Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриването е днес, 3 юли:

Изложба разказва за символиката в българските пафти

В бургаската етнографска експозиция са представени 39 ювелирни украшения от колекцията на РИМ - Русе


Изложба „Пафтите – вселена от знаци“ ще бъде открита днес в Етнографската експозиция в Бургас. Тя гостува от Регионалния исторически музей в Русе и в нея са представени пафти от края на 19 и началото на 20 век. Представени са 39 ювелирни закопчалки за колан от колекция от над 200 чифта. 



Коланните украшения са част от традиционното облекло и като всяко нещо в системата на фолклорната култура имат своя специфична роля и значение. Видимата им стойност се определя от металът, от който са изработени - злато, сребро, мед, месинг. А истинската им същност е на колан, който не само предпазва, но и разказва истории за начина, по който предците ни са възприемали света посредством изображенията върху тях, разказа етнографът Десислава Тихолова от музея в Русе: 

"Идеята ни е да погледнем на пафтите извън декоративната им функция, като послания, които пренасят чрез изображенията си и начините на мислене във фолклорната култура, които идват в повечето случаи от една дълбока древност. Тук се откриват архетипни модели на мислене, което е свързано с това как човек си представя света. Пафтите като закопчалки за колан са едни моделно променени елементи от облеклото характерни за изключително голям ареал от култури. Украсата върху тях, декоративните елементи, мотивите са свързани с най - старите модели на мислене, например едни от тях са свързани с небесните тела - слънце, луна, звезди! Те включват и модела "Дърво на живота", това са много свободно развити модели на дърво, храст или цвете, част от които са преминали през Възраждането в други по - модерни форми и са развили местния фолклорен барок. Има и изображения на светци, ангели, ангелски крила. Показваме и пафти с изображения на растения и животни - орел, змия, гълъба, пауна."    

        

Пафтите са и знак за социално положение - неомъжените жени не могат да носят това украшение, а монахините не могат да слагат чифт пафти. Характерни като коланни украшения за цялата територия на Османската империя, в границите на българското етнично землище, пафтите разказват българската картина за света и порядъка в него. Те показват как се съчетава българската фолклорна култура с модерната европейска, която навлиза през Възраждането.  
 
Изложбата "Пафтите - вселена от знаци ще бъде открита днес в 17.30 ч. в Етнографския музей и ще гостува в морския ни град до 31 октомври. 



Освен наслада за очите, специалистът от Регионалния исторически музей в Русе, ще приготви и наслада за небцето. Десислава Тихолова, ще направи кулинарна демонстрация на лучена яхния с пилешко и сини сливи от село Писанец, Русенско. Кулинарната демонстрация е на 4-ти юли от 10:30 часа в Етнокухнята на музея на улица "Славянска" №69.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поморие се включва в Нощта на театрите

Поморие се включва в Нощта на театрите.  За 12-та поредна година Нощта на театрите ще отвори врати на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Градовете ще се превърнат в „сцени“ и за няколко часа животът ще придобие други измерения, насищайки се с особен артистичен смисъл. Програмата за днес събира многобройни събития в различни театрални..

публикувано на 16.11.24 в 14:05

Хорова среща-концерт ще се проведе в Ямбол

За четвърта поредна година Ямбол ще е домакин на хорова среща-концерт в навечерието на Въведение Богородично, който се отбелязва и като Ден на православната християнска младеж и семейство. Проявата се организира от Народно читалище „Тракийска лира- 2012" - Ямбол и Хорова школа „Проф. Георги Димитров", с подкрепата на Община Ямбол.  Събитието ще се..

публикувано на 16.11.24 в 12:00

Д-р Маргарита Дончева: Почеркът е като кардиограма на духовността на обществото

Днес в Бургас предстои калиграфска работилница за деца и родители „Аз пиша красиво“. Тя ще бъде в бургаския филиал на  Националната художествена академия, в Магазия 1, и е за проекцията от красивите букви към красотата в живота и ученето. Началото е от 10:30 до 12 часа.  В съботния ден ще има и калиграфски курс за „Кирилицата – Азбука на..

обновено на 16.11.24 в 07:41

БНР-Бургас стана част от инициативата „Прочети ме!” на Центъра за млади таланти

В чест на Националния ден на четенето - 15 ноември, Фондацията „Шанс за децата и природата на България“ и Центъра за млади таланти в Бургас организираха Седмица на четенето с 5 вдъхновяващи инициативи, насочени към поощряване на любовта към книгите. Днес е кулминацията с акцията „Прочети ме“. С нея талантите от литературната школа на..

публикувано на 15.11.24 в 16:05

Бургаската опера представя днес "Севилският бръснар"

Спектакълът „Севилският бръснар“ от Джоакино Росини ще представи днес  Държавната опера в Бургас. Н а 15 ноември от 19 часа на сцената ще излязат баритонът Андрей Юрковский и мецосопраното Мария Юрковская. Двамата солисти са партньори не само на сцената, но и в живота.  Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, а оригиналните..

обновено на 15.11.24 в 09:42

"Между два кадъра" за пътя на 51 режисьори и актьори към големия екран

С 51 обичани водещи актьори, режисьори, творци от българското кино ни среща кинокритикът Деян Статулов в книгата „Между два кадъра“. Тя беше представена в регионалната библиотека на Бургас. Модератор бе заместник-кметът с ресор „Култура“ Диана Саватева. Разговорите, правени в последните 5 години, са моментна снимка на работата на кинотворците..

обновено на 14.11.24 в 14:09

БНР представи поетичния проект "С гласа на Бургас"

Петър Генчев акцентира върху значението на проекта в съвременния контекст, където дигитализацията е основен фокус за много библиотеки и културни институции. Според него днес младите хора все по-рядко посягат към традиционните книги и четенето като цяло. Именно тук "С гласа на Бургас" намира своето място, като предоставя възможност дори случайното..

публикувано на 14.11.24 в 13:36