Национална тридневна конференция събра в Сливен експерти по физика от цялата страна, учители, преподаватели в университети, научни изследователи и представители на институциите в града. Ежегодното събитие се организира от Съюза на физиците в България (СФБ), Министерството на образованието и науката, фондация „Еврика“, Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ и Община Сливен.
Тази година във фокуса на форума е образованието по физика и дигиталните технологии.
По време на официалното откриване на дискусиите кметът Стефан Радев, който е и почетен председател на организационния комитет в Сливен, приветства всички гости и участници.
„Безспорно XXI век е време на безпрецедентен технологически и технически напредък, който не би бил възможен без достиженията на физиката. Затова е много важно младите хора в България да се развиват тази сфера. Истината е, че бъдещето на страната, нашето място в света, ще се предопредели от това как съумяваме да се възползваме от техниката, технологиите, как съумяваме да увличаме младите хора в тези умения и как съумяваме да ги използваме за развитието на страната“, изтъкна кметът Радев. Той изрази убеденост, че през дните на конференцията участниците ще споделят опит, иновативни практики и модели, които да бъдат полезни за технологичното подобряване на дейностите в обучителния процес.
Сред гостите бяха още председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев, Кристиана Добрева-Станкова – началник на РУО-Сливен,член-кореспондентът Александър Драйшу – председател на СФБ, инж. Григор Цанков – изпълнителен директор на фондация „Еврика“, Джордж-Марк Райнов – член на УС на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“, директори на образователни институции, учители и ученици.
В рамките на откриването бяха връчени и наградите по физика „Акад. Матей Матеев“ на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за учители с най-голям принос при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката и астрономията и за постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда.
С наградата „За изключителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката“ бяха отличени Павлина Георгиева – старши учител по физика и астрономия в МГ „Д-р Петър Берон“-Варна и Нели Михайлова – старши учител в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“-София.
Наградата „За постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда“ отиде при Пенка Василева – старши учител от СУ „Хаджи Мина Пашов“-Сливен.
За откриването на събитието имаше и музикален поздрав от Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Тракийче“.
В програмата на конференцията, която ще продължи до 16 юни, са включени доклади на Наталия Митева, зам.-министър на МОН и д-р Светла Петрова от Института за изследвания в образованието.
И тази година във форума ще бъдат изнесени публични лекции за Нобеловата награда по физика през изтеклата година и по-важни въпроси, свързани с темата на конференцията. Нобеловата награда по физика за 2023 г. ще бъде представена от председателя на СФБ чл.-кор. Александър Драйшу, а Нобеловата награда по химия за 2023 г. – от проф. д.фз.н. Евгения Вълчева – зам.-председател на СФБ. Първия български учебник по физика на Найден Геров ще представи доц. д-р Мая Гайдарова по повод 175-годишнината от издаването му.
В панелите „Средно образование“ и „Висше образование“ ще бъдат представени пленарни, секционни и постерни доклади, включително на студенти в отделните направления на конференцията.
На 14 и 15 юни, със съдействието на фондация „Еврика“, е планирана и традиционната Младежка научна сесия на тема „Физиката и светът на технологиите“. В програмата на конференцията е включена и „Работилница за ЕкоИдеи“ от ученици от средните училища в страната.
В заключителната част ще бъде проведена дискусия на тема: „Дигиталните технологии в обучението по физика – възможности и перспективи“ с водещи: проф. д-р Желязка Райкова и доц. д-р Мая Гайдарова.
Повече от 670 изявени ученици с отличия през годината и призови места в престижни международни и национални олимпиади, състезания и конкурси ще бъдат наградени по традиция в навечерието на празника на Бургас – Никулден, съобщават от общината. Шестата тържествена церемония по връчване на наградите на Община Бургас - „Ученик на годината“ и „Студент на..
Общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и развитие на творческите, научните и спортните им заложби. За тази цел правителството одобри общо 373 545 лева за подкрепа на ученици от 8. до 12. клас от държавни, общински и частни образователни институции. Средствата са одобрени по Програмата на мерките за закрила на деца с..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и Станислава Димитрова те бяха сред представителите на България включени в сесия на младежката програма "Евроскола". Младежите влязоха в ролята на евродепутати и дискутираха по темите за бедността и..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
Повече от 670 изявени ученици с отличия през годината и призови места в престижни международни и национални олимпиади, състезания и конкурси ще бъдат..