Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриването е днес, 3 юли:

Изложба разказва за символиката в българските пафти

В бургаската етнографска експозиция са представени 39 ювелирни украшения от колекцията на РИМ - Русе


Изложба „Пафтите – вселена от знаци“ ще бъде открита днес в Етнографската експозиция в Бургас. Тя гостува от Регионалния исторически музей в Русе и в нея са представени пафти от края на 19 и началото на 20 век. Представени са 39 ювелирни закопчалки за колан от колекция от над 200 чифта. 



Коланните украшения са част от традиционното облекло и като всяко нещо в системата на фолклорната култура имат своя специфична роля и значение. Видимата им стойност се определя от металът, от който са изработени - злато, сребро, мед, месинг. А истинската им същност е на колан, който не само предпазва, но и разказва истории за начина, по който предците ни са възприемали света посредством изображенията върху тях, разказа етнографът Десислава Тихолова от музея в Русе: 

"Идеята ни е да погледнем на пафтите извън декоративната им функция, като послания, които пренасят чрез изображенията си и начините на мислене във фолклорната култура, които идват в повечето случаи от една дълбока древност. Тук се откриват архетипни модели на мислене, което е свързано с това как човек си представя света. Пафтите като закопчалки за колан са едни моделно променени елементи от облеклото характерни за изключително голям ареал от култури. Украсата върху тях, декоративните елементи, мотивите са свързани с най - старите модели на мислене, например едни от тях са свързани с небесните тела - слънце, луна, звезди! Те включват и модела "Дърво на живота", това са много свободно развити модели на дърво, храст или цвете, част от които са преминали през Възраждането в други по - модерни форми и са развили местния фолклорен барок. Има и изображения на светци, ангели, ангелски крила. Показваме и пафти с изображения на растения и животни - орел, змия, гълъба, пауна."    

        

Пафтите са и знак за социално положение - неомъжените жени не могат да носят това украшение, а монахините не могат да слагат чифт пафти. Характерни като коланни украшения за цялата територия на Османската империя, в границите на българското етнично землище, пафтите разказват българската картина за света и порядъка в него. Те показват как се съчетава българската фолклорна култура с модерната европейска, която навлиза през Възраждането.  
 
Изложбата "Пафтите - вселена от знаци ще бъде открита днес в 17.30 ч. в Етнографския музей и ще гостува в морския ни град до 31 октомври. 



Освен наслада за очите, специалистът от Регионалния исторически музей в Русе, ще приготви и наслада за небцето. Десислава Тихолова, ще направи кулинарна демонстрация на лучена яхния с пилешко и сини сливи от село Писанец, Русенско. Кулинарната демонстрация е на 4-ти юли от 10:30 часа в Етнокухнята на музея на улица "Славянска" №69.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Група"Фактор" с коледен концерт в Несебър

Нови песни и най-големите си хитове ще изпълни група"Фактор" тази вечер в Несебър. Общината наложи през последните години традицията да организира концерт точно в деня на Рождество Христово. Събитието започва от 18 часа на  пл. "Жулиета Шишманова".  Публиката ще чуе " Приятели"/ Бяхме момчета 16-годишни/, "Главната улица", "Високото момиче",..

публикувано на 25.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Бургаски ученици показват в изложба връзката между Българи и Италия

Изложбата "България и Италия заедно" ще бъде открита в началото на годината в Бургас. Тя ще отведе посетителите на  разходка до най-интересните кътчета на красивата Италия. Участници в експозицията са младежи от бургаските училища СУ "Св. св. Кирил и Методий", Профилирана гимназия за романски езици "Г. С. Раковски" и Националното училище за..

публикувано на 23.12.24 в 13:38

"Фортисимо" изпраща бляскава 2024-та

Хорови конкурси и участия в концерти в Африка и Аржентина предстоят през новата 2025-та година за бургаският вокален ансамбъл „Фортисимо“. В момента се уточнява в какви категории ще участват и с какъв репертоар, каза ръководителят на ансамбъла Милена Добрева. "Обмисляме да отидем на конкурс в Мавриций, ще огледаме и за други конкурси, но..

публикувано на 23.12.24 в 11:28
Регионална библиотека „Сава Доброплодни

Регионална библиотека "Сава Доброплодни": Годината приключва с няколко реализирани проекта

И тази година Регионалната библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен работи активно за привличане на допълнително финансиране по реализиране на основните се дейности, за финансиране на значими културни инициативи. Именно културната институция е инициатор и организатор, както и за технологичното обновяване и внедряване на нови технологии за създаване на..

публикувано на 20.12.24 в 14:58

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор"

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс „Любовта е извор“. Той е в памет на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/ и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище „Фар 1946“ – Бургас и читалище ,,Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на..

публикувано на 19.12.24 в 15:10

Райна Рачева с ретроспективна изложба в галерия „Ателие R“

Близо 40 живописни платна представя в бургасакта галерия „Ателие R“ Райна Рачева. Влюбена в морето и романтичното южно крайбрежие, художничката създава незабравима поредица от морски пейзажи. Сред картините, включени в експозицията е и първото ѝ платно от Бургас, изобразяващо старото Морско казино - емблематично място за поколения бургазлии...

обновено на 19.12.24 в 11:09