Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Бургас представи на международен форум пилотния си проект за гражданска енергийна общност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Три общини представиха на международен форум своите пилотни проекти за първите граждански енергийни общности. Сред тях е и Бургас, като Общината още в началото на юни обясни пред граждани и фирми, че ще инвестира в изграждането на фотоволтаична централа, която ще бъде поставена върху покрива на плувния басейн "Арена ОЗК". Инициативата за провеждането на конференцията в столицата е на Черноморския изследователски енергиен център. На този етап интерес има от бизнеса и от общините, каза д-р Мария Трифонова, преподавател в СУ„Св.Климент Охридски“ и представител на енергийния център:

„Идеята на форума беше да направи обзор на постигнатото до момента от последните 3 години, по проекта с европейско финансиране SHAREs, чиято цел е да подпомогне различни инициативи за създаване на енергийни общности и колективни граждански действия, когато става въпрос за обновяване на сгради и въвеждане на мерки за енергийна ефективност, както и гражданите да се сдружават, за да постигнат такъв тип проекти в сградите, където живеят. 

В рамките на дискусията стана ясно, че има известно неразбиране и различно тълкуване на законодателството, както и необходимост от посочване на критерии, свързани с моделите за енергийни общности, които ползват възобновяема енергия. Могат да се включат малкият и среден бизнес, което ще облекчи системата и да им спести разходи. 

В България се появи и друг проблем, все още няма либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители, домакинствата нямат точно този финансов стимул към момента да се включат към такива инициативи за  енергийни общности. Затова интересът идва основно от общините и бизнеса. Идеята е да не се злоупотребява с тези модели, за да не са само те водещите, а и гражданите да бъдат ангажирани с подобни проекти.  

Енергийните общности са двигателите на енергийния преход. Те са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и др. Заедно те могат да произвеждат зелена енергия от фотоволтаични или друг вид системи, да я употребяват за собствени нужди. Могат да споделят излишъка помежду си или с други потребители, или да я съхраняват за бъдещо ползване. Това е модел, който е изключително успешен. Директивата казва, че могат да се включат гражданите, което носи редица социални, екологични и икономически ползи, защото дават възможност за активно гражданско участие в енергийния преход, стимулира екологично чистото производство на енергия. Много са успешни за енергийно бедни потребители, когато общините участват. 

Община Бургас възприема примера на Община Габрово, но вече с много по-голям мащаб. Оползотворява имот на Общината, който от една страна е консуматор, а от друга страна инсталира фотоволтаична централа на покрив и съответно канят гражданите да се включат като съинвеститори на този проект. Това ги прави двигатели на енергийната трансформация в самата община. 

Общините в страната се утвърждават като най-доверения и предпочитан партньор на гражданите при планирането и реализирането на подобни споделени проекти“, посочи още Мария Трифонова. 

Чуйте още информация в интервюто. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цена на природния газ от 63,72 лв. за MWh през октомври

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец октомври в размер на 63,72 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след..

публикувано на 01.10.24 в 18:09
Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика.

Потенциалът за иновации на Бургас е 10 пъти по-малък, отколкото на София

„Потенциалът на Бургас и региона за иновации е около 10 пъти по-малък от този на широкия икономически център около столицата, около три пъти и половина по-малък от този на широкия център около Пловдив и около два пъти и половина от този около Варна“, каза старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов в интервю за..

публикувано на 01.10.24 в 16:25

Завод за бронирани машини и дронове бе открит в Бургас

Догодина трябва да заработи заводът за бронирани машини и дронове в Бургас. Той е част от международната компания "International Armored Group", собственост на българина Антон Стефов. Лентата бе прерязана в присъствието на президента Румен Радев и много високопоставени гости.  Заводът се намира на ул." Българска слава", на  т.н 9 километър..

публикувано на 01.10.24 в 14:12

Мария Димитрова е новият зам.-кмет на община Царево

По покана на кмета на община Царево към ръководния екип се присъединява Мария Димитрова като заместник-кмет по „Туризъм и култура“. Мария Димитрова живее в Царево, семейна, с две деца.  Завършва средното си образование в музикалното училище “Добри Чинтулов” Бургас със специалност-български народни танци. Придобива бакалавърска степен в..

обновено на 01.10.24 в 11:35

Без спасители от днес по плажовете

Водноспасителната дейност у нас е на изключително високо ниво в това число и обучението на самите спасители, смята Николай Димитров, концесионер на плажа "Крайморие" и зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морските плажове. Според него родните спасители, които са изключително квалифицирани са много търсени от съседни туристически..

публикувано на 01.10.24 в 11:05

Румен Радев в Бургас за откриването на първия у нас завод за бронирана техника

В Бургас президентът Румен Радев ще участва в откриването на първия в страната ни завод за бронирана техника. Компанията инвеститор произвежда за световни пазари в съдружие с български партньори различни видове бронирани автомобили, както и дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди.  Фирмата е собственост на българския предприемач д-р..

публикувано на 01.10.24 в 09:20

56,4% ръст на посещенията на музеи от чуждестранни туристи

„По данни на НСИ, броят на посещенията на чуждестранни туристи в музеи през 2023 г.  са  988  хил., което е увеличение с 56,4% спрямо 2022 г.“, съобщи заместник-министърът на туризма Павлин Петров по време на конференцията „Бранд България – Чудесата в ЮНЕСКО“. Петров подчерта, че културният туризъм заема значителен дял в продуктовата..

публикувано на 28.09.24 в 14:50