Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий, наместник-председател на Светия Синод на БПЦ:

"Със слизането на Светия Дух и с проповедта, която започна в този ден, се основа църквата Христова, започна разпространението на словото Божие по всички краища на света. Защото веднага след това светите апостоли тръгнаха да проповядват, да учат, да кръщават в име Господне. Празникът е известен като Денят на Света Троица, защото се явява пред нас по чуден начин и третото лице на Света Троица – Светият Дух".

На Петдесетница храмовете се украсяват със зеленина, а по време на особеното празнично богослужение от олтара се хвърлят орехови листа, напомнящи огнените езици над светите апостоли. Клончетата се отнасят по домовете за благословение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Едва около половин милион лева е получила община Карнобат за проекти по Националната програма

Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента.  "При нас има замразени..

публикувано на 05.02.25 в 13:09

В Ямбол започва кампанията „Да четем за България“

Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания  „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март.  Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни  Даниела Христова от..

публикувано на 05.02.25 в 08:40
снимката е илюстративна

Втора среща за подмяната на дървета в центъра на Поморие

Втора среща по намерението на община Поморие да подмени дървета в центъра на града предстои днес. Тя е от 18 часа залата на Народно читалище „Просвета 1888“.  Присъстващите на първата среща не одобриха идеята за премахване на 60 дървета Гинко Билоба, преместването им в Ахелой и замяната им с вечнозеления вид илекс. Посочената причина бе..

публикувано на 05.02.25 в 08:00

Шофьорите да се движат с повишено внимание по пътя Лозарево-Прилеп в област Бургас

От 12 ч. днес (5 февруари) се въвежда временна организация за безопасност на движението в две отсечки от пътя Лозарево–Прилеп поради преминаване на тежка механизация за ремонта на жп тунела и линията Карнобат–Синдел. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. В тази връзка шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и ограничение на скоростта..

публикувано на 05.02.25 в 07:40

Затварят пътя за село Бродилово поради полагане на асфалт

Община Царево съобщи, че общинският път на село Бродилово ще бъде временно затворен за извършване на основни пътни дейности. Ограничението на превозните средства ще бъде в сила от днес до 7 февруари, за времето между 09:00 и 17:00 часа всеки ден, за да се осигури безпрепятствено полагането на първия слой асфалт. Шофьорите и пешеходците трябва да..

публикувано на 05.02.25 в 07:20
архив 2024

Затварят за 2 седмици кръстовището на улиците "Сливница" и "Патриарх Евтимий"

Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Сливница“ и ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий". Ограничението  ще е в сила от днес 05.02.2025 г. (сряда) до 18.02.2025 г. (вторник). Там ще бъде въведена а временна организация на..

публикувано на 05.02.25 в 06:40

Част от бургаската улица „Пробуда“ ще бъде затворена за 2 месеца

Във връзка с ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация по ул. „Пробуда“, от 09:00 часа на 5 февруари се затваря за движение на МПС, за срок от 2 месеца, участъкът от ул. „Ивайло“ до ул. „Цар Калоян“. Шофьорите трябва да използват обходни маршрути.

публикувано на 05.02.25 в 06:20