Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът от Бургаския музей:

Д-р Иванка Делева: Бежанците носят нова енергия за изтерзаната ни държава след Първата световна война

Тя представя монографията си посветена на бежанския въпрос през периода 1913 – 1925 г.



Историкът Иванка Делева ще представи днес в Бургас монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Това е докторската дисертация, която тя защити през март тази година в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. 

Написването на труда е резултат от няколко годишни проучвания по темата, каза авторката:

„ Идеята е всички наследници на бежанци и всички, които се интересуват от темата, тов историческо четиво да им бъде полезно. Да могат да разберат целия този път, които преминават нашите прародители изгонени от Източна Тракия след Междусъюзническата война до установяването им в България. За това избрахме и като снимка на корицата „Прокарване на път през Папарос“, това е старото име на Сарафово, където се заселват много бежанци, така загатваме за онзи труден и дълъг път, които изминават прогонените от родните си места наши предци.“  

Анализът на изследваните показатели за ситуацията в Бургаско и направените констатации, свързани със същността и спецификите на бежанското движение в региона, позволяват обобщените данни за него да имат общовалидна стойност при систематизиране на общите закономерности на миграционните процеси в България в периода 1913 – 1925 г.


„ Изводите, до които достигнах в резултат на моите проучвания относно бежанските процеси в Бургаски регион е, че те имат  общонационална валидност, тъй като тук, в разглежданата територия, поредицата от свързани промени, които предизвикват бежанските движения са особено интензивни в количествено отношение и красноречиви като въздействие върху местния живот“, добави д-р Делева.

Основните приноси на монографията ще бъдат представени от доц. д-р Ваня Стоянова от Институт за исторически изследвания при БАН. Научни рецензенти на изданието са проф. дин Щелиян Д. Щерионов от Институт за изследване на населението и човека при БАН и доц. д-р Стефан Минков от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Книгата е отпечатана в издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“.

Представянето на книгата е днес от 18:00 часа в двора на Етнографския музей. 

повече може да чуете в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Група"Фактор" с коледен концерт в Несебър

Нови песни и най-големите си хитове ще изпълни група"Фактор" тази вечер в Несебър. Общината наложи през последните години традицията да организира концерт точно в деня на Рождество Христово. Събитието започва от 18 часа на  пл. "Жулиета Шишманова".  Публиката ще чуе " Приятели"/ Бяхме момчета 16-годишни/, "Главната улица", "Високото момиче",..

публикувано на 25.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Бургаски ученици показват в изложба връзката между Българи и Италия

Изложбата "България и Италия заедно" ще бъде открита в началото на годината в Бургас. Тя ще отведе посетителите на  разходка до най-интересните кътчета на красивата Италия. Участници в експозицията са младежи от бургаските училища СУ "Св. св. Кирил и Методий", Профилирана гимназия за романски езици "Г. С. Раковски" и Националното училище за..

публикувано на 23.12.24 в 13:38

"Фортисимо" изпраща бляскава 2024-та

Хорови конкурси и участия в концерти в Африка и Аржентина предстоят през новата 2025-та година за бургаският вокален ансамбъл „Фортисимо“. В момента се уточнява в какви категории ще участват и с какъв репертоар, каза ръководителят на ансамбъла Милена Добрева. "Обмисляме да отидем на конкурс в Мавриций, ще огледаме и за други конкурси, но..

публикувано на 23.12.24 в 11:28
Регионална библиотека „Сава Доброплодни

Регионална библиотека "Сава Доброплодни": Годината приключва с няколко реализирани проекта

И тази година Регионалната библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен работи активно за привличане на допълнително финансиране по реализиране на основните се дейности, за финансиране на значими културни инициативи. Именно културната институция е инициатор и организатор, както и за технологичното обновяване и внедряване на нови технологии за създаване на..

публикувано на 20.12.24 в 14:58

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор"

Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс „Любовта е извор“. Той е в памет на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/ и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище „Фар 1946“ – Бургас и читалище ,,Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на..

публикувано на 19.12.24 в 15:10

Райна Рачева с ретроспективна изложба в галерия „Ателие R“

Близо 40 живописни платна представя в бургасакта галерия „Ателие R“ Райна Рачева. Влюбена в морето и романтичното южно крайбрежие, художничката създава незабравима поредица от морски пейзажи. Сред картините, включени в експозицията е и първото ѝ платно от Бургас, изобразяващо старото Морско казино - емблематично място за поколения бургазлии...

обновено на 19.12.24 в 11:09