Три общини представиха на международен форум своите пилотни проекти за първите граждански енергийни общности. Сред тях е и Бургас, като Общината още в началото на юни обясни пред граждани и фирми, че ще инвестира в изграждането на фотоволтаична централа, която ще бъде поставена върху покрива на плувния басейн "Арена ОЗК". Инициативата за провеждането на конференцията в столицата е на Черноморския изследователски енергиен център. На този етап интерес има от бизнеса и от общините, каза д-р Мария Трифонова, преподавател в СУ„Св.Климент Охридски“ и представител на енергийния център:
„Идеята на форума беше да направи обзор на постигнатото до момента от последните 3 години, по проекта с европейско финансиране SHAREs, чиято цел е да подпомогне различни инициативи за създаване на енергийни общности и колективни граждански действия, когато става въпрос за обновяване на сгради и въвеждане на мерки за енергийна ефективност, както и гражданите да се сдружават, за да постигнат такъв тип проекти в сградите, където живеят.
В рамките на дискусията стана ясно, че има известно неразбиране и различно тълкуване на законодателството, както и необходимост от посочване на критерии, свързани с моделите за енергийни общности, които ползват възобновяема енергия. Могат да се включат малкият и среден бизнес, което ще облекчи системата и да им спести разходи.
В България се появи и друг проблем, все още няма либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители, домакинствата нямат точно този финансов стимул към момента да се включат към такива инициативи за енергийни общности. Затова интересът идва основно от общините и бизнеса. Идеята е да не се злоупотребява с тези модели, за да не са само те водещите, а и гражданите да бъдат ангажирани с подобни проекти.
Енергийните общности са двигателите на енергийния преход. Те са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и др. Заедно те могат да произвеждат зелена енергия от фотоволтаични или друг вид системи, да я употребяват за собствени нужди. Могат да споделят излишъка помежду си или с други потребители, или да я съхраняват за бъдещо ползване. Това е модел, който е изключително успешен. Директивата казва, че могат да се включат гражданите, което носи редица социални, екологични и икономически ползи, защото дават възможност за активно гражданско участие в енергийния преход, стимулира екологично чистото производство на енергия. Много са успешни за енергийно бедни потребители, когато общините участват.
Община Бургас възприема примера на Община Габрово, но вече с много по-голям мащаб. Оползотворява имот на Общината, който от една страна е консуматор, а от друга страна инсталира фотоволтаична централа на покрив и съответно канят гражданите да се включат като съинвеститори на този проект. Това ги прави двигатели на енергийната трансформация в самата община.
Общините в страната се утвърждават като най-доверения и предпочитан партньор на гражданите при планирането и реализирането на подобни споделени проекти“, посочи още Мария Трифонова.
Чуйте още информация в интервюто.Новият представител на държавата в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас" е Цветан Цирков - дългогодишен служител в Министерството на икономиката и индустрията. Той е бил избран на Общо събрание на компанията и ще заеме длъжността след вписване в Търговския регистър, искане за което вече е подадено от "Лукойл Нефтохим Бургас". Държавата в..
Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни,..
България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември 2024 година е с..
В Приморско е внесено предложение за свикване на извънредна сесия на Общинския съвет по казуса с обявяване на морски резерват в района на Маслен нос. Свикване на местния парламент по казуса са поискали председателят на „Възраждане“ Приморско Снежана Йорданова и представители на туристическия бранш. Те се опасяват, че морския резерват ще навреди на..
Работна група от представители на работодатели и синдикати ще обсъди за първи път конкретни предложения на Министерството на труда и социалната политика за въвеждане на нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това се случва ден преди крайния срок за въвеждане на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз...
На 15 ноември изтича срокът, в който фирмите, както и физическите лица, извършващи дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително ЕТ и регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, могат да коригират размера на декларираните от тях авансови вноски за корпоративен данък или данък..
Зеленчуците поскъпват на борсите в страната през седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на цените на едро се повиши с 0,94 на сто. Най-много са поскъпнали оранжерийните краставици - с 9,1% до 2,78 лева за килограм на едро средна цена в страната. Доматите са по-скъпи с..
Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я..
България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма..
Новият представител на държавата в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас" е Цветан Цирков - дългогодишен служител в Министерството на икономиката и..