Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливенско училище получи химн като дарение от „Музикаутор“

Сливенското основно училище „Христо Ботев“  получи училищен химн като дарение от организацията на музикалните автори и издатели „Музикаутор“.  Сертификатът за притежание бе връчен от Генералния директор на БНР Милен Митев на тържествена церемония в Народния театър „Иван Вазов“. В третото издание „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат!“ се включиха осем нови училища от София, Варна, Бургас, Ямбол, Русе, Сандански и Сливен. Обществените медии БНР, БНТ и БТА са медийните партньори на инициативата. 

Автор на музиката и аранжимента е на диригента на Националния гвардейски оркестър подполк. Ради Радев, а текстът е написан от Марио Лалчев, каза директорът на училището Денко Делчев.



"Във малко думи за нас е придадена е цялата същност, ако искате не само нашето училище, но и на град Сливен, защото свързани и с Хаджи Димитър, и с училището и с Ботев."

Така според Делчев е затворен кръга от символи на училището – знаме,  емблема и химн. Нина Стойчева, учител по музика сподели, че е коствало много усилия и работа, за да се получи окончателния вариант.

"Започнахме с една голяма група от 50 деца, след което вече пресяхме и оставихме наистина най-добрите."

Седмокласничката Ния Лазарова е един от изпълнителите.

"Химнът е много запомнящ се и оставя отпечатък за винаги в нашите съзнания."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ето колко са приходите от синя и зелена зона в Бургас за 2024 година

Приходите на община Бургас от паркиране на автомобили в синя и зелена зона за 2024 г. са 3 058 227. Те са заплатени с СМС, с приложение или чрез автомат.  Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинския съветник Мариян Иванов.  Припомням, че на заседанието тази седмица местния парламент гласува цената на платеното..

обновено на 01.03.25 в 16:37

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. "Във..

обновено на 01.03.25 в 08:50

Българовското шествие тази година ще е по-мащабно от всякога, очакват се над 4 хиляди участници

По повод националния празник 3 март в Бургас за осма поредна година ще се проведе "Българовското шествие". Тази година то ще е автомобилно. Акцент в него ще бъдат деца от бургаските училища.Те ще се включат с фолклорни изпълнения, хореография и спортни демонстрации. Инициативата се организира от сдружение „Мисия будители“...

публикувано на 28.02.25 в 15:00

БНР обяви конкурс за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова

Българското национално радио обяви конкурс за есе, който е за ученици и студенти от Украйна и Молдова.  Темите са свързани с българските исторически личности и стихотворенията на български поети. Инициативата е в съзвучие с усилията на общественото радио за изграждане на здрави връзки с българските общности по света. Конкурсът се осъществява под..

публикувано на 28.02.25 в 13:28

Бургазлии търсят ръчно изработени мартеници

Бургазлии предпочитат мартеници ръчна изработка, показа репортерската ни проверка. На един от най-големите базари, този на площад „Тройката“, много от търговците са запазили миналогодишните цени, въпреки инфлацията. Най-масовите, под формата на гривни се предлагат от два до пет лева за брой.  Сред тенденциите тази година е предлагането на..

публикувано на 28.02.25 в 12:35

Бургас ще чества националния празник с авто-мото поход, молебен за благоденствие и Третомартенско хорище

И тази година Община Бургас подготвя мащабна празнична програма, с която жителите и гостите на града ще честват националния празник – 3 март, и 147-ата годишнина от Освобождението на България от османско иго.  Събитията в празничния за всички българи ден ще започнат от 09.00 часа с авто-мото похода „Българовско шествие 3-ти март “, което по традиция..

обновено на 28.02.25 в 11:21

Бургас отбелязва Деня на редките болести

С информационна кампания и изложба Бургас ще отбележи Деня на редките болести. Ден на отворените врати ще се проведе бургаския екип на Българската Хънтингтън Асоциация  в читалнята на партньора – читалище "Любен Каравелов" на ул. "Калоян" 24. По традиция Денят на редките болести се отбелязва в последния ден на месец февруари. По този повод в 12:30..

публикувано на 28.02.25 в 08:13