Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МРРБ отказа искането на Община Сливен за отлагане на зеленото обследване по програмата за саниране

Снимка: БНР

Министерство на регионалното развитие и благоустройството отказа на община Сливен да измени насоките за кандидатстване по новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, финансирана от Плана за справедлив преход, в който влизат Кюстендил, Перник, Стара Загора и общините около Стара Загора.

Община Сливен в писмо до министерството поиска докладът за наличие на защитени видове да бъде изготвен на по-късен етап, само за одобрени сгради, а не преди това. 
Според кмета Стефан Радев причината за това искане е да се избегне излишното финансово натоварване на сдруженията на собствениците. Освен това общината отчита и риска сдруженията да не могат да ангажират специалисти, защото работещите в тази сфера са малко.

„Става дума за защитени прилепи и птици. Това е изискване на програмата. Това условие е написано като предварително условие за кандидатстване т.е. неизбежно е да се правят такива разходи. Ако питате за моето мнение – престараваме се излишно, но такава е нормативната база, такива са изискванията на програмата. Спазваме това, което пише.“
Сдруженията, които успеят да съберат необходимата документация и платят въпросния доклад могат да кандидатстват по програмата до 23 август.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Бургас пита за непредвидените ремонти на летище Бургас

Кметът на Бургас Димитър Николов изпрати писмо до концесионера на бургаското летище, с което поиска информация за графика на предвидените ремонти на пистата.  В официалната си позиция бургаският градоначалник настоява и за осигуряването на конкурентни условия за увеличаване на полетите. Причината е, че за поредна година летище Бургас затвори за..

публикувано на 24.03.25 в 15:55

Заради ЗУЧК черноморските общини строят с 30-40% по-малко

Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев държавата трябва да помисли за промени в забраната за строителство регламентирана от Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Според сегашните разпоредби тя влиза в сила от 15 май до 1 октомври. Така на практика общините по морето имат много по-малко време, за да реализират инфраструктурни проекти...

публикувано на 24.03.25 в 13:06

Твърденията за бетониране на плаж "Бутамята" са лоша реклама

Подобни случаи като този с евентуалното незаконно строителство на плаж "Бутамята" са лоша реклама за Синеморец, смята кметът на селото. Според Костадин Диков постове в социалните мрежи за бетонирана на плажа са предизвикали погрешна реакция.  Според него категорично се касае за изграждане на нова тоалетна, която дори не е на самия плаж.  "Това,..

публикувано на 24.03.25 в 12:06

С над 5% поскъпват яйцата и брашното, плодовете и зеленчуците поевтиняват

С над 5 процента поскъпват яйцата и брашното на борсите у нас през седмицата, а плодовете и зеленчуците поевтиняват. Това показват данните от седмичния бюлетин на Държавната агенция по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ) се повишава с 0,85 процента. Данните за основните хранителни стоки показват, че яйцата..

публикувано на 23.03.25 в 09:08

Буферен паркинг в Българово ще изгражда Община Бургас

Община Бургас възнамерява да изгради буферен паркинг в Българово. Целта на съоръжението е да облекчи натоварения тежкотоварен трафик през града. Идеята на общината е да се изгради зона за изчакване на автомобилите на обширен терен - държавна собственост в началото на Българово. Теренът е с площ 6620 кв. метра.  Живко Димитров от Общината поясни:..

обновено на 22.03.25 в 15:34

Одобриха критерии по две процедури по Програма „Развитие на регионите"

Критерии за подбор на операции по две процедури в рамките на Приоритетна ос 4: „Подкрепа за производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора“ и „Социално-икономическа трансформация на минни терени“ по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 са получили одобрение, съобщиха от Министерство на регионалното..

публикувано на 22.03.25 в 08:05

Бургаски превозвачи готови да се включат в протеста срещу поскъпването на винетки и тол такси

Транспортни фирми от Бургас са готови да подкрепят протестни действия на колегите си в страната срещу увеличението на винетните и тол такси. Според решението тол таксите ще поскъпнат общо с 20% през годината, а винетките ще се повишат с 10 на сто от 1 април.  Румен Христов е собственик на транспортна компания за автобусни превози с над 200..

публикувано на 21.03.25 в 14:00