Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агенцията за кредитен рейтинг:

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Димитър Николов, кмет на Бургас
Снимка: БТА

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година, който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и Агенцията за кредитен рейтинг, която след преглед на финансовото състояние е заключила, че през 2023 г. Бургас запазва по-благоприятната си позиция спрямо средните равнища за страната, както и спрямо средните за областните центрове. Тя е потвърдила и рейтингите на общината, пише още в доклада на кмета.

Началният план по бюджета на Община Бургас за 2023 година е бил в размер на близо 400 млн. лева, а индикативният годишен разчет за сметките за средствата от ЕС – 66 млн. Към края на годината бюджетът е бил близо 450,8 млн. лева, увеличен след добавянето на трансфери и средства от централния бюджет, от министерства и ведомства и след корекции, извършени по заповеди на кмета и след решения на Общинския съвет. 

През 2023 г. разходите на Бургас са се увеличили с близо 78 милиона лева спрямо предходната година  и са били общо около 376 млн. 138 млн. лева от тях са били за местни дейности и за дофинансиране на държавни дейности, с над 30 млн. повече от 2022 г. Приходите на общината са 375,808 млн. лева, а изпълнението на годишния план – 83,4%.

Ръст на разходите

От 78-те милиона лева ръст на разходите най-голямата допълнителна сума е за образованието - близо 32 млн. лева. Причината е провежданата национална политика за увеличаване заплатите на учителите и непедагогическия персонал, както и за освобождаване на родителите от такси за детски градини, разяснява кметът Николов в доклада си. На второ място по номинален ръст е функция "Жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда" - с 23,6 млн. лева. Сред причините за ръста той посочва и инфлацията. 

Увеличили са се и общинските разходи, тъй като от 23-та година Бургас включи допълнителни второстепенни разпоредители с бюджета, сред които са кризисен център, защитено жилище, дневен център за хора с множествени увреждания и др.

При приходите има преизпълнение по почти всички показателиОбщинските предприятия, например, са реализирали с 20,4% повече приходи спрямо 2022 г. Що се отнася до едно от тях – „Транспорт“, най-голямото перо е за платеното паркиране. Бургазлии и гостите на града са внесли близо 4,8 милиона лева и половина в общинския бюджет, за да паркират.

Общината няма просрочени задължения.

Отчетът за изпълнението на бюджета на Бургас за 2023 г. ще бъде подложен на публично обсъждане тази вечер. То е насрочено за 17.30 часа в заседателна зала №1 в сградата на общината на ул. "Александровска" №26.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представители на туристическия бранш:Предложеният гаранционен фонд отваря вратата за сивия сектор

Предложеният от Министерството на туризма гаранционен фонд отваря широко вратата за сивия сектор, създава възможност за въвеждане в заблуждение на потребителите, изкривява пазара и поставя в неравностойно  положение туроператорите, организатори на туристически пътувания. Около това становище се обединиха три от работодателските организации – Обединение..

публикувано на 06.08.24 в 16:57

Н.Недялков:Наредбата за движение на стоките с висок фискален риск е лобистка

Лозарите бяха първите, които протестираха срещу Наредбата за движение на стоките с висок фискален риск. Сега протести са готови да направят и производителите на плодове и зеленчуци. Представители на техни организации изпратиха отворено писмо до различни държавни институции, в което настояват за промени в наредбата.Според стопаните, тя ще..

публикувано на 06.08.24 в 15:24

Въвежда се нов режим на косене за земеделците

Министерството на земеделието въвежда нов режим на косене за земеделците. Заради пожарите в страната беше наложена пълна забрана на косенето на трева и машинното почистване на храсти в периода от 18 юли до 18 август, сега е издадена  нова Заповед, според която забраната за косене важи само за часовия диапазон от 10:00 до 18:00 часа. Промяната е..

публикувано на 06.08.24 в 13:35
Архив

Създават Туристически гаранционен фонд при фалити на туроператори

Министерство на туризма публикува за обществено обсъждане промени в Закона за туризма, които касаят създаването на Туристически гаранционен фонд. Предлагат се промени в националното законодателство, свързани с транспонираната в него през 2018 г. Директива на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година относно пакетните туристически..

публикувано на 06.08.24 в 10:32

Задължително е сервитьорите да отварят бутилките пред клиентите

Сервитьорите в заведенията са длъжни да отварят бутилките на поръчаните от клиентите безалкохолните напитки, бира и вино пред тях. Изискването е посочено в наредбата за категоризиране на заведенията и е валидно за всички подобни туристически обекти, независимо от определените им вид и категория. Това каза създателят на онлайн платформата „Ние,..

публикувано на 06.08.24 в 08:48
Доц. д-р Румен Драганов

Очакваме над 13 милиона чужди туристи в България през 2024 г. и ръст с 5 до 7%

Стабилен туристически сезон в България и връщане до нивата от преди пандемията и дори надхвърлянето им прогнозира директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма доц. д-р Румен Драганов в интервю за БНР Бургас. „Общо взето, стабилен туристически сезон. Постигнали сме някаква степен на устойчивост, която..

обновено на 05.08.24 в 16:57

Общинският съвет в Поморие отхвърли предложението за актуализация на бюджета

Предложението за актуализация на бюджета на Община Поморие не беше прието от местния парламент през седмицата. Един от мотивите за промените, които посочват от администрацията е, че са завишени приходите от събираемостта на част от данъците. Междувременно са възникнали непредвидими разходи. „В момента имаме към 67 % изпълнение на бюджета , а..

публикувано на 02.08.24 в 15:01