Предложената актуализация на бюджета е с около 156 000 лв. „На фона на 60 млн. лв. бюджет годишен, тук става въпрос за едни 156 000 лв. Не можело да се приеме актуализацията, защото не били предвидени за населените места. Със 156 000 лв. какви населени места?“, коментира кметът. Сред разходите, които са били предвидени в актуализацията на бюджета, но няма да се случат са закупуването на 5 климатика за пенсионерските клубове, слънцезащитно съоръжение в детската градина в Ахелой и ремонт на двора на детска градина „Веселушко“ в Поморие.
В своя позиция, общинските съветници, гласували „против“ актуализацията на бюджета, посочват своите аргументи. Според тях: „Посочените проекти за финансиране в актyализацията са с още неприключен срок за подаване на документи/избор на изпълнител или пазарни консултации. Финансирането за тях ще бъде нужно след месеци“. Те посочват като пример ремонта на дворното пространство ДГ „Веселушко“, аз което не е избран изпълнител. Друга тяхна критика е, че се чувстват принудени да гласуват актуализацията в цялост, без да се даде възможност за отпадане или корекция на част от разходите. Те посочват като пример командировки на стойност 15 000 лв. и три рекламни табели за 7000 лв. Друг проблем, според тях е начинът на подаване на докладните записки в последния възможен момент към Общинския съвет.
Според кмета на Поморие Иван Алексиев, общинските съветници са гласували „против“ заради популизъм. „Първо, практика е в Община Поморие преди всяка сесия и преди комисиите, председателят на Общинския съвет казва до кога приема докладни от Общинска администрация. Ако комисиите започват в сряда или четвъртък, до петък се приемат докладните. Веднага се пращат докладните и общинските съветници имат събота, неделя, понеделник, да се запознаят спокойно с докладните. Не сме внасяли в последния момент докладни. В последния момент докладни се внасят, когато се отнася за европроект и гоним срокове. Това е първата неистина, която казват тези съветници“, коментира той.
Относно другите критики, Алексиев обясни, че към момента няма нито един проект, който да се реализира след 2 или 5 месеца. „Ние имаме точки в дневния ред, които са свързани с европроекти, по които тепърва ще кандидатстваме. Тук имаме за читалищните дейци, на които им предстои пенсиониране, да им осигурим парите за допълнителното им възнаграждение, което е след пенсиониране. Те това го отхвърлиха“, допълни кметът. Относно парите за командировки, той обясни те са били предназначени за участие в две туристически борси през есента в Лондон и в Париж. „Ние сме платили щандовете, тепърва ни предстоят пътни, дневни, нощувки на хората, които ще отидат и ще има отчет. Вътре е включена и една командировка на експерта ни по образование, който беше на международна конференция и поканен на РУО да участва в тази конференция, за да черпим опит и от Европа. Имаме и една командировка, която е свързана с наш побратимен град от Турция. Те ме поканиха със зам.-кметовете ми да им гостуваме – за пътни и за дневни. Див популизъм от тяхна страна. Приказките си остават, но това, което се направи се вижда от хората“, коментира Алексиев.
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите..
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ..