Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма:

Очакваме над 13 милиона чужди туристи в България през 2024 г. и ръст с 5 до 7%

Подемът е в градовете с културен туризъм, а не на морето - там много хотели нямат добри сайтове, нито обратна връзка с клиентите. Просто стоят и ги чакат да дойдат, отбелязва доц. Румен Драганов

| обновено на 05.08.24 в 16:57
Доц. д-р Румен Драганов
Снимка: БТА

Стабилен туристически сезон в България и връщане до нивата от преди пандемията и дори надхвърлянето им прогнозира директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма доц. д-р Румен Драганов в интервю за БНР Бургас.

„Общо взето, стабилен туристически сезон. Постигнали сме някаква степен на устойчивост, която ни приближава към числата от 2019 година. Тогава общо в България са влезли 12,5 млн. чуждестранни посетители, а тази година очакваме ръст с около 5 до 7%, което означава, че ще надхвърлим 13 милиона“, каза той.

Но има и негативен момент и той е свързан именно с морския туризъм, стана ясно от думите на доц. Драганов, който преди седмица каза директно пред тв "Bulgaria ON AIR", че "морето дърпа туризма ни надолу":

„Имаме много висок процент увеличение по отношение на чуждестранните пристигания – между 25 и 30% за първите три месеца на годината, а за юни имаме спад с близо 4% спрямо предпандемичната 2019-а.
Когато анализираме каква е причината за него, виждаме, че става въпрос за началото на летния туристически сезон, тоест морските хотели. И когато търсим разликата между градските хотели в градовете с културен туризъм в градска историческа среда - като София, Пловдив, Казанлък, Велико Търново - и морските хотели, виждаме изоставане по отношение на предлагането на продукти, свързани с дигитализацията на туристическия продукт. Има изоставане по отношение оптимизацията на търсачките на голяма част от морските хотели. От друга страна, нямаме опимизация и на маркетинга с тези търсачки, ако вече веднъж сме ги оптимизирали".

Затова от института предлагат да се насърчи маркетинговото съдържание и, съответно, автоматизацията на съдържанието, както и засилване позиционирането в социалните медии.

"В един момент по-големите хотели в големите градове разбраха силата на това за голяма част от хората информацията да се намира в джоба им, тоест в техния телефон. Но голяма част от морските хотели не разполагат с добри сайтове, с добра комуникация, с добра обратна връзка със своите клиенти. Някак си те стоят и чакат туристите да дойдат, а туристите отиват там, за където веднага могат да намерят информация в джоба си, тоест в телефона си", посочи той.

Бургас

Попитан как се позиционират град Бургас и бургаският регион на туристическата карта, доц. Драганов отговори:

"Големият проблем на Бургас е, че ни липсва местният туристически гений. Тоест ние не виждаме местните туристически гилдии да имат активно отношение за маркетинговите кампании, за електронната търговия, за маркетинга в социалните медии. Общината – отделено от бизнеса - и общините в целия бургаски регион, кметовете се бяха събрали и бяха решили да правят авиокомпания: нещо, което е много далече от организацията и търговията в туризма
В същото време, нямаме местните гилдии, нямаме камара на хотелиерите, на ресторантьорите в град Бургас, която да забранява или да регулира безразборното строителство и застрояването, и непрекъснатото появяване на нови и нови легла на пазара. Това руинира самия пазар и води до намаляване на средната цена, на средната заетост и на средния приход от налична стая за региона. 
А в онези общини, с които се конкурираме, местната гилдия е тази, която дава или не дава съгласие за разрешение за строителство. Тук имаме само някакви потупвания по рамото, които практически не водят до никакъв резултат".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметовете на Несебър и Поморие учредяват сдружение с нестопанска цел

Кметовете на Несебър Николай Димитров и на Поморие Иван Алексиев обявиха учредяването на Сдружение с нестопанска цел. Това ще е Местна инициативна рибарска група, включваща общините Поморие, Несебър и Руен.   „В новия програмен период бе решено, че въпреки добрите показатели на усвояемост, самостоятелните  рибарски групи  по общини трябва да се..

публикувано на 11.10.24 в 13:20

Земеделски стопани получиха над 190 млн. лева от втория транш по украинската помощ

190 283 470 лв. получиха 50 290 стопани  по държавните помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо..

публикувано на 11.10.24 в 09:35
Румен Драганов

Румен Драганов: Резервациите за Нова година започват още от предходната

Резервациите за Нова година започват още от предходната, така че една част от хубавите места са резервирани година по-рано. Това каза пред БНР проф. Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.  "Тези хора, които са прекарали добре, категорично казват на собствениците или на тези, които са ги настанили, че искат и догодина отново да са..

публикувано на 11.10.24 в 08:29

Цените на горивата в плен на конфликта в Близкия изток

Експерти прогнозират скок на цените на горивата при ескалация на военния конфликт в Близкия изток.  При другият сценарий - успокояване на кризата в размирния район цените ще се нормализират. "Никой не може да каже как ще се развият нещата и доколко ще ескалира напрежението в Близкия изток. В  момента няма увеличение на цените на бензина и дизела..

публикувано на 11.10.24 в 08:20
Людмила Петкова

МФ: Оставащите 125 млн. лева от "украинската помощ" ще бъдат изплатени до края на ноември

Финансовият министър Людмила Петкова съобщи, че оставащите 125 млн.лв. от т.нар. украинска помощ ще бъдат изплатени до края на ноември. Това е договорено по време на среща със земеделските производители, засегнати от украинския внос и министърът на земеделието Георги Тахов. От своя страна, производителите потвърдиха, че отпуснатите вече 200 млн. лв. са..

публикувано на 10.10.24 в 15:45
архив

Плажът в Бургас е пълен: Въздухът е 27 градуса, водата - 21

Най-топлият ден за октомври отчитат по Южното Черноморие. 27 градуса е температурата на въздуха в момента, вятърът е слаб, а 20-21 градуса е температурата на морската вода. В топлия ден бургаският плаж се напълни с туристи и гости на града.  Днес морето е „тава“, както казваме ние обитателите на Черноморското крайбрежие. С привкус на лято и мирис..

публикувано на 10.10.24 в 13:57

Нови информационни табели в Кондолово, Българи и Кости постави ТД "Насам-натам"

В странджанските села Кондолово, Българи и Кости има нови информационни табла и дървени жалони.Те ще улесняват туристите, обясни председателят на дружество "Насам-натам" Димо Колев, което организира акция по монтирането и почистване на терените. Подобно облагородяване в Странджа дружеството прави вече четвърта година. Това е част от негова стратегия..

публикувано на 10.10.24 в 09:30