Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Снимка: СПБ


Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това каза в Международния ден посветен на парамедиците Ива Пехливанска -  председател на Управителния съвет на съюза.  По думите ѝ в момента голям проблем за спешната помощ е летният сезон по Черноморието:

„Има недостиг на персонал. Екипите са претоварени, много адреси се обслужват на едно дежурство. Не могат всички пациенти да бъдат адекватно обслужени. Смесва се спешна с неотложна медицинска помощ, т.е. с по-леки случа. Колегите от Спешна помощ поемат от дейностите и на личните лекари, което не е рационално използване на и без това дефицитната спешна помощ.

Проектът за уеднаквяване на подготовката на парамедиците в България с тази на Европейската общност ще бъде внесен в пленарна зала, при първа възможност при работещо редовно правителство“, е категорична Ива Пехливанска. 


Европейският проект е по идея на бившия президент на общността Джим Конъли и включва еднакви хорариуми, дисциплини и практически занятия, както и уеднаквяване на изискванията относно годишна атестация с възможност за продължаващо обучение на всички работещи в спешна медицинска помощ. В него са заложени задължителни часове по анатомия, физиология, асистиране при реанимация и интензивно лечение, фармакология. В част от обучителните центрове в България часовете са малко, а практическите – съвсем недостатъчни.


„За съжаление има примери за изучаване на дисциплини, които натоварват програмата, но нямат никакво отношение към качествената подготовка на парамедиците. Например: икономика, предприемачество, информационни технологии. Учи се устройство на компютъра, Word, Excel и търсене в Google. Има чужд език, вместо латински с медицинска терминология. Тези предмети трябва да бъдат заменени със специфична професионална подготовка или повече практически занятия“, коментира Ива Пехливанска.

В образователната степен „професионален бакалавър“ например е задължително спешните случаи да бъдат разделени на модули – сърдечносъдова система, неврология, токсикология и т.н., а не да се изучават общо. Няма никакви практически часове за изучаване на комуникация със системата на Регионалния координационен център, както и различните системи в линейката. Изготвеният проект обобщава всички необходими занятия и скоро ще бъде представен на висши училища, обучителни центрове и институции.



Както у нас така и по света парамедиците са изключително полезни в спешна помощ, спасителни и доброволни формирования, при бедствия, аварии и катастрофи с множество пострадали. Те работят рамо до рамо с полиция, пожарна безопасност и военни. В нашите редици имаме представители на всички тези подразделения на професията и съвместно работим по организирането на допълните обучителни и демонстрационни програми за обмяна на опит, допълни Ива Пехливанска.

Днес се отбелязва Международният ден на парамедиците. На 8 юли се чества годишнината от рождението на Доминик-Жан Лари, човекът, често наричан „бащата на съвременните линейки“. Тази година темата на световния ден е „Разликата, която правим“. Тя подчертава огромното въздействие, което парамедиците оказват всеки ден по света. От различни спешни случаи до спасяване и евакуация при бедствия, аварии и катастрофи и осигуряване на необходимата грижа за пациенти и пострадали при инциденти, в различна среда и обстановка на работа.

У нас има около 2000 парамедици, притежаващи различна степен на професионална квалификация.

Чуйте повече информация в интервюто. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Здравното министерство иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове

Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..

публикувано на 16.11.24 в 11:21

Симпозиум за кардиологичните заболявания ще се проведе в държавния университет в Бургас

Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром“. Той ще се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Христо Бозов днес в морския град.  Събитието е част от честванията по повод петата годишнина от..

публикувано на 16.11.24 в 09:40

НЗОК разясни как да възстановим здравните си права след работа в чужбина

Завърналите се за постоянно у нас български граждани трябва да преминат през процедура, за да им бъдат възстановени пълните здравноосигурителни права. Това подчертават от Здравната каса със съобщение на сайта си и обръщат внимание, че възвръщането на правата може да отнеме месеци. Ако човек се е върнал окончателно в България, това означава, че..

публикувано на 16.11.24 в 08:05

Над 200 бургазлии преминаха безплатни прегледи в Световния ден за борба с диабета

Сдружение „Младите лекари“ организира две инициативи, насочени към повишаване на информираността и превенцията на диабета. Поводът е  Световният ден за борба с диабета. В рамките на деня над 200 души получиха безплатни медицински консултации, съвети за здравословен начин на живот и измервания на ключови здравни показатели. В партньорство с Община..

публикувано на 15.11.24 в 11:47

Дариха кувьоз на УМБАЛ Бургас

В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на Отделението по неонатология от Атанас и Гергана Атанасови. Парите за апаратурата са събрани от гостите на тяхната сватба, вместо цветя и подаръци. Екипът на отделението, в което спасяват живота на..

публикувано на 15.11.24 в 11:12

Бургаски педиатри препоръчват поставянето на противогрипна ваксина на децата

Бургаски педиатри съветват поставянето на противогрипна ваксина на децата. На пазара тази година има назална форма, която е безболезнена. Оказва се обаче, че поради големия интерес са останали остатъчни количества и е почти невъзможно тя да се намери.  Изтича подходящото време да се постави противогрипна ваксина, тъй като поне две седмици са нужни..

публикувано на 14.11.24 в 11:45

Две кампании по повод Световния ден за борба с диабета в Бургас

Световният ден за борба с диабета се отбелязва на 14 ноември. С безплатни прегледи и консултации бургаски здравни заведения и организации отбелязват датата. Диабетът е хронично заболяване, което се развива, когато панкреасът не е в състояние да произвежда инсулин, или когато тялото не може да използва произведения от задстомашната жлеза..

публикувано на 14.11.24 в 07:00