Няма индикации коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ да се разпадне, са били думите на Христо Иванов, който подаде вчера оставка от лидерския пост на „Да, България“. Това каза за БНР Бургас Димитър Найденов, с анализ на резултатите от изборите за европейски и български парламент.
„Оставката от вчера на Христо Иванов е личен акт. Той подаде оставка и от двете позиции - и като лидер на партията, и като депутат в 50-ия парламент, в духа на моралните стандарти, които нашата партия е отстоявала. Това е видимата част на тези морални стандарти. Така се прави в нормалната политика, в нормалните държави.
Колкото и ние да ценим Христо Иванов като лидер на „Да, България“, който е успял да навигира „кораба“ на партията в едни много трудни времена, в мътни води и в международна криза, в състояние на война - близо до нас. Това решение е негово, ние го подкрепихме, защото вярваме, че когато има лоши резултати трябва да се носи отговорност.
Трябва ли да има оставка и от страна на „Продължаваме промяната“?
Както казах - това е морален акт, а всеки лидер сам трябва да реши, кое е най-правилно да постъпи към партията и към избирателите.
Накъде поема коалицията ПП-ДБ след изборите? Защо избирателите, подкрепили ПП-ДБ са два пъти по-малко от тези, които са гласували на предходните избори?
Спадът в броя на избирателите се дължи в разочарованието на избирателите, ГЕРБ-СДС губят 180 хиляди гласа, ДПС губят 30 хиляди гласа, ние губим почти половината си избиратели. Всички са губещи, включително и българските граждани, защото в момента ще има едно трудно описано като легитимно представителство, с прекалено много русофилски партии, за тях не е България на първо място. Това въобще не е добре за нашето гражданско общество, но вина за това нямат гражданите, вина имат политиците.
Нашата вина като коалиция от ПП-ДБ е в това, че сме били в неудобната позиция, без удобно медийно покритие, с каквото може да се похвали например Делян Пеевски или екипът на Борисов. Ние не успяхме да обясним добре поведението си в 49-тото Народно събрание, както и целите, които имаше колаборацията с първата политическа сила ГЕРБ.
Каква ще бъде новата конфигурация в Народното събрание?
Според мен като политически анализатор Делян Пеевски ще извива ръцете на Борисов за явна коалиция. На ГЕРБ ще бъде предложен още един партньор - Има такъв народ, който винаги е в услуга на ДПС и ГЕРБ, когато се наложи. Нямам съмнение, че и „Възраждане“ биха свършили тази работа, както и другата русофилска партия „Величие“, но те прекалено много ще разкрият Борисов като двоен агент на евроантлантизма и на лукойлските неплащания на данъци и всякакви подпомагащи Кремъл нездрави за България политики. По тази причина те ще седят на резервната скамейка и ще подкрепят само с гласуване или с осигуряване на кворум.
Конфигурацията може да бъде предложена от Пеевски във вариант ГЕРБ-СДС - ДПС - ИТН, което на Борисов няма да му хареса, но предстои да видим дали имунната защита на Борисов е достатъчно силна, за да откаже на този вариант.
Разбира се и предсрочните избори също не са невъзможен сценарий“, прогнозира още Димитър Найденов.
Депутатите се събират за трети опит да изберат председател на 51-вото НС. В първите две гласувания кандидатите бяха петима, а до балотаж стигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков - бивш регионален министър, предложен от ПП-ДБ. Заседанието започва в 11часа. Първото пленарно заседание на 51-вия парламент продължава вече пети ден. Дотук..
Позицията на председател на Народното събрание е и потенциална възможност за бъдещ служебен премиер, каза за БНР Бургас анализаторът и социолог Яница Петкова в „Галъп интернешънъл болкан“. По думите ѝ това може да е една от причините да се търси най-оптималният вариант за председател от 5-ма кандидати. Тази политическа ситуация у нас не е..
И вторият опит да бъде избран председател на 51-ото Нaродно събрание се провали. Никой от предложените петима кандидати не успя да събере необходимия брой гласове. До балотаж отново достигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ, но не получиха нужната подкрепа. НС не успя да избере председател след балотаж между Рая Назарян и Андрей..
Народното събрание ще направи нов опит да избере председател. В първия му работен ден бяха издигнати пет номинации за поста, но нито една не успя да събере необходимия брой гласове. Днес започват и разговорите на ГЕРБ-СДС за бъдещи политически действия в новия парламент. След провала на избор на председател в деня на конституирането на 51-ото Народно..
Алиансът за права и свободи ще подпише декларацията за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и неговата формация ДПС – Ново начало, предложена от ПП-ДБ и ще подкрепи техния пакет от антикорупционно законодателство. Това стана ясно след поредната среща, провела се в Народното събрание по инициатива на ПП-ДБ. Валентин Тончев от АСП категорично се..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира перспективите за формиране на мнозинства и кабинет в 51-вото Народно събрание, като посочи: "Виждам една конструкция от партии, която може да работи: това са ИТН, БСП, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Затова сме ги поканили утре на разговори - ИТН и БСП. ГЕРБ-СДС ще разговарят за съвместни политически действия с БСП и ИТН..
Четири възможни сценария за развитие на ситуацията в новия парламент посочи председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов днес- правителство на ГЕРБ, ДПС и други формации като ПП-ДБ, което според него има шанс да се състави, макар и нестабилно; правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, но без ДПС; правителство без ГЕРБ и ДПС, което е възможно, тъй като..
Депутатите се събират за трети опит да изберат председател на 51-вото НС. В първите две гласувания кандидатите бяха петима, а до балотаж стигнаха Рая..