на културата са отпаднали и разрушени. На тяхно място са построени нови жилищни сгради, които нямат отношение към характера на тази среда, към типа застрояване, което е двуетажно сключено. Тези нови сгради стоят арогантно, претендират. Изобщо духа на стария Бургас си отива, а това си личи особено по ул „Богориди“, която имаше средиземноморски привкус. Основните сгради там са създадени от Рикардо Тоскани. Изчезнаха чугунените огради, изчезнаха кованите огради и врати, изчезнаха надвисналите смокини и глицинии, и улицата се превръща в Капаль чарши“, обясни арх. Милков.

Според арх. Росица Златанова само по ул "Славянска" преди 2009 година общ брой единични културни ценности е 25, а след тази дата от регистрите са свалени цели 14 паметника. Отписан е целия ансамбъл по улицата, южно от бул „Богориди“.


“В ЦГЧ преди актуализацията през 2009 година са били регистрирани 338 паметника на културата - единични недвижими културни ценности, а след тази дата са останали 224. Това за период 1992 – 2009 година“, посочи арх. Златанова.

Според арх. Емил Бурулянов, председател Съюза на архитектите в Бургас и бивш главен архитект на общината, много от сградите, които са отпаднали е в резултат на едно колективно решение през 80-те и 90-те години. Общо около 70-80 на брой.

„Тези, които се отписват в последно време са единици. Това се случва, когато самия инвеститор реши, че не иска сградата да е паметник. Отписват се по 1-2 сгради на година. По принцип към 150 от сградите паметници са в добро състояния, опасни са по-малко от 10, а в лошо състояние са около 20“, посочи арх. Бурулянов. 


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Алеф" представи дейността си на европейска конференция в Берлин

Център за еврейско-българско сътрудничество /ЦЕБС/ Алеф представи цялостната си дейност и инициативи на международна конференция в Берлин. На нея са присъствали европейски и световни лидери в борбата с антисемитизма. С многобройните си и разнообразни обществени инициативи, сдружението е разпознато от национални и международни институции като ярък и..

публикувано на 20.02.25 в 17:00

Зимната обстановка в община Средец остава усложнена

Зимната обстановка в община Средец остава усложнена. На места снежната покривка достигна 40 см.  Главните пътни артерии в града и населените места в общината са почистени и проходими при зимни условия. Няма населени места без електрозахранване и водоснабдяване. Осигурен е достъпа до всички обществени сгради и учреждения.  Фирмата,..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

По-малък отклик за втория бойкот на веригите в Сливенско

Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първи път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час. Една част от пазаруващите коментираха, че подкрепят бойкота, но за днес не са разбрали, че е обявен такъв, останалите обявиха, че пазарят по неотложност.  Вторият бойкот на хранителните вериги бе..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Иван Гайков сигнализира: Опасни клони по пътя Аркутино – Приморско – Китен

По чудо се разминахме без жертви, но не можем да допуснем повече бездействие при ситуации, които застрашават живота и безопасността на нашите жители и пътуващите в участъка Аркутино – Приморско – Китен. Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков и призова за бързи, адекватни и координирани мерки заради изпитанията на които за пореден път са..

публикувано на 20.02.25 в 15:15

„Изкуство против дрогата“ провокира младежи да говорят открито за зависимостите

Младежи разказват истински истории в борбата срещу наркоманиите в конкурса „Изкуство против дрогата“. Започна 12-то издание на Международната литературна надпревара, която се организира през година под егидата на Областния управител на област Бургас. Целта е превенция на употребата на психоактивни вещества и развитието на наркотични зависимости..

публикувано на 20.02.25 в 13:30

Вторият бойкот и студа не опразниха магазините в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат.  „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..

публикувано на 20.02.25 в 12:00

Движението на автомобили в област Бургас се осъществява при зимни условия (ОБНОВЕНА)

От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона.   Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...

обновено на 20.02.25 в 10:52