Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Купуват техника и софтуер в помощ на децата с нарушения при четенето, писането и смятането

Снимката е илюстративна.
Снимка: pexels.com

Осигуряване на техника и софтуер за деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене предвижда проект за промени в Наредбата за приобщаващо образование, публикуван днес за едномесечно обществено обсъждане. Става въпрос за дислексия (неспособност за четене и разбиране на прочетеното), дисграфия (разстройство на правописа) и дискалкулия (разстройство на аритметичните умения).

Средствата за закупуването на техниката и софтуера ще бъдат осигурени по Националната програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ на Министерството на образованието и науката за настоящата учебна 2023/2024 г., става ясно от мотивите.

Ще се купят технологии за преобразуване на текст в реч (т. нар. четци) и софтуер, който чете текста на глас. По този начин ще се улесни разбирането на учебници, училищни помагала и др. от ученици с дислексия - пишат още вносителите. Те добавят към списъка с технологии, които може да се купят от детските градини и училищата, и такива, които се използват при детска церебрална парализа, аутизъм, интелектуални затруднения, амиотрофична латерална склероза, мозъчни увреди, синдром на Рет и други - например технологии за комуникация чрез поглед, които се използват от деца и ученици с двигателни проблеми.

Технологиите за контрол на компютър с поглед дават възможност на хора с тежки физически увреждания, които не могат да говорят и не могат да използват ръцете си, да използват компютър. Камери проследяват погледа на детето в реално време. Информацията се използва, за да се управлява компютърната мишка. Насочването на погледа движи мишката по екрана. Задържането на погледа е клик с мишката. По този начин може да се използват всички програми на един компютър само с поглед. Може да се използва и специализиран софтуер, с чиято помощ се общува чрез синтезирана реч. Той помага да се изразят мисли и желания, да се учи, да се използва интернет, да се общува чрез социални мрежи и имейл, да се пише или да се рисува.

Към момента Центърът за специализирана образователна подкрепа в Бургас вече разполага с такива помощни технически средства – коментира директорката му Валя Мантарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конференция за електронно здравеопазване се проведе в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”

В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..

публикувано на 21.11.24 в 08:54

Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас

Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се  подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..

публикувано на 19.11.24 в 13:20

Награди за учениците от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас

Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината.  "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..

публикувано на 18.11.24 в 14:41

140 години чества ОУ „Св. Климент Охридски“ в Бургас (СНИМКИ)

Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..

публикувано на 18.11.24 в 08:30

Проф Вяра Гюрова даде начало на магистратурата „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас

Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии).  Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..

публикувано на 12.11.24 в 15:09

Връчват отличия на най-добрите бургаски математици

На официална церемония  днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи.  Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..

публикувано на 09.11.24 в 10:44
Проф. Галин Цоков

Министър Цоков участва в дискусия в Елхово по проблеми в образованието

Достъпът до качествено образование е един от най-острите проблеми в малките и погранични общини, подчерта служебният просветен министър  проф. Галин Цоков в Елхово, където участва в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера в общините с отрицателен демографски прираст.  Достъпът до качествено образование в малките населени места е..

публикувано на 07.11.24 в 17:19