„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
22 машини обработват пътищата в област Бургас, това каза за БНР Бургас дежурният в областното пътно управление. Над Бургас вали сняг и пътищата се почистват с машини. Обработва се и пътят Царево - Малко Търново - Босна, както и в района на Равадиново - Деметак, Маринка - Ясна поляна. Там също вали сняг. Засега са сухи пътните настилки в Карнобатска..
Платформата "Как се пише?" за четвърти път провежда кампания за избор на думи на годината. Първоначалните предложения са приети и сведени до 10, за които сега всеки, който желае, може да гласува. Анкетата е на сайта "Как се пише". Думите, от които може да се избира, са безводие, Гунди, дезинформация, дубайски шоколад, избори, Ново начало,..
Разлика между телефонната линия и чата е в това, че на чата ни пишат предимно деца, които са узрели за това, което искат да напишат, то се е натрупало, не е импулсивно . Това каза пред БНР Георги Иванов, психолог и държавен експерт в Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). 15 години след откриването на Националната телефонна линия за деца..
Възстановено е движението по пътя Българи – Граматиково – Малко Търново, съобщават от АПИ. По-рано поради паднали дървета временно бе спряно преминаването на всички автомобили. Трафикът се пренасочваше по третокласния път Босна - Визица. Екипите на пътноподдържащите фирми предприемат необходимите действия за осигуряване на движението. За повишаване на..
От Националната здравноосигурителна каса предупреждават за поредни опити телефонни измамници да изнудват възрастни хора, като се представят за служители на институцията. Те се обаждат на стационарни телефони и използват познатата схема - искане на пари за скъпи операции на пострадал близък или роднина. От Здравната каса се обръщат към хората да бъдат..
Ромите днес отбелязват Васильовден или Банго Васил, като посрещат ромската Нова година. Счита се, че от най-голямо значение за семействата днес е първият гост в къщата. Според традицията какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата година, обясни Марияна Зърбова от ромската общност в Айтос. „На трапезата и на..
Със закъснение се движи бързият влак Бургас - София. Той е тръгнал в 07:20. Причината е инцидент на железния път. Към 11:31 влакът е заминал от гара Свобода с 85 минути закъснение. Бързият влак София - Бургас закъснява с 55 минути. Той е тръгнал от столицата в 06:35 и вместо в 13:35 ще пристигне в Бургас в 14:29. Пътнически влак от..
Със закъснение се движи бързият влак Бургас - София. Той е тръгнал в 07:20. Причината е инцидент на железния път. Към 11:31 влакът е заминал от гара..
Временно движението по пътя София – Бургас в участъка Карнобат - Айтос, при разклона за Пирне се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП. Това..
Възстановено е движението по пътя Българи – Граматиково – Малко Търново, съобщават от АПИ. По-рано поради паднали дървета временно бе спряно преминаването..