Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът от Бургаския музей:

Д-р Иванка Делева: Бежанците носят нова енергия за изтерзаната ни държава след Първата световна война

Тя представя монографията си посветена на бежанския въпрос през периода 1913 – 1925 г.



Историкът Иванка Делева ще представи днес в Бургас монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Това е докторската дисертация, която тя защити през март тази година в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. 

Написването на труда е резултат от няколко годишни проучвания по темата, каза авторката:

„ Идеята е всички наследници на бежанци и всички, които се интересуват от темата, тов историческо четиво да им бъде полезно. Да могат да разберат целия този път, които преминават нашите прародители изгонени от Източна Тракия след Междусъюзническата война до установяването им в България. За това избрахме и като снимка на корицата „Прокарване на път през Папарос“, това е старото име на Сарафово, където се заселват много бежанци, така загатваме за онзи труден и дълъг път, които изминават прогонените от родните си места наши предци.“  

Анализът на изследваните показатели за ситуацията в Бургаско и направените констатации, свързани със същността и спецификите на бежанското движение в региона, позволяват обобщените данни за него да имат общовалидна стойност при систематизиране на общите закономерности на миграционните процеси в България в периода 1913 – 1925 г.


„ Изводите, до които достигнах в резултат на моите проучвания относно бежанските процеси в Бургаски регион е, че те имат  общонационална валидност, тъй като тук, в разглежданата територия, поредицата от свързани промени, които предизвикват бежанските движения са особено интензивни в количествено отношение и красноречиви като въздействие върху местния живот“, добави д-р Делева.

Основните приноси на монографията ще бъдат представени от доц. д-р Ваня Стоянова от Институт за исторически изследвания при БАН. Научни рецензенти на изданието са проф. дин Щелиян Д. Щерионов от Институт за изследване на населението и човека при БАН и доц. д-р Стефан Минков от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Книгата е отпечатана в издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“.

Представянето на книгата е днес от 18:00 часа в двора на Етнографския музей. 

повече може да чуете в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто издание на Artistic youth fest ще се проведе в Бургас на 15 и 16 февруари

Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма  на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории-  творческо писане,..

публикувано на 25.01.25 в 15:01

Авторката на поредицата „Феята от захарницата“ гостува в Бургас

Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..

обновено на 25.01.25 в 08:44

„Пътешествията на един художник“ представя Светозар Арнаудов – Зари

Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..

обновено на 24.01.25 в 14:52

Стефан Диомов и хор "Планинарска песен" канят на среща под мотото "Морето среща планината"

Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..

публикувано на 24.01.25 в 09:10

Атанас Хранов представя "Текила в Сицилия"

До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...

публикувано на 23.01.25 в 11:00

Продължението на филма "Вчера" като театрална постановка в Бургас

Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..

публикувано на 23.01.25 в 09:30

Отменя се премиерата на "Тайната вечеря на Дякона Левски" в Бургас

Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона  Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..

публикувано на 22.01.25 в 13:30