Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация ще посредничи за професионалната интеграция на хора с аутизъм

Фрагмент от спектакъла „Един от нас“, посветен на интеграцията на хора от аутистичния спектър, по сценарий и под режисурата на Камелия Славейкова.
Снимка: АСПИ

Нужни са законови промени, за да могат хората с аутизъм и конкретно с Аспергер да работят. Посредничество и подкрепа в намирането им на работа е една от целите на  фондация“ "Аутизъм. Съдействие за професионална интеграция-АСПИ". Неин учредител е Камелия Славейкова, която е родител на дете с Аспергер, затова и отблизо познава проблемите на хората с аутизъм. 

Бургазлийката е учител по български език и литература, което й дава възможност да наблюдава поведението на подрастващите в училище.Има много деца без диагнози, родителите не желаят такива да бъдат поставяни.Затова статистиката в страната е неофициална, поясни още Славейкова.Според нея  близо 16 хиляди души са с хората с аутизъм.

"Младежите с Аспергер често изпадат от трудовия пазар, а причината е начинът им на общуване. В училище малко или много ги гледаме, грижим се за тях. В момента, в който те излязат от училище и отидат да учат в университет, те са абсолютно неспособни да си намерят работа, защото общуват по-различен начин.
Идеята на АСПИ е да поготвя самите лица с Аспергер и съответно работодателите, които да знаят какъв човек наемат, за да подхождат по един по специфичен начин."
Младежите могат да минават курсове, които самият работодател им предлага, уточни Славейкова. И младите хора, и родителите им се срамуват и се страхуват, че няма да ги вземат никъде на работа, допълни тя.
Славейкова посочи като добър пример Франция. Там фирмите плащат по-ниски данъци, ако наемат определен процент от хора с увреждания.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите не са само в защита на животните, а на всяко живо същество

Промяна в законодателството, по-високи присъди и справедливост. Това са исканията на протестиращите срещу насилието над животни. Поводът е случаят от Перник, където жена и мъж са умъртвявали животни по мъчителен начин. Те са заснемали и продавали това съдържание. Видеата са снимани с цел краш фетиш, стана ясно в съда. И в Бургас..

публикувано на 17.03.25 в 16:00
Росен Желязков, министър-председател

Ден на траур и у нас заради трагедията в Кочани

Утре - 18 март, в България ще бъде обявен за ден за национален траур като израз на солидарност с най-близката ни съседка на Балканите. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков във връзка с трагичния инцидент в град Кочани, при който при пожар в дискотека загинаха 59 души, а над 150 са ранените, предаде БГНЕС. Българският премиер изрази..

публикувано на 17.03.25 в 12:00

В землището на село Кости започна обновяване на мястото около паметна чешма

Във връзка с честванията на Седмица на гората - 100 години, съвместно с  Държавно горско стопанство - Кости, Община Царево започна почистване и обновяване на мястото около намиращата се в землището на село Кости чешма.  Тя е изградена в памет на академик Борис Стефанов,  първият изследовател на странджанската растителност. Именно по негови трудове..

публикувано на 17.03.25 в 09:00

Благотворителен базар в полза на ямболския храм "Св.Троица"

За осма поредна година настоятелството на най-стария ямболски храм „Света Троица“ организира благотворителен базар. Събраните средства отново ще са за ремонта на църквата, строена преди близо 160 години. Базарът ще е на големия християнски празник Цветница 13 април в двора на храма, уточни Васко Стоянов от настоятелството. „Освен кулинарните..

публикувано на 17.03.25 в 07:30

Жълт код за дъжд в Бургаско

Жълт код за дъжд е обявен за Бургаска област , където се очакват в 13-те общини на региона значителни валежи, съобщи НИМХ.  Жълт код за вятър в 7 области на страната, едната от тях е Сливен. По Черноморието утре ще бъде облачно и дъждовно. По-значителни количества дъжд ще има по Южното Черноморие. Вятърът ще бъде слаб до умерен от изток-североизток, а..

публикувано на 16.03.25 в 22:37

Сдружение "Онкоболни и приятели" организира Великденски празник с благотворителна цел

Сдружение „Онкоболни и приятели“ Бургас организира Великденски празник, под надслов "Празник на Великденското яйце". Той ще е с благотворителна цел и ще се проведе на 12 април в Експозиционен център „Флора“.  Можете да се включите в конкурсната и /или концертна програма на Празника, като в момента се приемат заявките за участие, съобщи..

публикувано на 16.03.25 в 17:30

"Бъди човек - Ямбол" организира поредна благотворителна кампания за Великден

Доброволци от „Бъди човек - Ямбол"  отново организират благотворителна кампания в подкрепа на самотно живеещи възрастни хора. Поредното издание на инициативата е по повод Великден. Вече започна събирането на хранителни продукти и парични средства, а седмица преди празника ще бъдат обиколени селата, за да бъдат предоставени и празничните хранителни..

публикувано на 16.03.25 в 17:00